Laptopa vakumlu soğutucu mu fanlı soğutucu mu alınmalı?

hamzapaşazade

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Çok eski bir laptopum var ve ısınma sorunu var. Termal macun yenilemesi vs yaptım nafile. Sorum şu soğutucu alacağım, vakumlu mu önerirsiniz yoksa normal, fanlı soğutucu mu?
Daha önce fanlı soğutucu kullandım ve çok işime yaradı ama vakumlu soğutucunun daha fazla soğuttuğunu söylüyorlar.
Ayrıca vakumlunun fanı bozduğunu vs söyleyen de var da zaten 9 yıllık laptop fanı nedir ki ne olsun.

Kısacası vakumlu mu fanlı mı tavsiye edersiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski laptopların çoğunda kronik sorun zaten ısınma sorunu. Ben 200 liralık laptop soğutucu fanı kullanıyorum. Altına koyuyorum. Baya bir etkisi oluyor. Hatta derecesini bile ayarlayabiliyorsunuz.

Vakumlu soğutucu tavsiye etmem, kimsenin de daha fazla soğutuyor dediğini görmedim, yorumlar olumsuz genelde. Fanlı soğutucu daha iyi olur.

Termal macundan ziyade heatsink temizliği yapmanız gerekiyor bence sizin. Bakır borular ve fanlar arası başlangıç kısmı büyük ihtimal toz-kir doludur.

Vakumun mantığı yok ki, hava girişi zaten altta oraya hava vermen gerekir. Oradaki hava çekmenin bir faydası olmaz.

Merhaba arkadaşlar. Çok eski bir laptopum var ve ısınma sorunu var. Termal macun yenilemesi vs yaptım nafile. Sorum şu soğutucu alacağım, vakumlu mu önerirsiniz yoksa normal, fanlı soğutucu mu?
Daha önce fanlı soğutucu kullandım ve çok işime yaradı ama vakumlu soğutucunun daha fazla soğuttuğunu söylüyorlar.
Ayrıca vakumlunun fanı bozduğunu vs söyleyen de var da zaten 9 yıllık laptop fanı nedir ki ne olsun.

Kısacası vakumlu mu fanlı mı tavsiye edersiniz?

Vakumlu soğutucu fan hava tahliye noktasına takıldığından uzun vadede fan çalışma devrini bozarak fanın bozulmasına sebep olur. Tavsiye etmiyorum.

Benim eski laptopum ısınıp kapanıyordu. Vakumlu soğutucu aldım ve baya bir etkisi oldu. Bizzat kullandım. Tabi fanlara zarar verebilir. Ama sizi idare eder. Sonuçta kapanıp oynayamıyordum fanlara zararı olsa bile zaten bir önemi yok. Sizin için de öyleyse önemli olan performans almak ise vakumlu alın.

Geri
Yukarı