Laptop Sıvı Soğutma Modifikasyonu

mikail19o5

Hectopat
Daha fazla  
PUBG'ci adama her şeyi yaptırıyor :) Normalde tüm ihtiyaçlarımı laptopla karşılıyordum. Ta ki bir arkadaşım vesilesiyle oyunun kendi emülatörü yapıldığını ve bluestack gibi çok kasmadığını duyana kadar. Neyse indirdik oyunu falan 1-2 aydır oynuyorum fakat çok aşırı ısınıyordu 90 dereceleri gördüğüm bile oldu. Tabi bununla birlikte laptop kendine reset atıyordu. Neyse termal macun sürdük fan temizlettik hala 80 derecelerdeydi beni tatmin etmedi. Ben de araştırdım laptoplara sıvı soğutma satılmıyordu ancak kendi imkanınla yapabiliyorsun. Videoda ve fotoğraflarda gördüğünüz gibi öncelikle bakır bir boruyu anakart üzerindeki orijinal boruların üzerine kelepçe yardımıyla sabitledim. (Normalde orijinali delip suyu içinden geçiriyorlar ama ben orijinale zarar vermemek içine üzerine bakır boru yerleştirdim ve araya ısıyı daha iyi iletmesi için termal macun sürdüm) Ardından 2-3 metre şeffaf hortum aldım hırdavatçıdan. Daha sonra Petshop'tan su motoru aldım. Bir de hurdacılardan veya sanayiye gidip sorabilirsiniz Broadway arabaların kalorifer radyatörünü aldım. Ben tanıdık olduğu için ve ilk aldığım eski radyatörün delik çıkması nedeniyle sıfır aldım. Size 2. el ucuza sağlam almanızı tavsiye ederim. Bunun dışında su katmak içinde annemin salça bidonunu kullandım :D Ve unutmadan bilgisayarcıdan hurda bilgisayar kasası aldım. Yine çıkma bulamadığım için sıfır 2 adet büyük fan aldım. Bir de fanlara 12V elektrik gönderebilmek için adaptör aldım. 2-3 gündür bununla uğraştım ve sizle paylaşmak istedim sonunda bitti. Unutmadan kırmızı görünen su ise gıda boyasından :D Şekil şukul olsun diye gıda boyası döktüm çok azıcık döktüm ki dipte tortu bırakmasın zaten azıcığı bile kıpkırmızı yapmaya yetti. Boruların çıkması için laptopun altındaki hava açıklığından birkaç çubuk kestim ama o kadar da olur :D

Malzemeler:
Radyatör: 50 TL
3 metre hortum: 5 TL
Adaptör: 50 TL (eski PSU da kullanabilirsiniz bende yoktu)
2 adet fan: 50 TL
Salça bidonu: Anne bank
Akvaryum motoru: 25 TL
Kırmızı gıda boyası: 5 TL

Toplamda: 185 TL ancak dediğim gibi eski PSU bulursanız ve dolapçılardan eski dolap radyatörü alırsanız sadece 85 TL'ye yapabilirsiniz. Not: Hortumdaki hava sonradan alındı.
Fotoğraf:
BzqlMQ.jpg

Video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Gerçekten güzel olmuş. Yaptığınız projeyi biraz daha geliştirerek daha derli toplu bir sistem yapabilirsiniz.
O ayrı bir bilgisayar kasası içine falan koymanız aşırı kalabalık yapar.

Gerçekten güzel olmuş. Yaptığınız projeyi biraz daha geliştirerek daha derli toplu bir sistem yapabilirsiniz.
O ayrı bir bilgisayar kasası içine falan koymanız aşırı kalabalık yapar.
Koskoca radyatörü şişeyi filan başka nasıl saklayabilirim ki? Dediğiniz gibi olması için hazır sistemler var 700 800 liraya sarılıyor hepsi portatif buradaki amaç kendi imkanınla bir şeyler yapmaya çalışmam

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı