Laptopta CPU ve GPU sıcaklık değerleri normal mi?

Tamam o zaman buradan sorayım, bu konuştuğumuz konu hakkında bilgim olmadığı için içimde bir ukte var şu an, ben üniversiteye yeni geçtim bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve 4 senem var bu yolculukta da bu arkadaşın bana 4 sene yardım etmesi gerekiyor, gerek üniversite için olsun gerek oyun anlamında olsun. Yıllar içinde performans düşüşüne laf etmiyorum çok doğal performansının düşmesi neredeyse her laptop ve bilgisayar ilk günkü gibi çalışmaz ama 4 senenin sonunda da örnek veriyorum bu görseldeki oyunu yine bu şekilde FPS olmasa da bir 60 70 80 FPS'lerde görmek isterim ya da yeni çıkacak oyunlarda düşük veya orta ayarlarda ya da günümüzdeki oyunlarda dediğim gibi sorunsuz oynatmasını isterim bu mümkün müdür? Bu yolculukta arkadaş yanımda olabilir mi yani? Neler yapılabilir.

Hocam aynı şeyi size de kopyalayıp yapıştırıyorum. Bu konuştuğumuz konu hakkında bilgim olmadığı için içimde bir ukte var şu an, ben üniversiteye yeni geçtim bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve 4 senem var bu yolculukta da bu arkadaşın bana 4 sene yardım etmesi gerekiyor, gerek üniversite için olsun gerek oyun anlamında olsun. Yıllar içinde performans düşüşüne laf etmiyorum çok doğal performansının düşmesi neredeyse her laptop ve bilgisayar ilk günkü gibi çalışmaz ama 4 senenin sonunda da örnek veriyorum bu görseldeki oyunu yine bu şekilde FPS olmasa da bir 60 70 80 FPS'lerde görmek isterim ya da yeni çıkacak oyunlarda düşük veya orta ayarlarda ya da günümüzdeki oyunlarda dediğim gibi sorunsuz oynatmasını isterim bu mümkün müdür? Bu yolculukta arkadaş yanımda olabilir mi yani? Neler yapılabilir.
Öncelikle bu sorunuzun metin kısmını aynen bu şekilde ''Masaüstü Bilgisayarlar'' kısmına sistem özelliklerini de yazarak açarsanız mutlaka kullanım amacına göre fikir veren olacaktır. Zaten siz ürünü almışsınız kullanıyorsunuz. Bu derecelerde sizi ne kadar götürür yada sizi götürmez diyemeyiz. Elektronik bu sonuçta ne zaman bozulacağı belli olmaz. Ancak kullanacağınız işleri de konuya yazarsanız bu şekilde beni kaç sene idare eder diye sorabilirsiniz. Birçok arkadaşımız yardımcı olmaya çalışır.

Bir de sisteminiz bunlardan hangisi ?

Hocam aynı şeyi size de kopyalayıp yapıştırıyorum. Bu konuştuğumuz konu hakkında bilgim olmadığı için içimde bir ukte var şu an, ben üniversiteye yeni geçtim bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve 4 senem var bu yolculukta da bu arkadaşın bana 4 sene yardım etmesi gerekiyor, gerek üniversite için olsun gerek oyun anlamında olsun. Yıllar içinde performans düşüşüne laf etmiyorum çok doğal performansının düşmesi neredeyse her laptop ve bilgisayar ilk günkü gibi çalışmaz ama 4 senenin sonunda da örnek veriyorum bu görseldeki oyunu yine bu şekilde FPS olmasa da bir 60 70 80 FPS'lerde görmek isterim ya da yeni çıkacak oyunlarda düşük veya orta ayarlarda ya da günümüzdeki oyunlarda dediğim gibi sorunsuz oynatmasını isterim bu mümkün müdür? Bu yolculukta arkadaş yanımda olabilir mi yani? Neler yapılabilir.

Okulun için 4-5 yıl seni rahatlıkla götürür cihaz. Oyunlara gelecek olursak 3050 giriş seviyesi bir GPU olduğu içinmin 2 sene sonra çıkacak oyunları orta veya yüksek ayarlarda oynatacağını sanmam düşük ayarlarda da ucu ucuna kurtarır. Şu anda bile çoğu oyun için yetersiz bir kart 3050 ancak orta segman oyunları rahatlıkla 4-5 sene çok bir performans kaybetmeden oynayabilirsin.

Öncelikle bu sorunuzun metin kısmını aynen bu şekilde ''Masaüstü Bilgisayarlar'' kısmına sistem özelliklerini de yazarak açarsanız mutlaka kullanım amacına göre fikir veren olacaktır. Zaten siz ürünü almışsınız kullanıyorsunuz. Bu derecelerde sizi ne kadar götürür yada sizi götürmez diyemeyiz. Elektronik bu sonuçta ne zaman bozulacağı belli olmaz. Ancak kullanacağınız işleri de konuya yazarsanız bu şekilde beni kaç sene idare eder diye sorabilirsiniz. Birçok arkadaşımız yardımcı olmaya çalışır.

Bir de sisteminiz bunlardan hangisi ?

Öncelikle 8 GB RAM bana göre günümüzde çok düşük bir miktar. 16 GB yapabiliyorsanız onu yükseltmenizi öneririm. İşlemciniz fena değil ancak ekran kartınız performansı göklerde olan bir ekran kartı değil. Bunlar bana göre tabii. Sizi 4-5 sene üzmez ama idare edecek şekilde oynatır oyunları. Ancak RAM konusu sıkıntı. Bence bir araştırın eğer RAM taktırılabiliyorsa onun yanına bi 8 GB RAM takviye edin derim. Ekran kartının 4 GB olması çok kötü.

Öncelikle 8 GB RAM bana göre günümüzde çok düşük bir miktar. 16 GB yapabiliyorsanız onu yükseltmenizi öneririm. İşlemciniz fena değil ancak ekran kartınız performansı göklerde olan bir ekran kartı değil. Bunlar bana göre tabii. Sizi 4-5 sene üzmez ama idare edecek şekilde oynatır oyunları. Ancak RAM konusu sıkıntı. Bence bir araştırın eğer RAM taktırılabiliyorsa onun yanına bir 8 GB RAM takviye edin derim. Ekran kartının 4 GB olması çok kötü.

RAM'i 2x8 yaptırdım 16 GB RAM var şu an içinde o yönden bir sıkıntım yok sadece dediğim gibi beni CoD Warzone gibi kaliteli oyunlarda ya da GTA'dır RDR 2'dir veya bu tarzda yeni çıkacak oyunlarda yüksek ayarlarda olmasa bile düşük orta arasında 60 FPS üstü alabilirsem çok memnun kalırım. Şu an CoD Warzone'da Ultra ayarlarda 80 FPS'i geçiyor RDR 2 aynı şekilde GTA da keza öyle şu an aşırı memnunum her şeyden ve zamanla çıkacak oyunlarda da düşük orta ayarlarda da oynatsa bana yeterlidir fazlasıyla memnun kalırım. Tek korkum bu süreçte herhangi bir şey olur mu sıcaklık konusunda yani bu bahsettiğim şeylerden sonra 4 5 yıl götürebilir mi herhangi bir sorun olmadan.

RAM'i 2x8 yaptırdım 16 GB RAM var şu an içinde o yönden bir sıkıntım yok sadece dediğim gibi beni CoD Warzone gibi kaliteli oyunlarda ya da GTA'dır RDR 2'dir veya bu tarzda yeni çıkacak oyunlarda yüksek ayarlarda olmasa bile düşük orta arasında 60 FPS üstü alabilirsem çok memnun kalırım. Şu an CoD Warzone'da Ultra ayarlarda 80 FPS'i geçiyor RDR 2 aynı şekilde GTA da keza öyle şu an aşırı memnunum her şeyden ve zamanla çıkacak oyunlarda da düşük orta ayarlarda da oynatsa bana yeterlidir fazlasıyla memnun kalırım. Tek korkum bu süreçte herhangi bir şey olur mu sıcaklık konusunda yani bu bahsettiğim şeylerden sonra 4 5 yıl götürebilir mi herhangi bir sorun olmadan.
RTX 3050 ile bu zor. Çünkü 4 GB VRAM çok düşük. Donanımınız buna müsade etse bile ekran kartınız müsade etmez. 4-5 sene düşük orta ayarlarda bir ihtimal dediğiniz olabilir.

CPU underclock yapmiyorsa performans sorunu yasamazsin. 90+ derece cok iyi degil ama cogu laptopta olusan sicakliklar. Laptop elektrik supurgesine baglar, klavye isinir ama performansta sorun yasamazsin buyuk ihtimalle. Islemci modeli nedir? TjMax degerine bakmak gerekiyor. 2. gunde 95 i gorduysen seneye throttle edecek demektir.

CPU underclock yapmiyorsa performans sorunu yasamazsin. 90+ derece cok iyi degil ama cogu laptopta olusan sicakliklar. Laptop elektrik supurgesine baglar, klavye isinir ama performansta sorun yasamazsin buyuk ihtimalle. Islemci modeli nedir? Tjmax degerine bakmak gerekiyor. 2. gunde 95'i gorduysen seneye throttle edecek demektir.

Abra A5 V17.2 15,6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook laptopum bu ek olarak 8 GB RAM'i 2x8 GB olarak 16 GB RAM yaptık ve bu şeikde 90+ derece şöyle oluyor CoD Warzone ve RDR 2 gibi oyunlarda 70 85 aralığında giderken anlık olarak 90 95leri görüp sonradan anlık olarak geri 77 78 80 83 aralığına düşüyor bu şekilde bir ısı grafiği var yüksek grafikli oyunlarda ama hiçbir şekilde ne bir FPS kaybı ne de bir FPS düşmesi yaşamıyorum her şeyden çok memnunum sadece içime dert olan canımı sıkan bu CPU sıcaklığı, bunun ileride başımı ağrıtmasından korkuyorum çünkü bana 4 5 sene yetmesi lazım oyun konusunda bu yüzden ne yapabileceğime dair bir öneriniz varsa seve seve dinlerim ve şu an bu laptopu alalı 2 gün oldu ve ilk 15 gün koşulsuz iade edebiliyorum fiyat ise 18k bu fiyata daha iyi performans veren ve daha iyi iş gören bir oyun laptopu biliyorsanız önerebilirsiniz iade edip onu alabilirim.

Abra A5 V17.2 15,6" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook laptopum bu ek olarak 8 GB RAM'i 2x8 GB olarak 16 GB RAM yaptık ve bu şeikde 90+ derece şöyle oluyor CoD Warzone ve RDR 2 gibi oyunlarda 70 85 aralığında giderken anlık olarak 90 95leri görüp sonradan anlık olarak geri 77 78 80 83 aralığına düşüyor bu şekilde bir ısı grafiği var yüksek grafikli oyunlarda ama hiçbir şekilde ne bir FPS kaybı ne de bir FPS düşmesi yaşamıyorum her şeyden çok memnunum sadece içime dert olan canımı sıkan bu CPU sıcaklığı, bunun ileride başımı ağrıtmasından korkuyorum çünkü bana 4 5 sene yetmesi lazım oyun konusunda bu yüzden ne yapabileceğime dair bir öneriniz varsa seve seve dinlerim ve şu an bu laptopu alalı 2 gün oldu ve ilk 15 gün koşulsuz iade edebiliyorum fiyat ise 18k bu fiyata daha iyi performans veren ve daha iyi iş gören bir oyun laptopu biliyorsanız önerebilirsiniz iade edip onu alabilirim.

1661775693766.png

O islemcinin intel tarafindaki kaynaga gore TJunction degeri 100 derece. Yani 100 dereceye ulasmamasi gerekiyor. 95 o yuzden inceden riskli.

Laptop ve anakart ureticileri ne yaparlar, kafalarina gore bir sicaklik belirlerler ( genelde 90 ), o sicakliktan sonra islemcinin voltajini azaltirlar. Anlik 95 e cikip sonra hemen dusmesinin sebebi bu olur genelde.

Ses cok problem degilse ve varsa fanlari direkt max ayarda kullanabilirsin.

Ben uzun vadede sorun olacagini sanmiyorum ama oyun laptoplarinin ilerleyen zamanlarda performans kaybetmesinin sebebi cok yuksek oranda budur. "Ilk aldigimda canavar gibiydi sonra performansi azali" sozunun arka plani bu oluyor.

Iade etmeni gerektirecek bir durum yok, Monster hala sunuyor mu ayni hizmeti bilmiyorum ama ucretsiz bakim yapiyorlardi en son. Gidersin fanlari manlari temizletirsin ileride.

Cok kafani kurcaliyorsa laptop sogutucusu alabilirsin ama anlik oldugu icin bence luzum yok simdilik.

Eki Görüntüle 1499868

O islemcinin Intel tarafindaki kaynaga gore tjunction degeri 100 derece. Yani 100 dereceye ulasmamasi gerekiyor. 95 o yuzden inceden riskli.

Laptop ve anakart ureticileri ne yaparlar, kafalarina gore bir sicaklik belirlerler ( genelde 90 ), o sicakliktan sonra islemcinin voltajini azaltirlar. Anlik 95'e cikip sonra hemen dusmesinin sebebi bu olur genelde.

Ses cok problem degilse ve varsa fanlari direkt Max ayarda kullanabilirsin.

Ben uzun vadede sorun olacagini sanmiyorum ama oyun laptoplarinin ilerleyen zamanlarda performans kaybetmesinin sebebi cok yuksek oranda budur. "ılk aldigimda canavar gibiydi sonra performansi azali" sozunun arka plani bu oluyor.

Iade etmeni gerektirecek bir durum yok, Monster hala sunuyor mu ayni hizmeti bilmiyorum ama ücretsiz bakim yapiyorlardi en son. Gidersin fanlari manlari temizletirsin ileride.

Cok kafani kurcaliyorsa laptop sogutucusu alabilirsin ama anlik oldugu icin bence luzum yok simdilik.

Monster'ın kontrol merkezi var ve orada oyuna girmeden tam performans moduna alıyorum ve bilgisayar maksimum sistem performansını etkinleştiriyor fanlar Full dönüyor ve ses problem olmadığı için bu yönden bir sıkıntı çekmiyorum fanlar Max ayarda oluyor. Tabii ki her laptop zamanla ilk günkü performansını kaybediyor ama internetten izlediğim aynı seviyede aynı parçaların kullanıldığı başka oyun laptoplarında bu sıcaklıklara çıkılmıyor genelde 80'ni altında GPU da CPU da bu yüzden korkuyorum açıkçası ve evet hala daha ücretsiz bakım yapıyorlar 6 ayda bir termal macun değişikliği temizlik falan ama dediğim gibi bu parçalara sahip diğer laptoplarda bu sıcaklıklar gözükmüyor bu yüzden değiştirebilirim, bir önerin var mıdır?

Yeni konular

Geri
Yukarı