Çözüldü Laptopa termal macun nasıl sürülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

393654

Kilopat
Makaleler
1
Merhaba, laptopumun bakım vakti geldiğini düşünüyorum. Sadece tarayıcı açınca bile fanları maximumda çalıştırıyor ve çok ısınıyor. Aşağıya laptopumun içinin fotoğrafını koydum. Hangisi işlemci hangisi ekran kartı bilmiyorum. Ve işlemcimde termal macun kalıntısı varsa nasıl temizlerim? Kalıntı yoksa bile temizlemeli miyim? Termal macunu ne büyüklükte sürmem gerekli? Sürdükten sonra yaymalı mıyım? Nasıl yayarım?
İlk defa termal macun süreceğim bu yüzden pek bir bilgim yok. Biraz fazla soru sormuş olabilirim. Ayrıca termal macunu henüz almadım. 100TL'ye en az 6 ay götürecek bir macun önerir misiniz?

1645473450407.png

Çözüm
Merhaba hocam. Kusura bakmayın yazamadım. Macun sabah elime geldi. Şimdi süreceğim. Önce siz anlatın isterseniz.

Alt kapagi ve termal blogu sok. Islemcinin ve termal blogun uzerinde kalan macun kalintilarini mumkunse saf alkol ile temizle. Eger saf alkol bulamazsan kolonya ile temizle ve ardindan su ile kolonya artiklarini temizle. Sirada macun surum islemi var, buyuk ihtimalle islemci kare GPU dikdortgen seklindedir. Islemcinin uzerine macundan bir mercimek boyunda nokta koyuyorsun. Daha fazla surersen israf olur ve performans duser. GPU eger dikdortgen ise macun ile dikdortgenin 3/1 boyutunda ince bir cizgi cekeceksin tam ortasina. Ardindan termal blogu 90 derece aciyla cok dikkatli bir sekilde vida delikleri tam hizali olacak sekilde kapatacaksin. Kapattiktan sonra sakin bloga elinle bastirma vidalari siktiginda olusan baskiyla surdugun macun zaten yayilacak. Simdi vidalari sikma asamasi var, vidalari gordugun uzere dortgen seklinde hizlamislar. Eger vidalari nasıl sikacagini sayilarla gostermemislerse. Sag alt, sol ust, sag ust, sol alt olacak sekilde sirayla sikacaksin. Bu islem bitince fanlarin vidalarini istedigin sekilde sikip alt kapagi kapatabilirsin. Anlamadigin yer olursa sormayi unutma. Termal blogu macun surdukten sonra kapatirken cok dikkatli ol. Elinin titremedigine dikkat et bir seferde dimdik bir sekilde kapatmalisin yoksa macun yanlis yayilir ve performans kaybedersin. Yani termal blogu kapattiktan sonra vida deliklerini hizalamak zorunda kalmamalisin. Umarim anlatabilmisimdir.
Merhaba hocam. Kusura bakmayın yazamadım. Macun sabah elime geldi. Şimdi süreceğim. Önce siz anlatın isterseniz.
Sonuclar hakkinda bilgilendirirsen sevinirim. Umarim derdine bir cozum bulunur.
Peki hocam kabul edeyim o zaman, ama dilerseniz ücretini ödeyebilirim bu şekilde mahcup hissediyorum.

Yok gerek yok ama bir mesajini rapor et ve şey de arkadasla iletisim adresi paylasmaliyiz ev adresimi burada veremem deyip izin iste ceza almayalim. Para odemek istiyorsan kargo ucretini odeyebilirsin :)

Peki hocam kabul edeyim o zaman, ama dilerseniz ücretini ödeyebilirim bu şekilde mahcup hissediyorum.

Bir sure yemege gidip geleceğim, buralardayim.
Bu forumun insanlara yardimci olmak amaciyla uzaktan yakindan alakasi yok cidden. Vereceksin adresi mecburen burdan o zaman.
2. el bolumune alinik Shin-etsu termal macun isimli bir konu ac da oradan halledelim.

Dostum kargoyu aldiginda haber, sana macunu nasıl kullanacagini anlatayim oyle kafana gore surme. Ben ayrintilariyla anlatirim.

Son düzenleme:
Yok gerek yok ama bir mesajini rapor et ve şey de arkadasla iletisim adresi paylasmaliyiz ev adresimi burada veremem deyip izin iste ceza almayalim. Para odemek istiyorsan kargo ucretini odeyebilirsin :)

Bir sure yemege gidip geleceğim, buralardayim.
Bu forumun insanlara yardimci olmak amaciyla uzaktan yakindan alakasi yok cidden. Vereceksin adresi mecburen burdan o zaman.
2. el bolumune alinik Shin-etsu termal macun isimli bir konu ac da oradan halledelim.

Dostum kargoyu aldiginda haber, sana macunu nasıl kullanacagini anlatayim oyle kafana gore surme. Ben ayrintilariyla anlatirim.

Alt kapagi ve termal blogu sok. Islemcinin ve termal blogun uzerinde kalan macun kalintilarini mumkunse saf alkol ile temizle. Eger saf alkol bulamazsan kolonya ile temizle ve ardindan su ile kolonya artiklarini temizle. Sirada macun surum islemi var, buyuk ihtimalle islemci kare GPU dikdortgen seklindedir. Islemcinin uzerine macundan bir mercimek boyunda nokta koyuyorsun. Daha fazla surersen israf olur ve performans duser. GPU eger dikdortgen ise macun ile dikdortgenin 3/1 boyutunda ince bir cizgi cekeceksin tam ortasina. Ardindan termal blogu 90 derece aciyla cok dikkatli bir sekilde vida delikleri tam hizali olacak sekilde kapatacaksin. Kapattiktan sonra sakin bloga elinle bastirma vidalari siktiginda olusan baskiyla surdugun macun zaten yayilacak. Simdi vidalari sikma asamasi var, vidalari gordugun uzere dortgen seklinde hizlamislar. Eger vidalari nasıl sikacagini sayilarla gostermemislerse. Sag alt, sol ust, sag ust, sol alt olacak sekilde sirayla sikacaksin. Bu islem bitince fanlarin vidalarini istedigin sekilde sikip alt kapagi kapatabilirsin. Anlamadigin yer olursa sormayi unutma. Termal blogu macun surdukten sonra kapatirken cok dikkatli ol. Elinin titremedigine dikkat et bir seferde dimdik bir sekilde kapatmalisin yoksa macun yanlis yayilir ve performans kaybedersin. Yani termal blogu kapattiktan sonra vida deliklerini hizalamak zorunda kalmamalisin. Umarim anlatabilmisimdir.

Son düzenleme:
Çözüm

Hocam işim çıktığı için bugün süremedim, yarın sürmeyi deneyeceğim. Sürdüğümde haber veririm.

Alt kapagi ve termal blogu sok. Islemcinin ve termal blogun uzerinde kalan macun kalintilarini mumkunse saf alkol ile temizle. Eger saf alkol bulamazsan kolonya ile temizle ve ardindan su ile kolonya artiklarini temizle. Sirada macun surum islemi var, buyuk ihtimalle islemci kare GPU dikdortgen seklindedir. Islemcinin uzerine macundan bir mercimek boyunda nokta koyuyorsun. Daha fazla surersen israf olur ve performans duser. GPU eger dikdortgen ise macun ile dikdortgenin 3/1 boyutunda ince bir cizgi cekeceksin tam ortasina. Ardindan termal blogu 90 derece aciyla cok dikkatli bir sekilde vida delikleri tam hizali olacak sekilde kapatacaksin. Kapattiktan sonra sakin bloga elinle bastirma vidalari siktiginda olusan baskiyla surdugun macun zaten yayilacak. Simdi vidalari sikma asamasi var, vidalari gordugun uzere dortgen seklinde hizlamislar. Eger vidalari nasıl sikacagini sayilarla gostermemislerse. Sag alt, sol ust, sag ust, sol alt olacak sekilde sirayla sikacaksin. Bu islem bitince fanlarin vidalarini istedigin sekilde sikip alt kapagi kapatabilirsin. Anlamadigin yer olursa sormayi unutma. Termal blogu macun surdukten sonra kapatirken cok dikkatli ol. Elinin titremedigine dikkat et bir seferde dimdik bir sekilde kapatmalisin yoksa macun yanlış yayilir ve performans kaybedersin. Yani termal blogu kapattiktan sonra vida deliklerini hizalamak zorunda kalmamalisin. Umarim anlatabilmisimdir.

Bunu beceremem gibi en iyisi bilen birine götürmek:)

@gen2 hocam şimdi macunu sürdük, hem sizin yazınıza hemde Monster'ın videosuna uyarak yaptık ama macun sürerken zorlandık denebilir. Dikdörtgen olan işlemciye macunu sürdük ve tam yayamadık. Biraz sertti macun. Sonrasında azıcık daha macun sürüp yaymayı denedik ama yine tam yayamadık, taştı. Temizledik taşan kısımları sonrasında ekran kartının macununu normal sürüp yaydık. (ekran kartı kare) işlemciye tekrar nohut tanesi kadar sürdük ve kendi yayılır diyerekten soğutma bloğunu taktık laptopun kapağını kapadık. Şimdi laptopu açtım baya bi' yük bindirdim. GTA 5 açtım arkada oyun iniyor, kaynak sömüren Opera GX'i açtım. İşlemci 60 derece falan. Ekran kartı buz gibi, 52 dereceyi geçmiyor.

Sonuç olarak macunu gereğinden fazla kullandık. Sıcaklık değerleri ise bana göre gayet iyi. Size de çok teşekkür ederim hem macun gönderdiniz hem detaylarıyla nasıl yapmam gerektiğini anlattınız.

Geri
Yukarı