Laptopa monitör takmak

Bre Deyyus

Decapat
Daha fazla  
Oyun oynamak için laptopumu kasa olarak kullanmak istiyorum ve bir monitör alacağım. Alacağım monitörde nelere dikkat etmeliyim? Çözünürlüğü veya Hz laptop ile aynı olsa daha iyi mi olur veya değişen bir durum olur mu? Ayrıca performans olarak bir düşüş yaşar mıyım?
Laptopun çözünürlüğü 1920x1080 144 Hz.
Ayrıca laptop ile monitörü HDMI ile mi bağlamalıyım yoksa DisplayPort ile mi?

Arkadaşlar bu sorularıma cevap verirseniz eğer beni büyük bir yükten kurtarırsınız, şimdiden ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Alacağı monitörün kutusundan büyük olasılıkla HDMI kablo çıkacak, DP için ayrıca para verecek. Aynı zamanda monitörlerin neredeyse hepsi HDMI destekliyor. DP ile HDMI arasında görüntü farkı olmayacak. Bu yüzden HDMI önerdim. Hatta önermedim sadece HDMI ile sıkıntısız kullanabilirsin dedim.
HDMI sürümü desteklemiyorsa ve aldığı monitör 144hz ise HDMI üzerinden 144hz alamama ihtimali var. Bilgisayarda ki port ile alakalı bir konu bu. Kutudan çıkan kablo veya monitörün sana sağladığı özellikler ile alakalı değil. Bu yüzden varsa öncelikli olarak DP önerilir genellikle tam performans almak adına. Ama HDMI portu 144hz destekleyecek bir sürümdeyse ve kutudan çıkan kabloda bu hızı destekliyorsa tabii monitöründe 144hz olması lazım o zaman sorun yok. Ama 60hz bir monitör alınacaksa herhangi biri kullanılabilir.

HDMI sürümü desteklemiyorsa ve aldığı monitör 144Hz ise HDMI üzerinden 144Hz alamama ihtimali var. Bilgisayarda ki port ile alakalı bir konu bu. Kutudan çıkan kablo veya monitörün sana sağladığı özellikler ile alakalı değil. Bu yüzden varsa öncelikli olarak DP önerilir genellikle tam performans almak adına. Ama HDMI portu 144Hz destekleyecek bir sürümdeyse ve kutudan çıkan kabloda bu hızı destekliyorsa tabii monitöründe 144Hz olması lazım o zaman sorun yok. Ama 60Hz bir monitör alınacaksa herhangi biri kullanılabilir.

Performans (fps) olarak bir düşüş yaşar mıyım sence?
Benim de 15.6" 60Hz TN panel bir dizüstü bilgisayarım var. Geçtiğimiz ay ASUS 23.8" 75Hz IPS monitör aldım yanına. ASUS monitörü ana ekranım yaptığım için bu ekran şu an benim için bilgisayarın kendi ekranından bile daha kıymetli. :) bence bilgisayarında 144Hz ekrana alıştıysan ve yeni alacağın monitörü büyük ekran alıp ana ekranın yapacaksan 144Hz tercih etmelisin. Çünkü 144Hz'den sonra (örneğin) 75Hz'e düşmek gözünüze bir garip gelecektir.

Performans olarak düşüş yaşamadım, yalnızca bazen oyundayken yan ekranda (discord, Twitch, Streamlabs obs) gibi uygulamalara tıkladığımda nadiren de olsa işlemci bir süre %100'e fırlıyor ama düzeliyor bu sorun da. Eğer sistemin güçlüyse belki hiç görmeyeceksin bile benim yaşadığımı.

HDMI ve DP arasında bir fark olmayacak, bilgisayarında hangisi daha yeni versiyon ise onu kullanabilirsin.

Sistemimin özellikleri:
i7-10750h.
RTX 2070.
32 GB RAM.
1 TB NVMe SSD.
15.6 inç 144 Hz monitör.
Free dos.

Bu özelliklerdeki laptop ile yayın yapmak istesem sence sıkıntı yaşar mıyım?
Ayrıca monitör bağlayınca oyunlarda FPS düşüşü olur mu?

Sistemimin özellikleri:
i7-10750h.
RTX 2070.
32 GB RAM.
1 TB NVMe SSD.
15.6 inç 144 Hz monitör.
Free dos.

144hz bir monitör taktığınızda herhangi bir performans kaybı yaşamazsınız, zaten bilgisayarınızın kendi panelide 144hz. Oyunlarda 144FPS üzerinde alıyorsanız daha yüksek hz değerine sahip bir monitör bile kullanabilirsiniz sorun olmaz. Sadece bilgisayarınızda ki HDMI portu(144hz veren bir cihazdan destekliyordur diye düşünüyorum) bu hızları destekliyor mu ona bakın olmadı direk DisplayPort üzerinden görüntü alın.

144Hz bir monitör taktığınızda herhangi bir performans kaybı yaşamazsınız, zaten bilgisayarınızın kendi panelide 144Hz. Oyunlarda 144FPS üzerinde alıyorsanız daha yüksek Hz değerine sahip bir monitör bile kullanabilirsiniz sorun olmaz. Sadece bilgisayarınızda ki HDMI portu(144Hz veren bir cihazdan destekliyordur diye düşünüyorum) bu hızları destekliyor mu ona bakın olmadı direk DisplayPort üzerinden görüntü alın.

Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Bir küçük sorum daha olacaktı. Bu özelliklerdeki laptopta yayın açmak istersem sıkıntı yaşar mıyım?

Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Bir küçük sorum daha olacaktı. Bu özelliklerdeki laptopta yayın açmak istersem sıkıntı yaşar mıyım?
Çok daha düşük özelliklerde ki cihaz ile düzenli Twitch yapan arkadaşlarım var ama tabii bu özellikler kasa şeklinde ve AMD sistem üzerine kurulu. Kısa vadede sorun yaratmayacağını düşünüyorum internet altyapınızın durumu da önemli. İşler ilerlerse ekstra bir yayın bilgisayarı yaparsınız kendinize zaten.

Sistemimin özellikleri:
i7-10750h.
RTX 2070.
32 GB RAM.
1 TB NVMe SSD.
15.6 inç 144 Hz monitör.
Free dos.

Konu ile pek alakalı değil ama Windows yüklemenizi öneririm.

Windows® 10 Home Single Language 64 = 749₺
Windows® 10 Pro = 1000₺ fark ücreti istiyor sizce alınır mı? Bu paranın üzerine bir miktar daha ekleyip monitör bile alabilirim. Sence nasıl yapayım?
Oem key diye birşey var knk.
Windows® 10 Home Single Language 64 = 749₺
Windows® 10 Pro = 1000₺ fark ücreti istiyor sizce alınır mı? Bu paranın üzerine bir miktar daha ekleyip monitör bile alabilirim. Sence nasıl yapayım?
Bu kadar para vermene hiç gerek yok OEM lisans 30-40 lira.

Geri
Yukarı