Laptop soğutucusu kullanmanın fanlara zararı olur mu?

fxtih

Hectopat
İyi akşamlar arkadaşlar, laptop soğutucusu alma gereğinde bulundum.
Laptopum 6 yıllık ve soğutucum daha gelmedi fakat şu an için dereceler şu şekilde:
Boşta 40-43 derece arasında geziyor, tarayıcı da vs dolaşırken 55 oluyor ve oyunda ise 65-70 derece oluyor.

Soğutucu, laptopun fanlarına zarar verir mi?
Örneğin laptopu soğutucusuz kullandığım zamanlar olduğunda sıcaklık eskisi gibi 40'larda gezer mi yoksa daha da yükseklere çıkar mı?
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ortalama olarak 55 civarlarından 45-50 civarına düşürebiliyorlar.
Hayır demek istediğim şey şu soğutucu kullanmadan önce sıcaklığım 50 diyelim soğutucu kullandım bir süre 3-4 ay sonrasında soğutucu kullanmayı bıraktım soğutucusuz derecem yine 50lerde kalır mı yoksa yükselir mi?

Hayır demek istediğim şey şu soğutucu kullanmadan önce sıcaklığım 50 diyelim soğutucu kullandım bir süre 3-4 ay sonrasında soğutucu kullanmayı bıraktım soğutucusuz derecem yine 50lerde kalır mı yoksa yükselir mi?
Denemek gerek, ben 2 yıldır aralıksız her gün soğutucu fan kullanıyorum bilgisayarım hep üstünde olumsuz bir şey yaşamadım. Tabii cihaza 6-12 ayda bir periyodik bakım da yapmanız/yaptırmanız gerekiyor. Çünkü termal macunu, tozu vs. yine sıcaklık artışına sebep olur ancak dediğim gibi ben bakımını yaparak 2 senedir kullanıyorum olumsuz bir şey görmedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı