Çözüldü Laptop PCI Express 4.0 mı destekliyor? 3.0 mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Fhurkhan

Hectopat
Selamlar,
Laptopumun yavaşlamasından dolayı SSD satın alıp takmak istiyorum. Laptopum: Asus FX553VE-DM416 Notebook
Aklımda SSD olarak şunlar var;

Samsung 500GB 980 NVMe M.2 SSD,​

Samsung 500GB 980 Pro NVMe M.2 SSD​

Araştırdığıma göre "Pro" olan PCI Express 4.0 destekliyor. Ancak diğeri de PCI Express 3.0 destekliyor. Bu durumda hangisini tercih etmem gerekiyor? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

Çözüm
Laptop 3.0 destekliyor, arasinda fiyat farkı varsa diğeri seçilebilir ama düz 980 pek tavsiye edilmiyor diye hatırlıyorum.
Laptop 3.0 destekliyor, arasinda fiyat farkı varsa diğeri seçilebilir ama düz 980 pek tavsiye edilmiyor diye hatırlıyorum.

Çözüm
1000TL gibi bir fiyat farkı var. PCI Express 3.0 destekli bir laptopa, 4.0 destekli bir SSD takarsanız 3.0'ın verdiği hızlara ulaşmakta diye biliyorum.

Evet fakat 980'de dram bulunmuyor hatta direkt şu konuya bakabilirsiniz, 3.0 için oneri konusu açmanız iyi olur, evet dediğiniz gibi 3.0 hızları veriyor. Samsung 980 SSD neden alınmamalı?

Samsung 980 Nvme M2 SSD 6900 Megabayt okuma hızı diyor.
Ve ürün özelliklerinde standart PCI 4.0 diyor.
Sisteminizde olması gereken PCI hızı 8000 megabayt olarak düşünsek
8000*8=64 Gigabit / ediyor.
Yani emin olmamakla birlikte hesaba göre tam verim için PCI 5.0 gerekli.
Ben bu kadar araştırabildim.

Ethernet kartı denemelerimde PCI 2.0 = 5 Gigabit Ethernet hızını(625Megabayt/Saniye) geçemiyor mesela.(Ram'den ram'e aktarım diğer bilgisayar PCI 3.0 dı)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı