Laptopta RAM FPS'yi çok etkiler mi?

Nayman

Centipat
Daha fazla  
Yakın zamanda yeni bir Acer laptop aldım ancak bazı oyunlarda inanılmaz takılmalar yaşıyorum ve Alt Tab yaptığımda RAM kullanımının %95 civarlarında olduğunu gördüm. 8 GB RAM'im var ve bir kanal boş 3200MHz yeni bir RAM daha alırsam FPS'im çok artar mı yoksa 5-10 FPS için? Uğraşmak istemiyorum.

Yakın zamanda yeni bir Acer laptop aldım ancak bazı oyunlarda inanılmaz takılmalar yaşıyorum ve Alt Tab yaptığımda RAM kullanımının %95 civarlarında olduğunu gördüm. 8 GB RAM'im var ve bir kanal boş 3200MHz yeni bir RAM daha alırsam FPS'im çok artar mı yoksa 5-10 FPS için? Uğraşmak istemiyorum.
Hocam sölediğiniz model acer aspire 7 mi?

Elbette artar. Dual kanal kullanırsanız yarı yarıya kullandığından sistem rahatlar. Zaten kendiniz demişsiniz %95 diye. Ancak ne kadar artar onu bilemedim. Genelde 5-10 FPS den fazla artıyor. Ayrıca en azından takılma sorunundan kurtulursunuz.

Biraz da oynadığın oyunlara bağlı. Sistem özellikleri'ni belirtirsen güzel olur. Bazı oyunlar için 8 GB RAM yetmiyor. Tabii sistem özellikleri de etkili bunda. %95 RAM kullanılıyorsa yeni bir RAM almanda fayda var derim eğer bütçen de varsa.

CPU temelli oyunlarda 50-80 FPS etkiliyor, RAM yüzünde drop yediğiniz oyunlarda büyük fark sağlar. Mutlaka Dual channel öneririm ve bu devirde 16 GB RAM şart.

Şunun için almaya değmez mi hocam? 5-10 FPS olsa ne fark eder. %1 %0.1 FPS'lerin düzelecek. Windows 10, 11 ile 8 GB RAM'le yürüyecek yeni nesil AAA yoktur desek yanlış olmaz. Adamlar 32 GB önermeye başladılar.

Doğru hocam kesinllikle alacağım ancak Warzone FIFA 23 gibi oyunlarda FPS'im düşük 3050 ve 12.nesil işlemciye göre 50 FPS falan normal midir? Ama düşününce de bu oyunlar artık minimum 12 GB RAM isteyen oyunlar.

Geri
Yukarı