Laptop soğutma sistemi kırılır mı?

627056

Centipat
Fotoğraftaki vidalar sıkışmış açılmıyor işlemciye termal macun sürmem lazım acaba soğutma sistemini kırsam sorun olur mu çok? Yani üstteki vidalı kısımdan bahsediyorum açılmıyor çünkü.

IMG_20230828_152915.jpg

IMG_20230828_153158.jpg

Fotoğraftaki vidalar sıkışmış açılmıyor işlemciye termal macun sürmem lazım acaba soğutma sistemini kırsam sorun olur mu çok? Yani üstteki vidalı kısımdan bahsediyorum açılmıyor çünkü.

Eki Görüntüle 1943747

Eki Görüntüle 1943749
Asla! Çok daha kötü bir durum olur. Onu geçtim katmanlı anakartta çatlak bile oluşturabilir, sistemi kullanılmaz hale getirebilirsin. Bu vidalar, doğru tornavida ile çok rahatlıkla sökülür. Sökülmüyorsa da bir teknik servise git. Dremel ile hafif bir kesik atıp düz tornavida ile çıkarırlar en son ihtimal.
Sistem gerekirse hep macunsuz kalsın ama soğutma sistemine zarar verme.

Çok oynar mı içinde acaba laptopu hep sabit kullanıyorum ama takmazsam çok sorun olur mu?
Termal macunu neden süreriz? Soğutucu blok ile işlemci arasındaki gözle görülmeyen hava dolu boşlukları kapatmak ve daha iyi bir iletkenlik sağlamak için. Yoksa termal macun faydalı bir şey değil. Oradaki 4 tane vida, tellere 4 bölgeden baskı uygulayarak teması sağlıyor. Bir tane vida bile olmazsa kendi kendine havaya kalkacak. Termal macunun yapışkanlık özelliği de yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı