Laptoplardaki watt değerleri nedir?

Varteg

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Gazeteci
Sürekli watt ile ilgili şeyler görüyorum. Bana detaylıca ne olduğunu öğretebilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Watt a göre soğutma-enerji tüketimi değişir. 60W 3050 Ti'yla 80 wat 3050 Ti'yı soğutmak farklıdır. 80wat 3050 Ti daha çok ısınır. Daha çok ısındığı için de üretici ne kadar soğutabilecekse ona göre modele ekler.

Watt sadece bilgisayarlar ile alakalı bir terim değildir. Her elektrik, elektronik cihaz da bu watt değeri gösterilir. Kullandığın bir cihazın harcadığı yani tükettiği enerji miktarıdır. Bu oran ne kadar düşük ise o kadar iyidir. Yüksek wattlı bir cihaz ile düşük wattlı bir cihaz arasında az ve çok, değere göre fark vardır ve bu ay sonun da elektrik faturana yansır. Watt değeri laptop ve masaüstü PC'ler de evet gösterilir ama, sadece bilgisayarlar ile sınırlı değildir. Bilgisayarların ısınma sorunu falan bunlar daha başka bir konudur. Kısacası watt denilen terim kullandığın bir cihazın harcadığı enerji ve ay sonuna yansıyacak paradır. Bir lamba vardır 20 watt harcar diğer bir lamba vardır 50 watt ya da bir şofben 7000 watt harcar daha fazla enerji harcar, yani farkı buradan anlayabilirsin. Her cihazın bir harcadığı enerji vardır. Unutma ne kullanırsan kullan harcanan enerjidir watt ay sonuna gelecek faturanın habercisidir.

Arkadaşlar teşekkür ederim ama sorduğum şey Watt`ın ne olduğu değil mesela ekran kartlarında aynı 3050 bir kaç farklı Watt değerinde görülebiliyor. Ben bunun performansa güçe pil ömrüne etkilerini ve farkları merak ediyorum.

Zaten sorduğun sorunun cevabı yazdıklarım. Elbette pil ömrüne yansır. Pilin gücü ne ise tükettiğin daha çok enerji sarfiyatı daha çok watt çekecek ve bataryanı daha çok erken tüketecek. Kastın aynı ekran kartının bir veya 2 watt az veya fazlası ise çok fazla bir tüketim değil, orana vurursak elbette çok az da olsa sonuçta biraz daha fazla tüketir ama çok, çok az bir miktar bu sorun yaratmaz. Aynı değeri veriyorsa neden daha fazla enerji harcayalım. Performans konusun da, ikisi de aynı ekran kartı ise hayır, fazla veya az watt çeken arasın da fark neden olsun.

Zaten sorduğun sorunun cevabı yazdıklarım. Elbette pil ömrüne yansır. Pilin gücü ne ise tükettiğin daha çok enerji sarfiyatı daha çok watt çekecek ve bataryanı daha çok erken tüketecek. Kastın aynı ekran kartının bir veya 2 watt az veya fazlası ise çok fazla bir tüketim değil, orana vurursak elbette çok az da olsa sonuçta biraz daha fazla tüketir ama çok, çok az bir miktar bu sorun yaratmaz. Aynı değeri veriyorsa neden daha fazla enerji harcayalım. Performans konusun da, ikisi de aynı ekran kartı ise hayır, fazla veya az watt çeken arasın da fark neden olsun.
Fakat tam tersine ekran kartlarında 60 Wattlık ile 110 Wattlık arasında ciddi derecede performans farkları olduğu ile ilgili bir yazı okudum ve laptop alırken buna dikkat edilmesi gerektiğini gördüm. Bununla ilgili meraklarım var.

Fakat tam tersine ekran kartlarında 60 wattlık ile 110 wattlık arasında ciddi derecede performans farkları olduğu ile ilgili bir yazı okudum ve laptop alırken buna dikkat edilmesi gerektiğini gördüm. Bununla ilgili meraklarım var.

Yanlış bir şey yazmak istemem fakat, aynı ekran kartı, MHz aynı ise yüksek enerji harcayıp az olandan farkını anlayamadım. Daha fazla enerji harcaması için hız aşırtmayı anlarım overclock yapılır ekran kartı, işlemci daha fazla watt çeker ve enerji harcar evet daha fazla performans verir. Aynı değerleri veren aynı ekran kartının açıkçası daha fazla watt harcamasının mantığını ben pek anlayamadım. Var ise elin de böyle bahsettiğin video veya yazı linkini vermeni isterim bizlerin de bilgisi olsun? Neye göre performans? Aynı ekran kartı fabrika çıkışı, marka model aynı ise bu bahsettiğin boşa sarfiyat böyle bir şeyin mantığını gerçekten anlayamadım? İki bilgisayarın içerisin de GTX 1060-6 GB var ve diğeri 2 kat daha çok enerji harcarsa daha çok performanslı olması? Ya da farklı bir ekran kartı GTX 580 240Watt 1060-6GB 120 watt enerji tüketiyor GTX-1060, GTX-580 i sollar geçer değil mi? Ben inan ki anlayamadım böyle bir şey de duymadım.

Yanlış bir şey yazmak istemem fakat, aynı ekran kartı, MHz aynı ise yüksek enerji harcayıp az olandan farkını anlayamadım. Daha fazla enerji harcaması için hız aşırtmayı anlarım overclock yapılır ekran kartı, işlemci daha fazla watt çeker ve enerji harcar evet daha fazla performans verir. Aynı değerleri veren aynı ekran kartının açıkçası daha fazla watt harcamasının mantığını ben pek anlayamadım. Var ise elin de böyle bahsettiğin video veya yazı linkini vermeni isterim bizlerin de bilgisi olsun? Neye göre performans? Aynı ekran kartı fabrika çıkışı, marka model aynı ise bu bahsettiğin boşa sarfiyat böyle bir şeyin mantığını gerçekten anlayamadım? İki bilgisayarın içerisin de GTX 1060-6 GB var ve diğeri 2 kat daha çok enerji harcarsa daha çok performanslı olması? Ya da farklı bir ekran kartı GTX 580 240Watt 1060-6GB 120 watt enerji tüketiyor GTX-1060, GTX-580 i sollar geçer değil mi? Ben inan ki anlayamadım böyle bir şey de duymadım.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5:47 den itibaren izleyebilirsiniz performans farkını.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

5:47'den itibaren izleyebilirsiniz performans farkını.

Hocam yukarıda dediğim gibi. Normalde kart atıyorum 100W iken laptoplarda kırpılmış versiyonu olduğu için aralarında performans farkı oluyor. Yani 60 ve 70W aynı iki ekran kartında 70W normale daha yakın olduğu için tabii ki daha iyi performans verecektir. Bu 60W mı olsun yoksa 70W olsun konusunuda firmalar kendi belirler. İşte atıyorum Lenovo bir model çıkarır der ki ben 70W olanı soğutamam çok ısınır o yüzden modelim de 60W kullanacağım. W ne kadar yüksek olursa ekran kartı da o kadar ısınır ve firmalar da soğutabileceklerine kadar karar verirler.

60 70W derken örnek verdim bu arada.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı