Laptopa RAM yükseltmesi yaptıktan sonra kullanılabilir RAM miktarı değişmiyor

Anladığım kadarıyla APU 10GB RAM kullanıyor. BIOS üzerinden bu ayar değiştirilebiliyor ancak maalese her BIOS'ta böyle bir seçenek yok denemenizi tavsiye ederim. BIOS'tan iGPU ayarlarını kontrol edin.

Anladığım kadarıyla APU 10GB RAM kullanıyor. BIOS üzerinden bu ayar değiştirilebiliyor ancak maalesef her BIOS'ta böyle bir seçenek yok denemenizi tavsiye ederim. BIOS'tan iGPU ayarlarını kontrol edin.

Anladığım kadarıyla APU 10GB RAM kullanıyor. BIOS üzerinden bu ayar değiştirilebiliyor ancak maalesef her BIOS'ta böyle bir seçenek yok denemenizi tavsiye ederim. BIOS'tan iGPU ayarlarını kontrol edin.

Sanirim BIOS'umda oyle bir secenek yok iGPU ayarlarini nasıl kontrol edebilirim?
+ Olarak arkadaşlar laptopun markasi HP Pavilion EC0006NT ve HP kullanan arkadaşlar bilecek ki HP BIOS'unda hiçbir şey yapilamiyor ya da ben bilmiyorum masaustu bilgisayarlada kullandigim BIOS'lardan daha islevsiz geldi.

İşlemci sayısı yazısının yanındaki kutucuğu tikleyip en yüksek işlemci sayısını seçin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Eğer işe yaramazsa, kasayı açıp RAM'lerin yerlerini değiştirin. Biraz ilkel bir çözüm ama bir başkasında aynı hata vardı ve bu şekilde sorunu çözülmüştü.

Hocam denedim.
Bunlari da ama bir sonuç vermedi.

Hocam bana da çok saçma geldi zaten ama başka bir şey de sebep olamaz sanki. Yani eğer sistem garanti altındaysa belki teknik servis denenebilir. Ben de başka bir çözüm yok.

Garantisi bitti ve HP'yi aradigimda cozum yolu bulamadilar. Emegine saglik hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
HP BIOS'unda hiçbir şey yapilamiyor

Maalesef BIOS'ta ayarı göremediyseniz yazdığım çözümü uygulayamazsınız. Yani yukarıda yazdığım gibi bence bu konu bir süre açık kalsın bu durumu yaşayan birileri veya başka bir çözümü olan birileri illa çıkacaktır. Aceleniz yoksa bir süre sonra servisle konuşabilirsiniz.

Bu arada RAM'i ilk takip calistirdigimda aldigim hata resimde, yaklasik 5 saniye durduktan sonra bilgisayar acilmisti, sonrasinda boyle bir hata vermedi BIOS'tan oldugunu dusunup BIOS Update yaptim fakat sorun duzelmedi belki yardimci olur bilen arkadaslara.

Dosya Ekleri

• 7144B306-38EA-4EB5-94E4-AEA282FE5E65.jpeg
    7144B306-38EA-4EB5-94E4-AEA282FE5E65.jpeg
    149,6 KB · Görüntüleme: 24
Bu arada RAM'i ilk takip calistirdigimda aldigim hata resimde, yaklasik 5 saniye durduktan sonra bilgisayar acilmisti, sonrasinda boyle bir hata vermedi BIOS'tan oldugunu dusunup BIOS Update yaptim fakat sorun duzelmedi belki yardimci olur bilen arkadaslara.
BIOS update yapar mısınız? Buradaki hataya göre BIOS bozuk olarak varsayılıp BIOS'un bir kopyasıyla sistem başlatılıyor. Bunu her yeniden başlatma esnasında alıyor musunuz?

BIOS Update yapar mısınız? Buradaki hataya göre BIOS bozuk olarak varsayılıp BIOS'un bir kopyasıyla sistem başlatılıyor. Bunu her yeniden başlatma esnasında alıyor musunuz?

BIOS Update yaptim fakat sorun duzelmedi, her yeniden baslatmada almiyorum sadece RAM'i taktiktan sonraki ilk acilista veriyor hatayi.

RAM'in parlak yerlerini yumuşak bir silgi ile temizleyip takın. Olmazsa tek olarak da deneyin. Yine de olmazsa uyumsuzluk yapabilir.

Sonuçta onlar da fikir yürütüyor. Denemeden bilmek zor.

Teker teker RAM'leri deneyin. RAM'lerden birisi CMOS reset yaptırıyor olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı