Laptop Şarjı Çok Hızlı Tükeniyor

Makaleler
4
Arkadaşlar pil çok kısa sürede kapanıyordu. Takip edeyim dedim. Şarj 72'de çıkardım bataryadan. 4 dakikada 59'a düştü. Bir ara dalmışım bir baktım batarya 19, güç tasarrufuna almış. Taktım hemen şarja 91 gösterdi. Tekrar tak çıkar yaptım 56 oldu.
Bir virüs olduğunu sanmıyorum. 3 gün önce format attım ve oyunların hepsi orijinal. Acaba undervolttan kaynaklanıyor olabilir mi? Undervoltu -120'de kullanıyorum. Sistemim;
  • i7-6700HQ
  • GTX 950M
  • 16 GB RAM
Pilde oyuna girince anında kapanıyor. Undervoltu işlemci ısınıyor diye yapıyorum.
Bir programla baktım pil aşınma yüzdesi %38.

Son düzenleyen: Moderatör:
Batarya muhtemelen yanlış kullanım sonrası ömrünü tamamlamış. Değişmeli.

Li-Ion pil bu ölmez dememek gerekiyor, şarjda kullandığınız sürece ömrü çok çabuk kısalıyor. Yarım şarj etmek vb. durumlar da etkiliyor. Değiştirilmesi gerekiyor belirttiğim gibi.

Selamlar. Laptop markanıza göre üreticinin çeşitli yazılımları var. Lenovo cihazlarda batarya için size 2 seçenek sunar. 1. Seçenek uzun kullanım süresi bataryayı sürekli olarak %100 e şarj eder ve elektrik gittiğinde veya şarjdan çektiğinizde daha uzun kullanım süresi sunar.

2. Seçenek ise uzun batarya ömrüdür. Burda'da bataryalarınızı sabit olarak belli bir düzeyde örneğin %70-80 gibi dolduğunda batarya'ya giden elektriği keser , batarya daha az dolu olur şarj daha çabuk biter ancak ömrü daha uzun olur.

Genel olarak tüm elektronik cihazların bataryası 1.5-2 yıl sonra zaten siz ne yaparsanız yapın şarj döngü sayısı ve kullanım alışkanlıklarınıza göre bitmeye başlar. Bu sebeple 2 yılı geçen cihazlarda zaten bataryanız önce %20 sonra 30-40 50 diye verim kaybına uğrar.

Bunu uzatmak için yazılımsal üstteki lenovo üretici desteği dışında yapmanız ve yapmamanız gereken şeyler.

1. Kesinlikle ağır programlar çalışırken veya oyun oynarken cihazı prizden çekmeyin. Bataryalara aşırı yük binmesi zaten cihazı zorlayacağı gibi batarya ömründen de çalar.
2. Kesinlikle bir soğutucu olmadan laptop kullanmayın. Ucuzda olsa pahalıda olsa laptoplarda tüm bileşenler birbirine yakın olduğundan altına bir soğutucu koymadığınız zaman yeterli havayı alamayacak ve kendisini soğutamayacaktır , sıcaklık tüm bileşenlerinizde olduğu gibi bataryaları da negatif etkiler.

3. Yanlış veya güncel olmayan driver özellikle ekran kartında bu tarz sıkıntıları ortaya çıkartabiliyor.

Gerisi zaten bildiğiniz şeyler , fakat ne yaparsanız yapın laptop bataryalarını cihazdan çıkartmayın. Bazı ileri zeka kişiler batarya ölmesin diye komple çıkartıyor , sonra bir elektrik dalgalanması olduğunda direk anakartı yanıyor. Batarya cihazdan önemli değil değiştirir geçersiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı