Çözüldü Laptopta PL1 nasıl devre dışı bırakılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Efe Kaya

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar laptopumda i5 9300H işlemci bulunmakta. Cinebench R23 Benchmark'ı yaparken fark ettim işlemcim ısınmadığı halde 59Watt seviyesine çıktığında PL1 sorunu yaşıyor ve 45Watt'a ve Frekansını 3.99'dan 3.63'e düşürüyor. ThrottleStop üzerinden her şeyi denedim fakat yine de PL1'i ne devre dışı bırakabildim ne de limitini artırabildim.
PL1 değerini 1000 bile yapsam olmadı, Turbo Time Limit'i artırdım o da olmadı. BIOS üzerinden işlemcimi yapılandıramıyorum maalesef.
Laptop modeli: HP Pavilion Gaming 15-DK0014NT

Screenshot_1.png

Voltajı artırdığım halde Watt ve frekans düşüyor sorun ne voltaj da ne de sıcaklıkta.

Son düzenleme:
Yapsan iyi olur. Daha az watt çekeceği için limite takılmayabilir. Isınma da daha az olur.
Benim işlemcim cinebench benchmarkında dikkat ettim en fazla 1.17-1.20 voltaj civarlarında dolanıyor. Sonra PL1 devreye girdiğinde 1.07-1.1V civarına düşüyor. Kaça düşüreyim mesela? Benimde aklıma şey gelmişti işlemci 59Watt gördüğünde genellikle PL1 sorunu yaşıyor 50 Watt civarlarına düşürmenin bir yolu var mı diye?

Şu rehbere göre UV yapın. Kafanıza göre voltaj girerseniz sistem sapıtır, mavi ekran verir.

Yeni konular

Geri
Yukarı