Çözüldü Laptopta Harici Ekran Kartı Nasıl Kullanılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ieithers

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Tam Zamanlı Öğrenci
Laptopumda Intel UHD grafikden görüntü veriliyor, ama ekran kartı olarak harici GTX 940MX bulunuyor. Eğer aygıt yöneticisinden Intel UHD grafiği kapatırsam görüntü ekran kartından geliyor ama renkler bozuluyor, NVIDIA denetim masasına da girilmiyor.

Kullanmamım bir yolu var mı?

Ve eğer kullanırsam performans düşer mi?

Sistem özellikleri:
i5-8250U.
12 GB RAM.
1 TB HDD.
GTX 940MX.
Intel UHD 620.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Masaüstünde ekran dahili grafik birimi tarafından çizilir, oyunlarda vs. harici ekran kartı kullanılır. Niye normalde de harici kartı kullanmak istediğinizi anlayamamış olsam da önermem, böyle iyi.
Masaüstünde ekran dahili grafik birimi tarafından çizilir, oyunlarda vs. harici ekran kartı kullanılır. Niye normalde de harici kartı kullanmak istediğinizi anlayamamış olsam da önermem, böyle iyi.

Çözüm
Laptopunuzda panel Intel GPU'ya bağlıdır. Harici GPU ise gerektiği durumlarda devreye girer. Bu yüzden Intel GPU'yu devre dışı bıraktığınızda bu tür sorunlar olması normal. Intel GPU'yu devre dışı bırakmayın.

Windows ve uygulamalar zaten ne zaman harici GPU kullanması gerektiğini bilir. Özellikle bir uygulamayı harici GPU ile çalıştıracaksanız da bu rehbere bakabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benim de bu tarz bir laptopum var. GTX 1050 var yazın satıp üstüne katıp kasalı alacağım harici takmaya değmez.

Son düzenleyen: Moderatör:
Artı -1 Eksi
Benim de bu tarz bir laptopum var GTX 1050 var yazın satıp üstüne katıp kasalı alacağım harici takmaya değmez.
Konuyu okumadan cevap verince böyle havada kalıyor işte...

Laptopunuzda panel Intel GPU'ya bağlıdır. Harici GPU ise gerektiği durumlarda devreye girer. Bu yüzden Intel GPU'yu devre dışı bıraktığınızda bu tür sorunlar olması normal. Intel GPU'yu devre dışı bırakmayın.

Windows ve uygulamalar zaten ne zaman harici GPU kullanması gerektiğini bilir. Özellikle bir uygulamayı harici GPU ile çalıştıracaksanız da bu rehbere bakabilirsiniz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Nvidia Denetim Masasından GPU etkinliğini açtım, teşekkür ederim.

Laptopumda Intel UHD grafikden görüntü veriliyor, ama ekran kartı olarak harici GTX 940MX bulunuyor. Eğer aygıt yöneticisinden Intel UHD grafiği kapatırsam görüntü ekran kartından geliyor ama renkler bozuluyor, NVIDIA denetim masasına da girilmiyor.

Kullanmamım bir yolu var mı?

Ve eğer kullanırsam performans düşer mi?

Sistem özellikleri:
i5-8250U.
12 GB RAM.
1 TB HDD.
GTX 940MX.
Intel UHD 620.
NVİDİA GTX serisini **50'den sonra yaptı diye biliyorum . Yanlış bilgi verdiysem özür dilerim ama GT 940MX olması gerekmez mi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı