Laptopta Intel mi yoksa Ryzen mi tercih edilmeli?

Erenivon

Picopat
Daha fazla  
Ben yeni bir laptop almayı düşünüyorum. Markasından emin değilim ama aklımda kesin olan bir iki şey şunlar: Ekran kartı RTX4050, RAM 16 GB DDR5 düşünüyorum minimum ama işlemciyi Ryzen mi yoksa Intel mi tercih etmeliyim bilemiyorum.

Ben genelde açık dünya, RPG; ara sıra FIFA, Rocket League ve nadiren CS oynarım bilgisayarda (sıra tabanlı strateji oyunları da ilgimi çekmiyor değil) ve oyun oynamak dışında ileride oyun yapmaya da girişmeyi düşünüyorum. Beni aydınlatın: Bu işler için Intel mi terch etmeliyim yoksa Ryzen mi ve neden?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben yeni bir laptop almayı düşünüyorum. Markasından emin değilim ama aklımda kesin olan bir iki şey şunlar: Ekran kartı RTX4050, RAM 16 GB DDR5 düşünüyorum minimum ama işlemciyi Ryzen mi yoksa Intel mi tercih etmeliyim bilemiyorum.

Ben genelde açık dünya, RPG; ara sıra FIFA, Rocket League ve nadiren CS oynarım bilgisayarda (sıra tabanlı strateji oyunları da ilgimi çekmiyor değil) ve oyun oynamak dışında ileride oyun yapmaya da girişmeyi düşünüyorum. Beni aydınlatın: Bu işler için Intel mi terch etmeliyim yoksa Ryzen mi ve neden?
Genel olarak iki markada iyi performans gösteriyor laptoplarda, önemli olan Laptobun soğutması ve Ekran kartının watt değerleri.

Burada kasa ve işlemci modeli de etkili.
Almayı düşündüğünüz cihazların linkini atar mısınız?
MSI NB CYBORG 15 A13VE-897XTR I7-13620H 16GB DDR5 RTX4050 GDDR6 6GB 1TB SSD 15.6 FHD 144Hz DOS Notebook | ITOPYA

MSI CYBORG 14 A13VE-054XTR i7-13620H 16GB DDR5 RTX4050 GDDR6 6GB 512GB SSD 14" FHD+ 144Hz DOS Notebook | ITOPYA
Model, fiyat. Bunlar önemli olan. Bütçenizi belirtirseniz öneri yaparız.
45.000 TL yi aşmasın. Model olarak aklımda net bir şey yok.

O attığım ikisi dışında bu da var.
Abra A7 V14.6.4 17,3" Oyun Bilgisayarı | Monster Notebook
Bu model için şöyle bir sorum var. Bunun ramleri DDR4. İleride DDR5 e yükseltmek istesem DDR5 ramleri destekler mi bu bilgisayar?

Son düzenleme:
45000 TL'ye MSI almak, hayır genel anlamda 70K bandını aşmadan MSI almak çok kötü bir karar olur. Bütçeyi 5 bin daha aşabilirseniz aşağıdaki model makul:

Aşamam diyorsanız:

@Akarulez O ikinci attığınız baya iyi duruyor. O ilgimi çekti, teşekkür ediyorum tavsiyeniz için.

Ama benim bu konuyu asıl açmamdaki asıl sebep işlemci. Bir yerlerden duyduğumu hatırlıyorum da ryzen ve intelin birbirlerine göre daha üstün olduğu alanlar var. Bu doğru mu veya doğru olsa bile aralarında çok fark var mı bu alanlarda?

@Akarulez O ikinci attığınız baya iyi duruyor. O ilgimi çekti, teşekkür ediyorum tavsiyeniz için.

Ama benim bu konuyu asıl açmamdaki asıl sebep işlemci. Bir yerlerden duyduğumu hatırlıyorum da ryzen ve intelin birbirlerine göre daha üstün olduğu alanlar var. Bu doğru mu veya doğru olsa bile aralarında çok fark var mı bu alanlarda?

Eskisi gibi Ryzen işlemciler kötü değil artık. Zen 4 mimarisi ile gelen işlemciler gayet stabil çalışıp Intel'e yaraşır performans sağlayabiliyorlar. Hatta batarya konusunda daha iyi olduklarını bile söylemek mümkün. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Eskisi gibi Ryzen işlemciler kötü değil artık. Zen 4 mimarisi ile gelen işlemciler gayet stabil çalışıp Intel'e yaraşır performans sağlayabiliyorlar. Hatta batarya konusunda daha iyi olduklarını bile söylemek mümkün. Gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.
Duymak istediğim cevap buydu, sağolun.
Hepinize teşekkürler ve iyi geceler.

Yeni konular

Geri
Yukarı