Laptoplarda VRAM neden az?

SullivianKing

Decapat
Şu an piyasada olan laptoplar niye hep 6 GB, 4 GB VRAM'e sahip? O kadar para veriyoruz kaldi ki bazi laptoplardaki ekran kartlari digerlerinden daha iyi. Ayni model olsa bile sebebi nedir bu VRAM'in az olmasinin?

"Okuduğunu anlama" konusunda size başarılar diliyorum. Çünkü ben 1080p'de VRAM kullanımı 4-5 GB demedim zaten. Üreticilerin mobile GPU'larda VRAM'i düşük tutmasının sebebini söyledim sadece.

"Okuduğunu anlama" konusunda size başarılar diliyorum. Çünkü ben 1080p'de VRAM kullanımı 4-5 GB demedim zaten. Üreticilerin mobile GPU'larda VRAM'i düşük tutmasının sebebini söyledim sadece.

Vram gereksinimi düşük oluyor demişsiniz 4 gb vram düşük değil yetersiz 1080p için.

Ek VRAM koymanız için ekran kartı PCB'si üstünde VRAM takacağınız boş alanlar olması gerekir, bu alanlara da iletişim arabirimi koymanız gerekir, bu belleklerin soğutmaya ihtiyacı olduğundan dolayı soğutma çözümünü değiştirmeniz gerekir. Alan yetersizliği ve maliyet.

İkinci bir konu da NVIDIA'nın VRAM konusunda çok cimri davranması. RTX 4070 gibi kartlarda bile kısıtlı miktarda VRAM var. AMD bununla dalga geçtiği birkaç basın içeriği paylaşmıştı.* NVIDIA'nın satış politikası da düşük miktarda VRAM olmasının bir sebebi.

*AMD Plays the VRAM Card Against NVIDIA

Vram gereksinimi düşük oluyor demişsiniz 4 gb vram düşük değil yetersiz 1080p için.
Evet VRAM gereksinimi düşük oluyor dedim ama neye göre düşük olduğunu söylememişim gördüğünüz gibi. Laptop ekranları genelde 1080p ve 1080p'nin VRAM gereksinimi de 2K ve 4K çözünürlüğe göre düşük.

Yeni konular

Geri
Yukarı