Laptoplarda VRAM'lar üzerindeki macunlar sıcaklığa etki ediyor mu?

Bilal Nurullah

Decapat
Arkadaşlar, sorum laptoplar için. VRAM'lar ve işlemcinin yanında bulunanlar üzerindeki beyaz macunlar ne işe yarıyor? Sıcaklığı etkiliyor mu? İşlemci veya ekran kartı üzerindeki macundan değil, VRAM'lar ve işlemcinin yanındakilerden bahsediyorum.

Biliyorum nereden bahsettiğinizi, siz anlamadınız.

Beyazlık varsa macun sürülmüştür demektir. Sizde yok denecek kadar az olduğunu belirtmişsiniz, belki gözünüzden kaçmıştır, heatsink (bakır boru ve plaka) üzerinde ped vardır diye not düşmek istedim.

VRAM'ler düzgün soğutulmuyorsa yetmiyor maalesef. Ama VRAM'lerdeki termal çözümleri CPU ve GPU çipindekiler kadar sık değiştirmeye gerek olmuyor genelde.
Evet bakır borular üzerinde dağılmış vaziyetteydi, etrafa taşmış. Onları ortalasam yeterli mi?

CPU 45, GPU 43 ofis kullanımındayım. Sıcaklıklar kabul edilebilir mi? edilebilirse buna rağmen fan çalıştırması garip değil mi?
Fazlasıyla iyi.
Fan çalıştırması termal dizayndan dolayı. BIOS böyle ayarlandığı için kendini kapatmıyor. Her laptop fanı kapanacak diye bir kaide yok.

BIOS'tan ayarlamalar yapabilir miyim fanla ilgili yoksa gömülü mü bu tarz şeyler?
Seçenek sunuyorsa kapatabilirsin, Silent ya da 0% Fan diye geçebilir. Kurcalayın, varsa görürsünüz.
Yoksa da gömülüdür, yapabileceğiniz bir şey yok. Windows'tan Argus Monitör tarzı uygulamalarla kapatmayı deneyebilirsiniz ama kapanacağının garantisi yok.

Geri
Yukarı