Laptopta işlemci yükseltmek ne kadar performans artışı sağlar?

ahmeetdursn

Femtopat
Daha fazla  
Eski laptopumun işlemcisini i5 3. nesile yükselteceğim. İşimi daha iyi görmesi amaçlı yükseltmeyi düşünüyorum yoksa üst düzey oyun oynama gibi bir amacım yok. Sistemde 4 GB RAM var ve ekran kartı HD Graphics 4000. ne kadar performans verir, oyun oynasam ne gibi oyunları kaldırır?

Bu performans işi sadece bir parçayı değiştirmekle çok bir etki etmiyor. İşlemci, ram, ekran kartı hatta hatta hdd yerine ssd olması halinde bayağı bir fark oluyor. Ama ben işlemci bir tek değiştireyim ya da ram ları veya ekran kartını değiştireyim gerisi aynı kalsın dersen ortalama %10-20 bir fark görürsün görmessin anca.

Bu performans işi sadece bir parçayı değiştirmekle çok bir etki etmiyor. İşlemci, ram, ekran kartı hatta hatta hdd yerine ssd olması halinde bayağı bir fark oluyor. Ama ben işlemci bir tek değiştireyim ya da ram ları veya ekran kartını değiştireyim gerisi aynı kalsın dersen ortalama %10-20 bir fark görürsün görmessin anca.
Şuan ki işlemcim berbat bir işlemci (İntel Celeron B820). Bu işlemciye göre fark olacağını düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda ram yükseltmesi de yapmayı düşünüyorum.

Eski laptopumun işlemcisini i5 3. nesile yükselteceğim. İşimi daha iyi görmesi amaçlı yükseltmeyi düşünüyorum yoksa üst düzey oyun oynama gibi bir amacım yok. Sistemde 4 GB RAM var ve ekran kartı HD Graphics 4000. ne kadar performans verir, oyun oynasam ne gibi oyunları kaldırır?

Laptop a ne yaparsanız yapın performans çok değişmez iş için ya da kolay kullanımından dolayı almadıysanız masaüstüne geçmenizi oneririm.

Çekirdek sayısı değişmedikçe performansta çok değişmez fazla bişey beklemek doğru değil
Bende çift çekirdek laptop var 2ghz hızında yani 2x2ghz=4ghz hızında işlemci takabileceğim en iyi işlemci 4 çekirdek ve dörtte sanal çekirdeğe sahip 3.2 GHz hızında yani 8x3.2ghz=25.6 GHz yapıyor
Yani çekirdek sayısı ne kadar çoksa performansta okadar çok olur 4 GHz ile 25ghz arasında baya fark var tabi bide bu işlemciyi soğutması var laptopun soğutması iyi değilse hiç uğraşmaya değmez tavsiye etmem

Yeni konular

Geri
Yukarı