Laptop siyah ekranda kalıyor

Hajexu

Hectopat
Daha fazla  
Ekran kartı
Rtx 3050
İyi günler arkadaşlar. Sorun 2 hafta önce başladı. Sabah laptopu açtığımda ekranın bir kısmında şerit şeklinde çizgiler vardı. Fakat bu çizgiler bir süre sonra gidiyordu. Laptopu şarjdan çıkardığımda ise tamamen kesiliyordu. Zamanla bu çizgiler artmaya ve ekran iyice gitmeye başladı. En son hali ise görselde atacağım şekilde. Tamamen siyah olan hali şarjdayken öbür hali ise şarjdan çıkarıldığında fakat o halinde ise ekran titriyor özellikle kenar kısımları. ASUS'un servisine uzak olduğum için götürmekte tam karar kılamadım. Normal bir laptop servisinde sıkıntı yaşar mıyım? Garantisi ise bitti.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Görsel 2023-12-11 saat 00.44.46_6631d513.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-12-11 saat 00.44.46_6631d513.jpg
    81,3 KB · Görüntüleme: 23
  • WhatsApp Görsel 2023-12-11 saat 00.44.46_4c5f77e2.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-12-11 saat 00.44.46_4c5f77e2.jpg
    76,5 KB · Görüntüleme: 24
Aygıt Yöneticisi'nden 2 kartı da tek tek devre dışı bırakıp sorunun hangisinde gittiğine bir bakar mısın?
İlk olarak şöyle söyleyeceğim harici bir monitör bağlı laptopa. Harici monitör ekranına gelen görüntü harici ekran kartından geliyor. Laptopta mux switch yok. Ondan dolayı laptop ekranına giden görüntü ise dahili ekran kartından gidiyor. Öncelikle bunu bi kenara koyalım. Dediğini yaptığımda ise laptop ekranında uyguladım sadece harici ekran bağlantısı çıkardım. Harici ekran kartını devre dışı bıraktığımda sadece dahili ekran kartı varken ilk fotoğrafta ki siyahlık bulunuyor. Dahiliyi devre dışı bırakıp hariciyi taktığımda ise ekranda ikinci fotoğrafta attığım gibi kenarları sürekli yanıp sönüyor. Titrek bir durum oluşuyor ekranda. Harici taktığım monitörde de hiçbir görüntü sıkıntı yok bu arada.

Geri
Yukarı