Laptop ve modem için UPS önerisi

furkan254f

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, bulunduğum bölgede elektrik kesintisi oluyor sıkça ve oyuncu laptoplarının da şarjdayken daha performanslı çalıştığını öğrendim bu yüzden elektrik gittiğinde hala şarj alarak kullanmak istiyorum laptopu bunun için de UPS gerekli. Alacağım UPS hem modemi hem laptopu çalıştırması gerek en az günde 4 saat kadar ikisini bir arada. Bunun için UPS önerilerinizi bekliyorum. Laptopun özellikleriyse şöyle.

GTX 1050 Ti 4 GB ekran kartı.
i5 8300H veya i7 7-8-9. nesil.
Max 1TB HDD ve SSD toplamı.
16 GB RAM.

Modeme elektrik sağlarsın ama sorun şu senin evinin oradaki internet kutusunun elektriği kesildiği zaman modem sadece Wi-Fi görünür bağlanınca internet yok der. Laptop için UPS gereksiz biraz.

Merhaba, bulunduğum bölgede elektrik kesintisi oluyor sıkça ve oyuncu laptoplarının da şarjdayken daha performanslı çalıştığını öğrendim bu yüzden elektrik gittiğinde hala şarj alarak kullanmak istiyorum laptopu bunun için de UPS gerekli. Alacağım UPS hem modemi hem laptopu çalıştırması gerek en az günde 4 saat kadar ikisini bir arada. Bunun için UPS önerilerinizi bekliyorum. Laptopun özellikleriyse şöyle.

GTX 1050 Ti 4 GB ekran kartı.
i5 8300H veya i7 7-8-9. nesil.
Max 1TB HDD ve SSD toplamı.
16 GB RAM.
Dediğiniz doğrudur ama gerek yok çünkü sisteminiz zaten çok yüksek performans sağlayacak bir sistem değil.

Ve UPS'ler maximum 10-15 dakika çalışan şeyler yüksek sistemlerde sisteme zarar gelmesin BIOS güncellerken bilgisayar kapanmasın diye kullanılıyor.

Dediğiniz doğrudur ama gerek yok çünkü sisteminiz zaten çok yüksek performans sağlayacak bir sistem değil.

Ve UPS'ler maximum 10-15 dakika çalışan şeyler yüksek sistemlerde sisteme zarar gelmesin BIOS güncellerken bilgisayar kapanmasın diye kullanılıyor.

Hocam jeneratör alma şansım yok o yüzden mecbur UPS almam gerekiyor hem elektrik gittiğinde modemin çalışmaya devam etmesi için hem de laptopun şarjda kullanımının devam edip performansının artması için.

Modeme elektrik sağlarsın ama sorun şu senin evinin oradaki internet kutusunun elektriği kesildiği zaman modem sadece Wi-Fi görünür bağlanınca internet yok der. Laptop için UPS gereksiz biraz.

Nasıl ya hocam yani UPS'u modeme bağlarsam modemin ışığı yanacak fakat internet olmayacak mı diyorsunuz. Neden ki?

Hocam jeneratör alma şansım yok o yüzden mecbur UPS almam gerekiyor hem elektrik gittiğinde modemin çalışmaya devam etmesi için hem de laptopun şarjda kullanımının devam edip performansının artması için.

Nasıl ya hocam yani UPS'u modeme bağlarsam modemin ışığı yanacak fakat internet olmayacak mı diyorsunuz. Neden ki?

Altyapıya elektrik gitmeyeceği için çalışmaz.

Hocam laptoplar şarjdayken daha performanslı çalışıyor ya bulunduğum yerde ise elektrik çok fazla kesiliyor bu yüzden elektrik kesildiğinde hala tam performans çalışması için UPS mantıklı olmaz mı?

Merhaba, bulunduğum yerde elektrik çok sık ve uzun süreler kesiliyor, yani günde birkaç defa kesiliyor. Toplam süre olarak günde 10-12 saat civarında kesiliyor. Ben de, laptop düşündüm bunun için fakat laptopların şarjda değilken performansının bayağı düştüğünü öğrendim. Bu da oyunlarda kötü etkiler.

Buna çözüm olarak, laptop için elektrik kesildiğinde hala performanslı çalışmaya devam etmesi için UPS düşünüyorum. Sizce ne kadar mantıklı? Ve alacağım UPS laptopu şarjdayken 7-8 saat civarında dayandırmalı, bunun için F/P UPS önerir misiniz? Laptopun özellikleri şöyle:

i7 10. nesil.
GTX1650 Ti.
512 GB SSD.
24 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim fikrim:
1 - 3-4 saat üzeri oyun oynayacaksanız zaten laptop almamanız.
2 - Madem bir harcama yapacaksanız bari imkan (bütçeyi bilemeyince bir şey belirtemiyorum) varsa güncel sistem olması.
3 - UPS için bütçeniz nedir? Line mı? Online mı? Bir tercihiniz var mı?

Benim fikrim:
1 - 3-4 saat üzeri oyun oynayacaksanız zaten laptop almamanız.
2 - madem bir harcama yapacaksanız bari imkan (bütçeyi bilemeyince bir şey belirtemiyorum) varsa güncel sistem olması.
3 - UPS için bütçeniz nedir? Line mı? Online mı? Bir tercihiniz var mı?

Merhaba hocam laptop almak zorundayım çünkü odada yer sıkıntısı var ve bölgede elektrik sorunu var bilgime dayanarak UPS'un masaüstü bilgisayarı ancak 1 saat dayandırıyor yani bunları göz önünde bulundurunca laptop daha mantıklı geliyor bu arada alacağım laptopun özellikleri şu olacak başlıkta yazdığımı almaktan vazgeçtim. i7 10. nesil GTX1650 Ti 16 GB RAM 512 GB SSD. UPS bütçem 2-4K arasında F/P. Line ve Online farkını bilmiyorum fakat anladığım kadarıyla bana gereken Online UPS çünkü yüksek süreli için o öneriliyor sanırsam. Benim için önemli olan elektrik kesildiğinde UPS'un laptopa hala şarj vermesi çünkü laptoplar şarjdayken daha performansla çalışıyor bu da oyunlarda önemli.

Ups'ler genelde masaüstünü 15 dk götürüyor loptobuda oyundayken 20dk götürür , senin dediğin gibi 4 saat götüren upsler pahalı ve maksadı farklı olanlar , bende satmayı düşündüğüm bir modifiyeli ups var tam karar vermedim , lfp batarya koyduk içine 10 yıl ömür diyorlar sessiz bir fan masaüstünü 1 saatten az fazla götürüyor modemi herhalde 9 10 saat götürür ama söyle bir durum var saha dolabınında elektiriği giderse net kesilir .

Yeni konular

Geri
Yukarı