Laptop pilinin ömrü 3 yıl sonra birden bitti

Koruyucu devre pilin güvenli limitleri aşacak kadar şarj olmasını veya boşalmasını engeller. Pil kullanım kılavuzunda yazan önemli madde.

Gerçek anlamda, senin dediğini yapan devrelerde kullanılan transistörler IGBT olarak bilinirler. Bu transistörlerin anahtarlama özellikleri çok hızlıdır. Bu yüzden ecik pahalıdır. 10A lik bir IGBT transistörü yaklaşık 50 EURO civarı. 100-150$ a satılan orijinal batarya bloğunda böyle bir transistör kullanılması pek mümkün görünmektedir.

Gerçek anlamda, senin dediğini yapan devrelerde kullanılan transistörler IGBT olarak bilinirler. Bu transistörlerin anahtarlama özellikleri çok hızlıdır. Bu yüzden ecik pahalıdır. 10A lik bir IGBT transistörü yaklaşık 50 EURO civarı. 100-150$ a satılan orijinal batarya bloğunda böyle bir transistör kullanılması pek mümkün görünmektedir.

Yani diyorsunuz ki ; Sürekli prizde kullanılan Notebook bataryası ölecektir doğru mu ?

- - - Güncellendi - - -

Çoğu notebook un bataryası 250 TL civarı, garantisi bitmeden garantiye gönderin pilini değiştirsinler :D

Böylece 2 sene daha pilin ömrü uzar .

:)

Yani diyorsunuz ki ; Sürekli prizde kullanılan Notebook bataryası ölecektir doğru mu ?

- - - Güncellendi - - -

:)

Sürekli prizde kullanmak.
Hiç kullanmamak.
Sıcak bölgelerde muhafaza etmek ya da kullanmak.
Li-İon pilleri daha çabuk öldürmektedir.
NOT: Yeni çıkan birkaç marka bilgisayarlarda şarj seviyesi %85 ler civarında tutularak pil ömrü 5 yıla garantilenmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim samsung % 80 şarj ediyor ama ben 5 yıl dayanacağını zannetmiyorum :D

Arada bir tam bitinceye kadar kullanırsan pili tembelleştirmemiş olursun. Samsung firması bu konuda 5 yıl garantiyi veriyor. Tabii ki bilinçli kullanılırsa. Bizzat bir arkadaşımıza 5 yıl garantili olarak almıştık. Toshiba da yeni özel pil koruma devresi yapmıştır. Ancak bu modelleri ecik pahalı.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı