Laptop sürekli kapanıyor

dwarekithx

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar fanları daha yeni temizlettim 1 ay bile olmadı ki bence sorun bundan dolayı değil laptopun sol alt kısmı ısınıyor kapanıyor. Ama bundan sonra direk beyaz ışık yanıyor yani anında açabiliyorum. Fan dışında bu sorun neden kaynaklı olabilir bir şey değiştirmem gerekiyor mu? Cevaplarsanız sevinirim çok can sıkıcı bir durum.

Bilgisayarınız 2 yıllık veya daha eskiyse termal macun değiştirmeniz gerekiyor. O fanların soğuttuğu bakır borulara ısıyı ileten malzemeye termal macun adı verilir ve zamanla özelliğini kaybettiği için ısıyı iletemez. Bundan dolayı da değiştirilmesi gerekir.

Arkadaşlar fanları daha yeni temizlettim 1 ay bile olmadı ki bence sorun bundan dolayı değil laptopun sol alt kısmı ısınıyor kapanıyor. Ama bundan sonra direk beyaz ışık yanıyor yani anında açabiliyorum. Fan dışında bu sorun neden kaynaklı olabilir bir şey değiştirmem gerekiyor mu? Cevaplarsanız sevinirim çok can sıkıcı bir durum.
işlemciyi yada ekrankartı çok yoruyor olabilir. İşlemci ve ekrankartına kısıtlama koymalısın bence, çok ısınıyorsa solucan soğutucu tercih ederim bende kullanıyorum.

Sıcaklık yüzünden kapandığı belli, bunu siz de doğrulamışsınız. Sistemi çalıştırmamanız gerekiyor bu durumda daha fazla zarar vermemek için fakat sizden sıcaklık değerlerini kontrol etmenizi isteyeceğim. Eğer işlemci aşırı ısınıyorsa fan temizliği doğru yapılmamış olabilir. Bir de macun yenilemesi yapmanız gerekiyor olabilir.

Bilgisayarınız 2 yıllık veya daha eskiyse termal macun değiştirmeniz gerekiyor. O fanların soğuttuğu bakır borulara ısıyı ileten malzemeye termal macun adı verilir ve zamanla özelliğini kaybettiği için ısıyı iletemez. Bundan dolayı da değiştirilmesi gerekir.

Arkadaşın dediği gibi termal macunu yenileyin. Alırken de fiyatta mümkünse ucuzluğa yönelmeyin biraz kaliteye önem verebilirsiniz yoksa ileride başınız ağrıyabilir.

Farklı veya uyumsuz olabilecek bir donanım var mı? Yeni bir RAM veya HDD gibi?

Önceden açılıyormuş sanırım.

İşlemciyi ya da ekran kartı çok yoruyor olabilir. İşlemci ve ekran kartına kısıtlama koymalısın bence, çok ısınıyorsa solucan soğutucu tercih ederim bende kullanıyorum.

Solucan soğutucu nedir hocam vakumlu olanlardan mı?

Temizlik esnasında termal komponentlerde bir bollaşma, tam oturmama gibi durumlar olabiliyor. Yukarıdaki arkadaşların belirttiği gibi öncelikle termal macunlarını kaliteli bir marka ile yenileyin ve her vidanın güzelce yeterli miktarda sıkıldığına ve yeterli miktarda termal macunu olması gereken kalınlıkta sürdüğünüze emin olun. Öte yandan fanlara da zarar vermiş olabilirsiniz. Eskisine nazaran daha sesli çalışıyor veya daha az hava üflüyorlarsa değişimini sağlamanız iyi olacaktır.

Arkadaşın dediği gibi termal macunu yenileyin. Alırken de fiyatta mümkünse ucuzluğa yönelmeyin biraz kaliteye önem verebilirsiniz yoksa ileride başınız ağrıyabilir.

Önceden açılıyormuş sanırım.
Daha önce yeni aldığım bir RAM düzgün çalışırken bir süre sonra kapanmalar başladı, RAM'i çıkardığımda düzeldi.

Geri
Yukarı