Laptop şarjdan çıkınca i3 2350M'de GHz düşmesi

Agah gibi

Hectopat
Arkadaşlar başlıkta belirttiğim sorunu yaşıyorum. Normalde 1,80 GHz değerlerinde gezerken şarjdan çıkınca 0,78'e kilitleniyor. Bilgisayarı yeniden başlatmazsam düzelmiyor. LoL oynarken %100 işlemci kullanımını açtığımda 30 saniyede bir 2-3 saniyelik GHz düşmeleri yaşıyordum. Bu sorunu işlemci kullanımı değerini %80'e düşürerek çözdüm fakat bilgisayar şarjdan çıkınca GHz 0,78 değerine sabitleniyor. İki sorum olacak;

-%100 işlemci kullanımı yaparak GHz düşmesini engelleyebilir miyim?
-Laptop şarjdan çıkınca düşen GHz düşme problemini nasıl çözebilirim?

Sistemimi yazıyorum;

-Intel HD Graphics 3000.
-Intel Core i3 2350M 2.30 GHz.
-4 GB RAM.
-Windows 8.1 Single Language.
-120 GB SSD.

Arkadaşlar başlıkta belirttiğim sorunu yaşıyorum. Normalde 1,80 GHz değerlerinde gezerken şarjdan çıkınca 0, 78'e kilitleniyor. Bilgisayarı yeniden başlatmazsam düzelmiyor. LoL oynarken %100 işlemci kullanımını açtığımda 30 saniyede bir 2-3 saniyelik GHz düşmeleri yaşıyordum. Bu sorunu işlemci kullanımı değerini %80'e düşürerek çözdüm fakat bilgisayar şarjdan çıkınca GHz 0,78 değerine sabitleniyor. İki sorum olacak;

-%100 işlemci kullanımı yaparak GHz düşmesini engelleyebilir miyim?
-Laptop şarjdan çıkınca düşen GHz düşme problemini nasıl çözebilirim?

Sistemimi yazıyorum;

-Intel HD Graphics 3000.
-Intel Core i3 2350M 2.30 GHz.
-4 GB RAM.
-Windows 8.1 Single Language.
-120 GB SSD.

Pil işaretine sağ tıklayın Windows Mobility Center'e gelin oradan performans ayarını yüksek performansa çekin.

1-Büyük ihtimal uzun süredir termal macunu yenilenmeyen ve toz temizliği yapılmayan bir laptop kullanıyorsunuz. Belirli bir sıcaklığın üzerinde stabilitesini koruyamıyor. Toz temizliği ve kaliteli bir termal macun ile termal macun yenileme işlemi yapmanızı öneririm. FPS düşüşlerini önleyecektir diye düşünüyorum.

2-Pil işaretine sağ tıklayarak güç seçenekleri sekmesine girin pildeyken yüksek performansta çalıştırmak istediğiniz modu seçin. Gelişmiş güç seçeneklerine tıklayın. İşlemci güç yönetiminden en düşük işlemci durumunu seçin. Pilde %5 olan değeri %100 ile değiştirin. Bu şekilde pildede yüksek performanslı olarak çalışacaktır. Ancak pil sağlığınızı kötü etkiler. Oyun oynayacağınız durumlarda prizi takılı kullanmanızı tavsiye ederim.

Geri
Yukarı