Laptop şarj aleti bozuldu

TRVDehşeti

Hectopat
10 yıldır kullandığım Samsung laptop 2-3 hafta önce adaptöre takılı bir şekilde çalışırken şarj aletinden cızırtı sesi gelmeye başladı. Fişini çıkarıp taktım ses kesildi ve umursamadan kullanmaya devam ettim. Bugün tekrar aynısı oldu ve evde şalter attı. Şalteri kaldırıp adaptörü prize taktığımda çalışmadı. Hafif bi' yanık kokusu geldi adaptörün içinden. Prizle ilgili bir sorun olmadığına eminim sorun adaptörde. Başka prizlerde de çalışmıyor çünkü. Ne olmuş olabilir fikri olan var mı? Adaptör orijinal bu arada. Kutusundan çıkanı kullanıyorum 10 yıldır.
Bir de şunu sormak istiyorum: Tamir ettirip tekrar kullanmaya başladığımda arıza tekrarlanırsa laptopa zarar gelme ihtimali var mı? Batarya takılı kullanıyorum. Yani adaptör gücü kestiği anda kapanmıyor cihazım.

Adaptörünüzden yanık kokusu geldiğine göre içerisinde birkaç yeri yanmış. Yenisini alın. Aynı voltajda yenisini alıp kullanın. Hem de şarj aletinin garantisi olmuş olur. Tamir pek önermiyorum. Tamir edilse bile aynı sorunu yaşatmayacağına kimse garanti veremez. Tamirine ücret ödeyene kadar yenisini almak daha mantıklı. Çok pahalı değiller zaten.

Çok temiz kullanmışsınız zira bir şarj cihazı için 10 yıl mükemmel denebilecek bir süre. Yanık kokusu geldiyse geçmiş olsun içindeki kondansatörlerden biri yanmış sanırım. Tamir olayına gelince, ben aynı amper/ voltaj değerlerine sahip yeni bir cihaz almanızı öneririm. Zira zaten eski olan bir cihazı tamir edip iyi bir performans beklemek biraz iyi niyetlilik olur. Sorunuza gelince diyelim ki tamir ettiniz ve sorun tekrarladı. Şarj cihazının geçirdiği elektrik direk ana karta gidiyor yani zarar verebilir.

Son düzenleme:
Geçenlerde benim R522 şarj aletimde de cızırtı olmuştu. Cızırtıyı duyunca söküp tamirciye götürmüştüm. Entegresi arızalanmıştı. 40 TL'ye yaptırmıştım. Sizinki direkt yanmış. Yenisini almanız daha mantıklı.

Adaptörünüzden yanık kokusu geldiğine göre içerisinde birkaç yeri yanmış. Yenisini alın. Aynı voltajda yenisini alıp kullanın. Hem de şarj aletinin garantisi olmuş olur. Tamir pek önermiyorum. Tamir edilse bile aynı sorunu yaşatmayacağına kimse garanti veremez. Tamirine ücret ödeyene kadar yenisini almak daha mantıklı. Çok pahalı değiller zaten.
İnanın şarj aletlerinden, adaptörlerden vs. hiç anlamıyorum. Hangi marka iyi hangi marka kötü... Bozulmasına da şaşıramıyorum çünkü eskidi artık :D. Laptopa bi' zarar gelmesini istemem. 10 yıldır kullanmama rağmen ne bugüne kadar tamir gördü ne de bir sıkıntı yaşadım. Tamir ettirip cihazı da riske atmaktansa (ki buradaki tamircilere hiç güvenemiyorum) yenisini almak daha mantıklı. Yağmurdan kaçıp doluya tutulmayayım sonra. Adaptörün üstünde yazan bilgilerle beraber fotoğraflarını paylaşsam hangi aleti almam gerektiğinde yardımcı olursanız çok sevinirim.
Üzerinde yazan bilgiler bu şekilde. Cihazın modeli gerekir mi bilmiyorum ama yine de yazayım. Samsung R580 kullanıyorum.
@SOKAK_SANATI Yardımcı olur musunuz?

Dosya Ekleri

• P_20210920_141903.jpg
    P_20210920_141903.jpg
    161,2 KB · Görüntüleme: 52
Son düzenleme:
İnanın şarj aletlerinden, adaptörlerden vs. hiç anlamıyorum. Hangi marka iyi hangi marka kötü... Bozulmasına da şaşıramıyorum çünkü eskidi artık :D. Laptopa bir zarar gelmesini istemem. 10 yıldır kullanmama rağmen ne bugüne kadar tamir gördü ne de bir sıkıntı yaşadım. Tamir ettirip cihazı da riske atmaktansa (ki buradaki tamircilere hiç güvenemiyorum) yenisini almak daha mantıklı. Yağmurdan kaçıp doluya tutulmayayım sonra. Adaptörün üstünde yazan bilgilerle beraber fotoğraflarını paylaşsam hangi aleti almam gerektiğinde yardımcı olursanız çok sevinirim.
Üzerinde yazan bilgiler bu şekilde. Cihazın modeli gerekir mi bilmiyorum ama yine de yazayım. Samsung R580 kullanıyorum.

Değerler tutuyor aşağıdakini alabilirsiniz.

İnanın şarj aletlerinden, adaptörlerden vs. hiç anlamıyorum. Hangi marka iyi hangi marka kötü... Bozulmasına da şaşıramıyorum çünkü eskidi artık :D. Laptopa bi' zarar gelmesini istemem. 10 yıldır kullanmama rağmen ne bugüne kadar tamir gördü ne de bir sıkıntı yaşadım. Tamir ettirip cihazı da riske atmaktansa (ki buradaki tamircilere hiç güvenemiyorum) yenisini almak daha mantıklı. Yağmurdan kaçıp doluya tutulmayayım sonra. Adaptörün üstünde yazan bilgilerle beraber fotoğraflarını paylaşsam hangi aleti almam gerektiğinde yardımcı olursanız çok sevinirim.
@SOKAK_SANATI Yardımcı olur musunuz?
Alacağınız adaptörün Output voltaj değeri: 19V 4,74A lik olması gerekli.

Geri
Yukarı