Laptop yeni alınan RAM ile ekran kitlenmesi

Amd cool and quiet özelliği işlemcinin çarpanını değiştiriyor ve bilgisayar kullanılmadığında ya da az işlem gerektiren şeyler yapıldığında 800 mhz hızına ve x4'e düşürüyor (20w). Yük altında da 115w, 3200mhz, x16 hızına çıkarıyor. Eğer bu özelliği kapatırsam problem düzeliyor. Ya da Çarpan hızını amd cpu power programıyla sabit tutarsam yine bilgisayarda problem olmuyor.

Problem işlemcide mi yoksa anakartta mı bilmiyorum ama bu şekilde donma problemi çözüldü. Böyle birşey okudum buna benzer
Hocam sizin AMD ile alakanız yok ki? AMD başka bir firma işlemci ve ekran kartı üreten, İntel işlemci üreten başka bir firma ve Nvidia firması da ekran kartı üreten başka bir firma. Yani eğer bilgisayarınızda AMD marka işlemci yada ekran kartı yok ise bu özellik sizde zaten yok. Ayrıca sorunun sebebi bu değil merak etmeyin.

Sorunun sebebi aşağıda eklediğim fotoğraflarda var. "Mavi" renk ile işaretlediğim kısımlar doğru ancak "kırmızı" renk ile işaretlediğim kısımlar hatalı:

ram 2_LI (2).jpg

ram1_LI (3).jpg

Hocam sizin AMD ile alakanız yok ki? AMD başka bir firma işlemci ve ekran kartı üreten, İntel işlemci üreten başka bir firma ve Nvidia firması da ekran kartı üreten başka bir firma. Yani eğer bilgisayarınızda AMD marka işlemci yada ekran kartı yok ise bu özellik sizde zaten yok. Ayrıca sorunun sebebi bu değil merak etmeyin.

Sorunun sebebi aşağıda eklediğim fotoğraflarda var. "Mavi" renk ile işaretlediğim kısımlar doğru ancak "kırmızı" renk ile işaretlediğim kısımlar hatalı:

ram 2_LI (2).jpg

ram1_LI (3).jpg
Hocam aldığınız RAM ile mevcut olan RAM'inizin "seri numaraları" ve "üretim tarihleri" farklı. Dolayısıyla da içlerindeki "çipler" de farklı. Bu yüzden uyumsuzluk hatası alıyorsunuz. Tavsiyem elinizdeki 2 RAM'i de satmanız ve dual kit almanız. Dual kit RAM demek; 2'side tıpatıp aynı olan ve birlikte satılan RAM'lere denir. @zeki1981 hocamın de dediği gibi dual kit alın.

Son düzenleme:
Şimdi ne yapmamı önerirsiniz bu şekilde iyi bir fps alıyorum oyunlarda donmasına göz mü yumayım zaten son senem güzel bir sistem dizecem 1 2 yıl götürür mü böyle
Oyunlarda 4 gb ile 60 fps bu ram ile 130 fps alıyorum tek sorunu afk kalınca donması oda artık katlanıcaz öyle görünüyor

Şimdi ne yapmamı önerirsiniz? Bu şekilde iyi bir FPS alıyorum oyunlarda donmasına göz mü yumayım? Zaten son senem güzel bir sistem dizeceğim. 1 2 yıl götürür mü böyle?

Hocam mesajımı güncelledim ancak buyurun buraya da ekleyeyim. Aşağıda çözümü yazdım:

Hocam aldığınız RAM ile mevcut olan RAM'inizin "seri numaraları" ve "üretim tarihleri" farklı. Dolayısıyla da içlerindeki "çipler" de farklı. Bu yüzden uyumsuzluk hatası alıyorsunuz. Tavsiyem elinizdeki 2 RAM'i de satmanız ve Dual kit almanız. Dual kit RAM demek; 2'side tıpatıp aynı olan ve birlikte satılan RAM'lere denir. @zeki1981 hocamın de dediği gibi Dual kit alın.

1 2 yıl götürür mü böyle?

Hocam durmadan hata ve kilitlenme sorunu ile karşılaşırsınız ki bir yerden sonra sisteminize zarar da verebilir. Ben tavsiye etmiyorum.

Bu arada BIOS güncellemesi hiç yapmadı mı?
Hocam BIOS güncellemesinin RAM hatasıyla uzaktan yakından bir alakası yok içiniz rahat olsun. Eğer şu anki BIOS'unuzu güncellemek istiyorsanız bunun için ayrı konu açın ki ben ve arkadaşlar yardımcı olabilelim.

Ya dediğinizi anladım o kadar ram videosu izledim ve bana kimse demedi ki seri numaralı ve aynı tarihte üretilmiş bir ram al diye ben cl değerinin ve mhz değerine baktım ve aynı model ram aldım bu işleri de benim ilgi alanım değil alt üstü bir ram şimdi bu ikisinde satarsam farklı bir ram almam gerek bu sefer o falan çakışırsa ya neyse yapacak birşey yok ama siz baya benim sitemi gördünüz varsa uyucak bu sistemi 4 +4 veya 8+8 slotlu dual ram linki atabilirmisiniz bakıcam duruma göre belki satarım veya hiç uğraşmam yeni sistem alırım tekrardan teşekkürler

Yeni konular

Geri
Yukarı