Laptopa ekran kartı takılır mı?

Merhabalar, mesela benim laptopum RTX 4050 ekran kartını kullanıyor ve ben bunu RTX 4070 yapmak istiyorum. Bu mümkün mü?
Üzerindeki ekran kartını çıkarıp başka bir şey takamazsın ama ayrıca laptobun dışından takılan bir aparat ile bağlayanları gördüm. Tabiki 4070 gibi bir kartı beslemeye laptobun gücü imkansız yetmez bir de ona ayrıca bir psu ayarlaman gerekiyor. Yani oldukça kullanışsız ve masraflı bir yöntem.

Bunun için GPU'nun lehimle değil soketle takılmış olması gerekli.

Ancak laptopların çoğu lehim kullanır.

Üzerindeki ekran kartını çıkarıp başka bir şey takamazsın ama ayrıca laptopun dışından takılan bir aparat ile bağlayanları gördüm. Tabii ki 4070 gibi bir kartı beslemeye laptopun gücü imkansız yetmez bir de ona ayrıca bir PSU ayarlaman gerekiyor. Yani oldukça kullanışsız ve masraflı bir yöntem.

eGPU deniyor buna.

Laptoplarda ekran kartı ve işlemci anakart ın üzerinde sabit olur o yüzden değiştiremezsiniz.

Üzerindeki ekran kartını çıkarıp başka bir şey takamazsın ama ayrıca laptobun dışından takılan bir aparat ile bağlayanları gördüm. Tabiki 4070 gibi bir kartı beslemeye laptobun gücü imkansız yetmez bir de ona ayrıca bir psu ayarlaman gerekiyor. Yani oldukça kullanışsız ve masraflı bir yöntem.
Mobil ekran kartı takacam niye gücü yetmesin ki?

Harici takman gerek oda ekran kartı + PSU + harici aparatları falan takman gerek ve bunu yaparken laptopdaki Wi-Fi soketini söküp yerine aparatları takman gerek uğraşılmaz ama yaparsan laptop masaüstüne döner.

Mobil ekran kartı takacağım niye gücü yetmesin ki?

Onlar özel kart cipleri voltları ayarlanmış bir şekilde geliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı