Laptop soğutucusu zarar verir mi?

House of HOO

Decapat
Merhaba, internette bakındım ancak tam istediğim cevaba ulaşamadım bu yüzden yıllardır okuduğum Technopat forumunda ilk konumu açayım dedim, bir yanlışım varsa affola.

Sorum şu: 5 Fanlı gayet güzel soğutan bir soğutucum var, bir de biriktirdiğim parayla yeni aldığım gözüm gibi baktığım MSI laptopum var (öğrenciyim). Benim sorum soğutucunun USB'den çektiği güçle ilgili değil, soğutucuyu eski bir şarj aletine takıp kullanıyorum o da sadece ağır oyunlarda (PUBG, Witcher vs).

Şimdi soruma gelelim soğutucunun laptopun altından sürekli belli bir miktarda hava vermesi laptopa herhangi bir zarar verir mi? Örneğin giden hava laptopun kendi fanları ile çarpışıp fanlara zarar verebilir mi? Laptop soğutucuyla soğutulmaya alışıp kendi kendine yetmemeye başlar mı zamanla? Veya aklıma gelmeyen başka bir zararı olabilir mi? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim, belki saçma düşünüyor olabilirim kusuruma bakmayın başka bir yerde cevabını bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
USB'nin çekeceği max güç miktarı bellidir. Laptopa fan yerleştirmenize hiçbir sakınca bulunmuyor.
Isıya alışma olarak bir sorunuz olmuş , öyle bir durum söz konusu değil. Sogutucuyu sökerseniz ısınırsa fps drop yiyebilirsin taktıgında düzelebilir ısı düzeldigi icin olusan bi durum alışma ile alakası yok sadece senin gözle göreceğin müdahale edecegin birşey.

Laptop içindeki fan ile senim soğutucu zıt yönlerde dönmüyorsa sorun olmaz. Yani daha doğrusu şöyle zaten bilgisayar içindeki fan kapalı ortamda ve senin altına koyduğun soğutucu içerdeki fan ile direkt olarak karşı karşıya durmuyorsa sorun olmaz.
Ama iki fanı üst üste koyup birini yukarı birini aşağı olarak birbirine yaklaştırırsan çıkan sesten zaten anlaşılıyor fanların birbirine zorluk çıkardığı.
Yani kısaca dostum sorun olmaz.

Merhaba, internette bakındım ancak tam istediğim cevaba ulaşamadım bu yüzden yıllardır okuduğum Technopat forumunda ilk konumu açayım dedim, bir yanlışım varsa affola.

Sorum şu: 5 Fanlı gayet güzel soğutan bir soğutucum var, bir de biriktirdiğim parayla yeni aldığım gözüm gibi baktığım MSI laptopum var (öğrenciyim). Benim sorum soğutucunun USB'den çektiği güçle ilgili değil, soğutucuyu eski bir şarj aletine takıp kullanıyorum o da sadece ağır oyunlarda (PUBG, Witcher vs).

Şimdi soruma gelelim soğutucunun laptopun altından sürekli belli bir miktarda hava vermesi laptopa herhangi bir zarar verir mi? Örneğin giden hava laptopun kendi fanları ile çarpışıp fanlara zarar verebilir mi? Laptop soğutucuyla soğutulmaya alışıp kendi kendine yetmemeye başlar mı zamanla? Veya aklıma gelmeyen başka bir zararı olabilir mi? Yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim, belki saçma düşünüyor olabilirim kusuruma bakmayın başka bir yerde cevabını bulamadım.
Bildiğim kadarıyla laptoplar soğuk havayı alttan alır ve ısınan havayı arka tarafından atar bu yüzden ben bir sorun çıkartacağını sanmıyorum aksine fayda sağlıyacağını düşünüyorum.

Isinma sorunum olmamasina ragmen KLIM Cyclone model bir sogutucu kullaniyorum hem ucuz hem performansli bir ürün. En asagi 4-5 derece fark ettiriyor. Maalesef Türkiye pazarinda göremedim bu markayi ama.

maxresdefault.jpg

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı