Laptopa kablosuz şarj eklenebilir mi?

fuNuf

Hectopat
Daha fazla  
Genelde telefonumu laptopun sağ alt kısmına koyuyorum. Aklıma bir şey geldi. Sizlere sormak istedim.
Laptopum aşağıdaki görseldeki gibi.
1630586936214.png
Bugün içini açtığım zaman böyle bir görüntü ile karşılaştım.
signal-2021-09-02-154430.jpeg
Aklıma gelen şey ise kablosuz bir şarj aleti ve SATA kablosunu Type-C kablosuna dönüştüren kablo ile SATA çıkışını kullanarak laptopa bant veya başka bir malzeme vasıtasıyla sabitleyip telefonumu hep koyduğum yerden aynı zamanda şarj edebilir miyim? (aşağıdaki ürünler temsili)
1630587195412.png

1630587204701.png
Böyle bir şeyi yapmadan önce, para harcamadan öğrenmek isterim. Kablosuz şarj, akımı bozup laptopa zarar verir mi? Ya da SATA çıkışı yeterli gücü sağlayabilir mi? Yoksa dediğim gibi işleyip telefonumu bilgisayardan kablosuz olarak şarj edebilir miyim?

Not: SATA yuvasının hemen altında herhangi bir kablo anakart veya klavye bulunmuyor sadece ince bir plastik var.

Peki 7/24 saat o kablosuz şarj çalışacak mı? Bilgisayara herhangi bir zararı olmaz mı?
O konuda benim de endişelerim var, ama aklıma çok efektif bir çözüm gelmedi. Ama en azından boştayken çok fazla tüketmeyeceğine emin olabilirsiniz :)
Genelde masada kullanıyorum "Diz üstünde" kullanmıyorum yani. Sadece bataryası çabuk biter. O da sorun değil benim için.
O zaman sorun yok :)

3D yazıcıdan uygun bir çizim yaparak aslında her şeyi aynı 2.5 inch HDD ebatında yapıp takmayı planlıyorum. Kısacası tüm devrenin etrafında plastik bir kutu olacak. (tek yüzeyi hariç oraya telefon denk gelecek plastik yüzeye temas edecek orası.)
3D yazıcı çizimi yerine benzer ya da bulabilirseniz aynı ölçülerde silikon telefon kılıfı ya da o tarz bir şey almanızı öneririm. Ama üstü açık olsun, bu sayede hem kısa devre ihtimali bayağı azalır hem de kablosuz şarj performansı azalmaz/ tamamen yok olmaz (silikon elektriği yalıttığı için emin olamıyorum üstü açık olmazsa keser mi )
Bilgisayar kapalıyken statik elektrik söz konusu olabilir mi?
Statik elektrik hareket sonucu ortaya çıkan bir şey zaten. Yani olacağını hiç sanmıyorum. Ki olsa bile bilgisayar üreticileri aslında oldukça yüksek akımlara bile dayanacak direnç parçaları koyuyorlar topraklasın diye. Bence endişe edecek bir şey yok.
Genelde telefonumu laptopun sağ alt kısmına koyuyorum. Aklıma bir şey geldi. Sizlere sormak istedim.
Laptopum aşağıdaki görseldeki gibi.
Bugün içini açtığım zaman böyle bir görüntü ile karşılaştım.
Aklıma gelen şey ise kablosuz bir şarj aleti ve SATA kablosunu Type-C kablosuna dönüştüren kablo ile SATA çıkışını kullanarak laptopa bant veya başka bir malzeme vasıtasıyla sabitleyip telefonumu hep koyduğum yerden aynı zamanda şarj edebilir miyim? (aşağıdaki ürünler temsili)
Böyle bir şeyi yapmadan önce, para harcamadan öğrenmek isterim. Kablosuz şarj, akımı bozup laptopa zarar verir mi? Ya da SATA çıkışı yeterli gücü sağlayabilir mi? Yoksa dediğim gibi işleyip telefonumu bilgisayardan kablosuz olarak şarj edebilir miyim?

Not: SATA yuvasının hemen altında herhangi bir kablo anakart veya klavye bulunmuyor sadece ince bir plastik var.
Aklıma çok daha temel bir problem geldi, telefonunuzun uzunluğu ile o bölgenin uzunluğu arasında çok fark var mı ? Eğer çok fark varsa bataryanın alandan çıkıp şarj olmama ihtimali var. Ya da hadi diyelim kasa dışarıdan yeterince uzun, içeride yeterince yer var mı ? Ölçüp paylaşırsanız çok iyi olur duruma göre ünite tavsiyeleri vermeyi çok isterim size 😉

Son düzenleme:
3D yazıcı çizimi yerine benzer ya da bulabilirseniz aynı ölçülerde silikon telefon kılıfı ya da o tarz bir şey almanızı öneririm. Ama üstü açık olsun, bu sayede hem kısa devre ihtimali bayağı azalır hem de kablosuz şarj performansı azalmaz/ tamamen yok olmaz (silikon elektriği yalıttığı için emin olamıyorum üstü açık olmazsa keser mi )

Statik elektrik hareket sonucu ortaya çıkan bir şey zaten. Yani olacağını hiç sanmıyorum. Ki olsa bile bilgisayar üreticileri aslında oldukça yüksek akımlara bile dayanacak direnç parçaları koyuyorlar topraklasın diye. Bence endişe edecek bir şey yok.

Aklıma çok daha temel bir problem geldi, telefonunuzun uzunluğu ile o bölgenin uzunluğu arasında çok fark var mı? Eğer çok fark varsa bataryanın alandan çıkıp şarj olmama ihtimali var. Ya da hadi diyelim kasa dışarıdan yeterince uzun, içeride yeterince yer var mı? Ölçüp paylaşırsanız çok iyi olur duruma göre ünite tavsiyeleri vermeyi çok isterim size 😉

Telefon konumu ile SATA girişi arasında sadece plastik var ve konum olarak tam telefona denk geliyor.

Fikir o kadar aklıma yattı ki kablosuz şarj destekleyen ve sizin bilgisayarımdaki gibi uygun alan olsa kesin denerdim. Eğer yaptıysanız gösterir misiniz?

Geri
Yukarı