Laptoplarda VRAM'lar üzerindeki macunlar sıcaklığa etki ediyor mu?

Bilal Nurullah

Decapat
Arkadaşlar, sorum laptoplar için. VRAM'lar ve işlemcinin yanında bulunanlar üzerindeki beyaz macunlar ne işe yarıyor? Sıcaklığı etkiliyor mu? İşlemci veya ekran kartı üzerindeki macundan değil, VRAM'lar ve işlemcinin yanındakilerden bahsediyorum.

Kartın genel ısısını da düşürür bellek sıcaklığını da.

İyi kartlarda zorunlu denebilecek kadar gereklidir.
Önerebileceğiniz bir macun var mı ? fan temizliği yapmak için açtığımda tamamen üstlerinin boş olduğunu gördüm 3060mobileGPU.

Termal ped onlar, VRAMler de ısındığı için ısıyı bakır borulara iletmesi amacıyla yerleştiriliyor.

Yerleştirilmemesi durumunda VRAM sıcaklığından kaynaklı throttle stop yaşanacaktır.
Önerebileceğiniz var mı?

Kaç tane VRAM modülü var?
Bir de GPU'nun bakır plakası VRAM'lere geliyor mu? Yoksa açıktalar mı?
1685482037543.png

Aynı model ama internette bulduğum bir görsel, bu beyaz macunlar bende hiç yok denecek kadar az.

41 Derecede işlemci fan açıyor. gürültülü değil ama sessiz ortamda saatlerce ofis çalışmasında duymak sinir bozucu.

Eki Görüntüle 1800536
Aynı model ama internette bulduğum bir görsel, bu beyaz macunlar bende hiç yok denecek kadar az.
Heatsink'te pad olmadığına eminsiniz değil mi? Ya pad konur ya macun sürülür.

41 Derecede işlemci fan açıyor. gürültülü değil ama sessiz ortamda saatlerce ofis çalışmasında duymak sinir bozucu.
Pad yerleştirmek bu durumu düzeltmeyecek yalnız. Laptopunuzun BIOS'unda 0% fan speed ayarı mevcutsa onu açın, yoksa yapabileceğiniz bir şey yok.

Heatsink'te pad olmadığına eminsiniz değil mi? Ya pad konur ya macun sürülür.

Pad yerleştirmek bu durumu düzeltmeyecek yalnız. Laptopunuzun BIOS'unda 0% fan speed ayarı mevcutsa onu açın, yoksa yapabileceğiniz bir şey yok.
2.0MM Çok ama çok kalın.
1685482427155.png

Buradan bahsediyorum. Ayrıca sormak isterim, sadece işlemci ve ekran kartı üzerine macun sürmek yeterli olmuyor mu?

2.0MM Çok ama çok kalın.

Buradan bahsediyorum.
Biliyorum nereden bahsettiğinizi, siz anlamadınız.

Beyazlık varsa macun sürülmüştür demektir. Sizde yok denecek kadar az olduğunu belirtmişsiniz, belki gözünüzden kaçmıştır, heatsink (bakır boru ve plaka) üzerinde ped vardır diye not düşmek istedim.

Ayrıca sormak isterim, sadece işlemci ve ekran kartı üzerine macun sürmek yeterli olmuyor mu?
VRAM'ler düzgün soğutulmuyorsa yetmiyor maalesef. Ama VRAM'lerdeki termal çözümleri CPU ve GPU çipindekiler kadar sık değiştirmeye gerek olmuyor genelde.

Geri
Yukarı