Laptopa Windows 8.1 harici işletim sistemi kurulunca siyah ekran oluyor

berhan_tr

Femtopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm hocalarım. Bende bir laptop var. Son zamanlarda hangi işletim sistemini kurduysam hata veriyor. Mavi ekran vb. bir tek 8.1 de sıkıntı vermiyor. Linux tabanlı sistemleri bile kuramıyorum. Açılırken siyah ekranda kalıyor. Yalnız Linux sistemlerin birini ekran kartını devre dışı bırakarak çalıştırdım, öyle açıldı.

Windows'lar da da herhalde ekran kartı sürücüsünü kurduğu için hata veriyor herhalde ama o zaman da 8.1'i nasıl çalıştırıyor. Anlamıyorum. Çok garip bir durum. Windows 8.1 de kaldım. Çıkamıyorum. ☺️☺️ YouTube'da biraz araştırdım çip arızası falan filan gibi şeyler duydum. Ne yapmam gerekiyor?

Sistemin BIOS'unu güncelleyin ve tekrar deneyin bazı PC üreticileri BIOS'a factory OS diye bir şey ekliyorlar ve cihazın başka OS'ta çalışmasını engelliyorlar.

Bak bu ayrıntılar önemli ama. Hiç söylemiyorsun. Ne hata veriyor o da önemli. Nasıl bir ekranla karşılaşıyorsun?
Mesela Win 10 kuruyorum mavi ekran veriyor kodunu hatırlamıyorum. Win 7 bile kurdum onda bile hata verdi. Nasıl oluyorsa bu 8.1 de sıkıntı yok. Önceden her OS'u kurabiliyodum ama sonra nolduysa kurulmuyor şimdi.

Yeni konular

Geri
Yukarı