Laptopta 70-80 derece civarı sıcaklıklar normal mi?

Alikaplan801

Decipat
Makaleler
7
Geçen gün oyun oynarken bilgisayar kendini kapatmıştı. Bu sefer oyunun ayarlarını bir tık düşürerek birkaç dakika test yaptım ve sonuç bu şekilde oldu:

Kullandığım program: HWMonitor.
Oynadığım oyun: BioShock Remastered.

Anakart:
anakart.PNG

İşlemci:
işlemci.PNG

Ekran kartı:
ekran kartı.PNG

Benim en çok dikkatimi çeken şey ise anakartın ısınması oldu. 83 derece anakart normal midir?

Bu gidişle anakart zarar görebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kış ayında olmamıza rağmen ısı normal değil bence laptop kullandığım zamanlar boşta ki değerlerim 40 derece oluyordu oyun oynarken 65 68 civari değişiyordu ( yaz ayları ) kışın farklı sonuçlar vardı ancak şu anda masaüstü kullanıyorum boştaki değerlerim 20 21 derece oyun oynarken Full yükte 50 dereceyi geçmiyor.

Bilgisayarınız çok tozlu olabilir mi? Termal macun yenilemesi yaptınız mı?
Daha önce hiç laptopu sökmedim fakat yakın zamanda sökerek temizlik yapmayı düşünüyorum.
Hangi laptop? Ekran kartı ve işlemci nedir? Bunlara bakılarak denebilir normal olup olmadığı.
Intel Core i3-2370M.
NVIDIA GeForce GT 730.

Anakartın ısınması dikkatimi çekti.

Daha önce hiç laptopu sökmedim fakat yakın zamanda sökerek temizlik yapmayı düşünüyorum.

Intel Core i3-2370M.
NVIDIA GeForce GT 730.

Anakartın ısınması dikkatimi çekti.
Hocam garibanı temizleyin, sıcaklıklar düşecektir. Termal macun yenilerseniz sıcaklıklar iyice düşecektir.

Bu konuda 'normal' demişlerdi.
Dostum şöyle bir durum var. Şimdi mesela sen yeni bir laptop aldıysan ve sıcaklıklar bu derece oluyorsa, "normal" derler. Ama eski bir laptop ise ve termal macun yenilemesi yapılmamış ise ve aynı zamanda tozu alınmamışsa, sıcaklıklar bu etkenlerden kaynaklı yükseleceği için bunu demiyoruz. Aradaki fark budur.

Geçen gün oyun oynarken bilgisayar kendini kapatmıştı. Bu sefer oyunun ayarlarını bir tık düşürerek birkaç dakika test yaptım ve sonuç bu şekilde oldu:

Kullandığım program: HWMonitor.
Oynadığım oyun: BioShock Remastered.

Anakart:
Eki Görüntüle 869323

İşlemci:
Eki Görüntüle 869325

Ekran kartı:
Eki Görüntüle 869326

Benim en çok dikkatimi çeken şey ise anakartın ısınması oldu. 83 derece anakart normal midir?

Bu gidişle anakart zarar görebilir mi?

Hayır zarar verebilir. Anakart erir :)(abartım)

Geri
Yukarı