Laptop Şarj Olurken Bataryanın Isınması

justreo

Decapat
Herkese iyi günler. Kullandığım laptop sarjdayken tarayıcı kullanımında 50-55 derece arasında çalışmakta. Oyun falan oynamadığım için bilgisayarı genelde bu sıcaklıkta kullanıyorum. Fakat laptop sarj olurken adaptör gerçekten çok ısınıyor. Bu normal midir?

Herhangi bir sorun yapmaz. Üreten firma bunu düşünerek tasarlamıştır araptörü. Onlar da her türlü testi yapmıştır adaptör hakkında. Yeni bir laptopsa firma ile iletişime geçebilirsiniz daha üst model bir adaptör gönderme ihtimalleri var.

Herhangi bir sorun yapmaz. Üreten firma bunu düşünerek tasarlamıştır araptörü. Onlar da her türlü testi yapmıştır adaptör hakkında. Yeni bir laptopsa firma ile iletişime geçebilirsiniz daha üst model bir adaptör gönderme ihtimalleri var.
Bu benim için sorun değil ama adaptör için sorunsa diye konuyu açayım dedim. Diğer arkadaşlarda da bu durum varsa normaldir. Yorumları bekliyorum,bakalım..

Elimde Asus R541SA bir dizüstü var. O da şarj olurken adaptör 70-80 dereceleri görüyor. Bazen şarj %100 olmadan dokunup prizden çekmekte bile zorlanıyorum. Prize direk takılan bir adaptörü var.

1_vf85-pw_d1gr-rw_k4kk-dg_wnwv-o7_dtdi-7k_rant-ng_8w1x-0y_iuhw-vs_tu77-bf.jpg

Bilgisayarı alalı 1.5 yıl oldu sanırım. İşlemci ve grafik birimi zayıf olduğu için daha fazla güce gerek duymamış sanırım Asus.

Özellikleri: Asus R541SA-XX388T
Açıkçası bende bunu anlamıyorum. Özellikleri düşük bilgisayarların ihtiyaç duyduğu enerji daha az olacağı için harcanan gücün de daha az olması gerekmez mi? Bu durumda daha da az ısınması gerekmez mi?
Bu arada, babam özellikleri buna yakın olan bi bilgisayarı 7 yıl önce 500tlye almıştı. Ah...

Açıkçası bende bunu anlamıyorum. Özellikleri düşük bilgisayarların ihtiyaç duyduğu enerji daha az olacağı için harcanan gücün de daha az olması gerekmez mi? Bu durumda daha da az ısınması gerekmez mi?
Harcadığı güç düşük ama bataryası bildiğim kadarıyla X541 modelleri ile aynı. O modellerde i7 işlemci ve 920MX grafik yongası var. Bu gücü sunmak için de güçlü bir bataryaya sahip. Ama bu batarya için çok basit bir işlemcisi var. Güç tasarrufunu açtığımda 7 saat civarı bir pil ömrü sunuyor %30 parlaklıkta. Gerçekten muazzam bu. :) Dolması da hayli uzun sürüyor.

Bu arada, babam özellikleri buna yakın olan bi bilgisayarı 7 yıl önce 500tlye almıştı. Ah...
O zamanlar için pahalıymış. :) Gerçi donanımlar da bayağı zayıftı sıralar. Bu işlemci şu an orjinal 1803 ile boşta tüm gücünü tüketiyor ama yetersiz geliyor. Windows 17 kurdum ben buna.

Maalesef işler benim bildiğim kadarıyla öyle yürümüyor. Ve benim bildiğim kadarıyla -işlemci üzerinden konuşmak gerekirse- bu işlemcinin ''nm'' değerine bağlı. Nm değeri aslında işlemcinin içindeki transistörlerin birbirine yakınlığı ve uzunluğu. Nm değeri ne kadar çok olursa çektiği güÇ o kadar fazla olur. Bunun nedeni dediğim gibi transistörlerin uzunluğu ile ilgili. Yol ve aradaki mesafe ne kadar artarsa sürtünmeden dolayı bi' o kadar enerji kaybedecektir. E kaybolan enerjiyi telafi edebilmesi içinse daha fazla enerji çekmesi gerekir. O arada bir de ısınma problemi var. Umarım yanlış bilgi vermemişimdir. Buna benzer bir yazıyı yine bu forumda okumuştum. Oradan aklımda kalanları aktarmaya çalışmıştım. Bir yanlışım olduysa affola. :) :)

Maalesef işler benim bildiğim kadarıyla öyle yürümüyor. Ve benim bildiğim kadarıyla -işlemci üzerinden konuşmak gerekirse- bu işlemcinin ''nm'' değerine bağlı. Nm değeri aslında işlemcinin içindeki transistörlerin birbirine yakınlığı ve uzunluğu. Nm değeri ne kadar çok olursa çektiği güÇ o kadar fazla olur. Bunun nedeni dediğim gibi transistörlerin uzunluğu ile ilgili. Yol ve aradaki mesafe ne kadar artarsa sürtünmeden dolayı bi' o kadar enerji kaybedecektir. E kaybolan enerjiyi telafi edebilmesi içinse daha fazla enerji çekmesi gerekir. O arada bir de ısınma problemi var. Umarım yanlış bilgi vermemişimdir. Buna benzer bir yazıyı yine bu forumda okumuştum. Oradan aklımda kalanları aktarmaya çalışmıştım. Bir yanlışım olduysa affola. :):)
Çok teşekkür ederim, siyaset konusundaki gibi delirmediniz sağolun :) Yinede bir kaç sebep vardır gibi, zaten ısınmalar yazılımla bile minimuma indirilebilirken, bir çok sebebi olması normal ısınmanın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı