Laptop'da GTX 1650 ekran kartının tam kullanılmaması

folzark

Hectopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, Monster Abra bilgisayarımda hem harici hem de işlemci grafik birimi bulunmakta. Sıkıntı şu; ekran kartı oyuna başladığımda %98 oyun içinde ise %45-%84 arası gidip geliyor averajı da %70. eskiden 120 sabit oynarken artık 80 ortalama almaktayım. Bilgisayarı alalı henüz 1 ay oldu. Bunun nedeni nedir? Teşekkürler. Örnek fotoğraf;

gpu.png

Oyun ayarlarım; texture High geri kalan hepsi Low'da.

Merhaba, Monster Abra bilgisayarımda hem harici hem de işlemci grafik birimi bulunmakta. Sıkıntı şu; ekran kartı oyuna başladığımda %98 oyun içinde ise %45-%84 arası gidip geliyor averajı da %70. eskiden 120 sabit oynarken artık 80 ortalama almaktayım. Bilgisayarı alalı henüz 1 ay oldu. Bunun nedeni nedir? Teşekkürler. Örnek fotoğraf;

Eki Görüntüle 716734

1650 ile niye low ayarlarda oynuyorsun?

1650 ile niye low ayarlarda oynuyorsun?
120 hertz monitörüm var o yüzden hem de fazla grafik adamları görmemi zorlaştırıyor.
Büyük ihtimal Apex Legends oynuyorsun laptoplar ihtiyacı olanı kullanıyor.
Peki bir çözümü yok mudur? 120fps alsam yeterli.
Sorunu bir nebze de olsa şöyle çözdüm; NVIDIA experiance a gidip Apex Legends'a tıkladım ve optimum ayarların bir kademe altını seçerek optimize ettim şimdilik ekran kartı %70'in altına düşmüyor ama hala eskisi gibi sabit 100-120 vermiyor.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 716734

Hocam selamlar. Aynı problemden bende müzdaripim. Lakin sizden bir şey isteyeceğim. Afterburner da GPU'nin kullanım miktarınıda açıp oyunada görüntüyü paylaşır mısınız ?
Bendeki olay oyunlarda GPU2 yani onboard ekran kartını yüzde olarak bir miktar kullanıyor. Fakat HDMI kabloyla harici monitörde kullanınca GPU2 %0 kullanıyor ve fps değerim artıyor. Bunu laptopun kendi ekranında sağlamaya çalışıyorum günlerdir. Belki de sizin sorununuz da öyledir . Konumun linki;
Fenix Laptop GPU2 (onboard) kullanımını nasıl engellerim?

Hocam selamlar. Aynı problemden bende muzdaribim. Lakin sizden bir şey isteyeceğim. Afterburner'da GPU'nin kullanım miktarınıda açıp oyunada görüntüyü paylaşır mısınız?
Bendeki olay oyunlarda GPU2 yani onboard ekran kartını yüzde olarak bir miktar kullanıyor. Fakat HDMI kabloyla harici monitörde kullanınca GPU2 %0 kullanıyor ve FPS değerim artıyor. Bunu laptopun kendi ekranında sağlamaya çalışıyorum günlerdir. Belki de sizin sorununuz da öyledir. Konumun linki;
Fenix Laptop GPU2 (onboard) kullanımını nasıl engellerim?

Bahsettiğinizi tam olarak anlamadım MSI Afterburner'ın direkt kendisinden mi SS atmamı istediniz?

Evet hocam değer olarak 2.GPU kullanım oranını görmek açısından söyledim.

İkinci GPU attığım ilk SS'de görünüyor fakat sanırım siz bunu istiyordunuz. Zaten bugün girdiğimde de oyunda ufak ufak takılmalar vardı ama o geçici bir şey, çoğu oyunda bir sorun yokken sadece Apex'de var.

1603885113707.png

İkinci GPU attığım ilk SS'de görünüyor fakat sanırım siz bunu istiyordunuz. Zaten bugün girdiğimde de oyunda ufak ufak takılmalar vardı ama o geçici bir şey, çoğu oyunda bir sorun yokken sadece Apex'de var.

Eki Görüntüle 717799
Hocam "oyun esnasında" ekranın sağ üstündeki parametrelerde GPU2 'yi açıp gösterirseniz daha etkin olur. Amaç oyun oynarken GPU2 'yi kullanıyorsa probleminiz benimkiyle aynı.

Geri
Yukarı