Laptop RAM yükseltmesi sonrası açılmıyor

Saidsayar1

Centipat
Merhaba arkadaşlar. 2012 çıkışlı Toshiba Satellite L675-119 laptopumda 2x2 GB DDR3 1066 MHz RAM vardı. Ben yükseltmek amacıyla 2x4 GB DDR3 1066 MHz RAM taktım. Yeni RAM'ler birbirleri ile aynı değerlere ve aynı markaya sahip (Kingston).

İşlemcinin desteklediği maksimum RAM 8 GB ve MHz değeri 1066 MHz.

BIOS ekranında yeni taktığım RAM boyutu 8192 GB gözüküyor fakat bilgisayar açılırken sabit (-) işaretinde siyah ekranda kalıyor.

Bilgisi olan yardımcı olabilecek var mıdır?

20200115_002214.jpg

20200115_002525.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
SypeR'in de dediği gibi boot edecek disk bekliyor bios menüsünden kontrol edin. Bios'da ram miktarı sorunsuz gözüküyorsa bir problem yoktur.

Boot edecek bir dosya/disk bekliyor cihaz. Disk sıralamasını ve takılı bir USB bellek olup olmadığını kontrol edin lütfen.
Öncelikle teşekkürler, herhangi bir usb bellek takılı değildi bu işlemi yaparken. Ram değişimi yaparken aynı anda HDD değişimi de yaptım. Yani HDD yi de çıkartıp yerine SSD taktım.
Yeni windows'u SSD ye kuracaktım ki 2. resimde gördüğünüz şekilde kaldı öyle. Ben de bundan dolayı SSD yi ve eski ramları takarak sistemi (Win10-pro 64bit) SSD ye kurdum. Sistemi kurduktan sonra tekrardan yeni ramları taktım ve sonuç aynıydı. Eski ramları takınca çalışıyor sadece pc. SSD de bir sorun yok sorunsuz şekilde eski ramlarla çalışıyor.

Tam olarak yapmam gereken şey nedir bilmiyorum. Disk sıralamasını mı değiştirmem gerekiyor ?
SypeR'in de dediği gibi boot edecek disk bekliyor bios menüsünden kontrol edin. Bios'da ram miktarı sorunsuz gözüküyorsa bir problem yoktur.
Teşekkürler, ram miktarı sorunsuz gözüküyor fakat PC çok eski olduğu için detaylı bir şekilde bakamıyorum sanırım BİOS u çok eski. Ramların frekans ayarlarına bile erişimim yok.

Boot edecek bir disk mi belirtmem gerekli bios ayarlarından tam olarak ne yapmalıyım ?

Yeni alınan 4 gb ram ve yenı alınan ssdyi taktığın zaman sonuc nedir?
Yeni alınan 4x4 8GB 2 rami ve yeni alınan SSD yi taktığımda sonuç aynıydı. Yeni alınan ram lardan birini taktığımda da sonuç aynı 2. fotoğraftaki gibi oluyor.
Eski ramlar ve yeni SSD yi taktığımda pc açılıyor sorun olmuyor.

Yeni alınan 4x4 8GB 2 rami ve yeni alınan SSD yi taktığımda sonuç aynıydı. Yeni alınan ram lardan birini taktığımda da sonuç aynı 2. fotoğraftaki gibi oluyor.
Eski ramlar ve yeni SSD yi taktığımda pc açılıyor sorun olmuyor.

Bilgisayar marka ve model detaylı yazarmısınız?

Elindeki ramler 4X4 ikiside aynı chiplimi aynı mhz demı ?

standard : 4,096 (2,048 + 2,048) MB
maximum expandability : 8,192 MB
technology : DDR3 RAM (1,066 MHz)

Önemli kısım: Ramler 1.5v mi 1,35 v mi?
Ayrıca Ramler 4 chip tek modül mü 8 chip mi?
Elimdeki 4x4 Ramlar ikisi de 8 chip 1066 Mhz DDR3
Yeni aldığım ramlar 1.5V
20200114_210758.jpg

Ne kadar okunaklı bilmiyorun ama belki bu fotoğraf yardımcı olacaktır.

Üstteki eski ram, alttaki ise yeni ram.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı