Laptop ses tuşları düzgün çalışmıyor

h.efeakg

Decapat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi ses tuşları çalışmıyor. Mute, ses kısma ve ses arttırma tuşları.

Laptop (Windows 10) ilk açıldığında yaklaşık 10-15 saniye kadar bir süre ses tuşları çalışıyor. Sonra çalışmıyor.
Ayrıca şöyle garip bir şey var. Mesela aygıt yöneticisindeyken ya da bilgisayar sembolüne sağ tıklayıp özellikler kısmındaki gelişmiş sistem ayarları sekmesindeyken ya da Regedit üzerindeyken vs. ses tuşları çalışıyor sorunsuz.

Yani kısaca bildiğiniz diğer yerlerde çalışmıyor ancak Aygıt Yöneticisi'ni ve diğer yazdığım yerleri açtığımda o pencere aktifken öndeyken ses tuşları çalışıyor sorun yok. (son zamanlarda laptop klavyesi ve touchpadi ile ilgili şeylerle uğraştım bazı sorunlardan (kod: 10) dolayı. Sürücü olayları falan. Ondan sonra olduğunu düşünüyorum ama diğer tuşlarda sorun olmaması ve sadece bazı yerlerde çalışması cidden garip.)

Verebileceğim çoğu detaylar bunlar. Yardımlarınızı bekliyorum. (key remapping ile tuşları başka yere atasam da işe yaramıyor, fonksiyonlar çalışmıyor çünkü, tuşun kendisi değil)

Son düzenleyen: Moderatör:
Formatlasan duzelir gibi :' ) Çözemedim sebebini.
Hallettin mi? Sorun neymiş?
Yok, sorun aynı 1 ay oldu. Bu akşam yine deneyeceğim sürücüyü silip kurmayı. Format atmam şu an için zor, yapmam gereken proje vs. var, bilgisayardaki dosyaları aktarmak falan şu an düşünmedim belki yazın yaparım formatı.

Aygıt yöneticisinden sürücü ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Lenovo keyboard device adlı sürücü sarı ünlem işaretli. Güncelle diyince Kod: 10 hatası veriyor. Bu yüzden diğer bir sürücü var I2C ya da IAC olması lazım ismi. O sürücüye geçiyorum. Onda da sadece dediğim gibi ses gelmiyor. Sanırım sarı ünlem işaretli lenovo keyboard device sürücüsünün sorununu çözsem o hallolacak. Ama sitesinden kurmuştum önceden, olmadı. Akşam bir daha bakacağım.
Yok, sorun aynı 1 ay oldu. Bu akşam yine deneyeceğim sürücüyü silip kurmayı. Format atmam şu an için zor, yapmam gereken proje vs. var, bilgisayardaki dosyaları aktarmak falan şu an düşünmedim belki yazın yaparım formatı.

Aygıt yöneticisinden sürücü ile ilgili bir sorun olduğunu düşünüyorum. Lenovo keyboard device adlı sürücü sarı ünlem işaretli. Güncelle diyince Kod: 10 hatası veriyor. Bu yüzden diğer bir sürücü var I2C ya da IAC olması lazım ismi. O sürücüye geçiyorum. Onda da sadece dediğim gibi ses gelmiyor. Sanırım sarı ünlem işaretli lenovo keyboard device sürücüsünün sorununu çözsem o hallolacak. Ama sitesinden kurmuştum önceden, olmadı. Akşam bir daha bakacağım.
Yazmayı unuttum buraya ama bir değişiklik olmadı. Dediğim gibi şu kod:10 sorununu çözebilsem hallolacak belki de ancak olmuyor maalesef.. @Tahao

Son düzenleme:
Sıkıntılı olduğunu söylediğiniz sürücünün Donanım Kimliğini paylaşın, biz sürücüyü atalım manuel olarak sürücüyü kurun.
ACPI\VEN_FUJ&DEV_7401

Dostum bu ama ben zaten bunu denedim, yükledim yine aynı sorun. Şu an zaten sorun yok gözüküyor aygıt yöneticisinde. Benim yapmam gereken laptopta ilk kurulumda insan arabirim cihazları ve klavyeler kısmındaki driverlar olması lazım. Yani driverlar ilk kurulduğu şeklinde olması lazım. Sitesinden otomatik ve manuel de denedim olmadı. Bakalım yani ara ara uğraşıyorum ama olmuyor. Sağ alttan manuel şekilde sesi ayarlıyorum.

Eğer bir program varsa driverları ilk haline döndürecek çok iyi olur. Tabi var mı bilmiyorum öyle bir şey.

Edit:
Şimdi tekrar denedim, Lenovo sitesinden otomatik ve manuel sorun giderme, sürücüleri kurma vs. Yine olmadı. Hatta şöyle bir şey var. Lenovo'nun sorun giderme uygulamasını indirdim. O ekranda iken ses açma kısma tuşları sorunsuz çalışıyordu. Sonra masaüstüne döndüm yine çalışmadı. Cidden inanılmaz bir durum. Yani nasıl olacak bilmiyorum çok can sıkıcı.

İlk başta dediğim gibi aygıt yöneticisi penceresi ekranda iken mesela çalışıyor. Ama masaüstü, oyun, internet, pdf vs. ne olursa olsun çalışmıyor ses tuşları.

Son düzenleme:
Fn(Fonksiyon) tuşu ile denediniz mi
Onla da denedim çalışmıyor. Sorun tuşta değil, sadece ses fonksiyonunda. Oyunlarda f1-f2-f3 tuşu sorunsuz çalışıyor. FN ile de sorun yok.

İnsan arabirim cihazı hizmetlerinden kaynaklandığını düşünüyorum, hizmetlerden ona da baktım, çalışıyor vaziyette. Ancak dediğim gibi normal kullanımda, internette, masaüstünde, oyunda, film izlerken, video izlerken kullanamıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı