Laptoplardaki watt değerleri nedir?

Ekran kartının maximum çekebileceği elektrik değeridir. Ne kadar çoksa o kadar çok performans verir ama bir o kadar da ısınır. RTX 3060 baz alalım. 90W var 140W var. Hangisi daha performanslı? 140W çünkü 140W enerji kullanabiliyor. Peki diğeri 90W o da 90W enerji kullanıyor. Yani gücü sınırlandırılmış buna Max-Q ekran kartı deniyor ama ısınması daha az oluyor, e tabii performansıda.

Açıklamışlar daha da allak bullak etmeye gerek duymadan, eğer oyun amaçlı bir cihaz alıyorsanız TDP'si yüksek bir cihaz bakın, saat hizi W değeri vs artıyor ve daha iyi performans veriyor birnevi. Alacağınız cihazı söylerseniz W değerini vsde soyliyebiliriz.

Herkes aynı şeyi söylüyor ama aynı zamanda farklı şeyi söylüyor haahaha.

Hocam yukarıda dediğim gibi. Normalde kart atıyorum 100W iken laptoplarda kırpılmış versiyonu olduğu için aralarında performans farkı oluyor. Yani 60 ve 70W aynı iki ekran kartında 70W normale daha yakın olduğu için tabii ki daha iyi performans verecektir. Bu 60W mı olsun yoksa 70W olsun konusunuda firmalar kendi belirler. İşte atıyorum Lenovo bir model çıkarır der ki ben 70W olanı soğutamam çok ısınır o yüzden modelim de 60W kullanacağım. W ne kadar yüksek olursa ekran kartı da o kadar ısınır ve firmalar da soğutabileceklerine kadar karar verirler.

60 70W derken örnek verdim bu arada.
Sorduğum şey tam olarak buydu teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı