Laptoplar neden bu kadar pahalı?

Bundan yaklaşık 4 yıl önce 3000 TL civarına sistem toplamıştım. O zamanki dolar kuru 2,90 civarıydı; hatırlıyorum. Yaklaşık 1000 dolar ediyordu yani sistem.

Şimdi 1000 dolar ne kadar, 7000 TL.

Arkadaşlar ben laptop almak istiyorum. Orta düzey oyunları çalıştırsın istiyorum ama Fiyatlara bakıyorum uçmuş durumdalar günümüz standartlarına göre orta düzey bir laptop bile 7000TL'den başlıyor bunun sebebi nedir? Sadece ülkemize mi özel (vergiler) yoksa bütün dünyada da bu durum geçerli mi?

Azerbeycanda da geçerli.

FreeDos olmayan dizüstü bilgisayarlar Windows olduğu için pahalı. Onun yanında masaüstünde olduğu gibi değil monitör, klavye ve fareyi de içinde alıyorsun bunlar da fiyatı yükseltiyor. Onun dışında masaüstü bilgisayarlardan daha küçük boyuta indirmek için daha çok masraf gerekiyor. Bunlar hep fiyatı yükselten şeyler.

İşin bir de ülke ekonomisiyle alakalı kısmı var. Oraya girmemek geleceğimiz açısından daha yararlı olacaktır.

Monsterda i5 ve gtx1050 abra birsürü model var alabiliceğin freedos al kendin atarsın googledan. 8gb rami 16 yaparsan(eğer 5-6 yıl kullanıcaksan) suan kaldıramicağı oyun oldugunu sanmıyorum orta düzeyde ağır oyunlarıda oynarsın ısınması 2 saat sorunsuz ısınana kadar soğumasını sağlarsan onlarıda sorunsuz mükemmel sekilde oynarsın. Lol dota cs pubg gibi basit oyunlar oynicaksan ve uzun süre kullanıcaksan laptobu önerim 4.000-5.000tl arası abralara bakman. ( i7 ve gtx1650 olursa daha iyi olur ama napıcaksın o kadar gücü fazla gelir. Ayrıca suan ki fiyatları monsterin biraz tuzlu azıcık bekle indirim gelsin %7indirim duruyor hala 1-2hafta beklemeni öneririm şuan memleketine dönen herkes laptop alıyor o yüzden azıcık beklemenin hayrı var)

Cevap:
Ek Açıklama 2020-04-26 174921.png

Arkadaşlar dolar yazmışlar haklı olarak ancak yalnızca dolar etkisi yok şu an piyasada. Satıcılar dolardan daha fazla fiyat koymaya başladı ürünlere. Ben bu dönemde kesinlikle hiçbir teknolojik ürün alınmasını tavsiye etmiyorum. Satıcılar milleti kazıklamaya fırsat bulduğu an affetmiyor. Elimizdeki ürünler iş görüyorsa en azından şu virüs durumları azalana dek idare etmek en mantıklı hareket olacaktır.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı