Laptopta SSD Düzgün Boot Yapamama Sorunu

Exated

Decapat
Toshiba Satellite L655 modelini kullanıyorum. Sorunum biraz uzun. Aldığımdan beri ufak bir boot sorunu vardı fakat SSD kullanmaya başladıktan sonra sorun büyüdü. Öncelikle eski halinden ve sorundan bahsedeyim. HDD kullanırken günün ilk açılışında resimde gösterdiğim "F2 BIOS, F12 go to boot manager" gibi yazılar yazan alttaki gri bar olmazdı. Windows geç açılır ve hemen kendine gelemezdi.

Çoğu zaman Wi-Fi algılamaz ve yeniden başlatmak zorunda kalırdım. Yeniden başlattığım zaman da aşırı uzun sürerdi ama 5 dakika geçse de düzelirdi. Şuan SSD aldım bir süredir kullanıyorum ve aynı Windows'u sıfırdan yükledim, Windows 8.1 64-bit kullanıyorum. Laptoptaki HDD'yi söküp SSD'yi onun yerine taktım. Port Sata2 SSD Sata3. Şu anki sorunum yine günün ilk açlışı ve daha sonraki açılışlarda sorunun geçmemesi. İlk açılışta yine o gri bar yerinde olmuyor ve Windows açılıyor. Windows'un normalde başlatması gerektiği arka plan uygulamaları açılmıyor, sonradan taktığım USB'ler çalışmıyor, takılıyken çıkarıp taktığım USB'ler çalışmıyor gibi sorunlar oluyor. Yani Windows bozuk, yarım açılıyor, tam açılamıyor.

Daha sonra yeniden başlatmayı seçiyorum ekranı kapanıyor. Boot zamanı geldiğinde ekran kapalı vaziyette kalıyor, sadece laptop soğutucusu çalışıyor ve kendini boot edemiyor. Bu esnada tek yöntem güç tuşuna basılı tutup kapatmak oluyor. Bunu yapınca her şey düzeliyor. Gri bar geliyor, güç tuşuyla kapattığım için biraz geç açılıyor ama diğerine göre çok hızlı. Windows açılıyor her şey normal, SSD SATA2 de ne kadar hızlı olabilecekse o kadar hızlı. Herhangi bir sorun yok. BIOS'a bakıyorum HDD/SSD ACHI modda her şey normal görünüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Her açılışta güç tuşuna basıp zorla kapatmak SSD'ye ve diğer parçalara zarar verir mi? (Fotoğraf bana ait değil.)
tosh1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Toshiba Satellite L655 modelini kullanıyorum. Sorunum biraz uzun. Aldığımdan beri ufak bir boot sorunu vardı fakat SSD kullanmaya başladıktan sonra sorun büyüdü. Öncelikle eski halinden ve sorundan bahsedeyim. HDD kullanırken günün ilk açılışında resimde gösterdiğim "F2 BIOS, F12 go to boot manager" gibi yazılar yazan alttaki gri bar olmazdı. Windows geç açılır ve hemen kendine gelemezdi.

Çoğu zaman Wi-Fi algılamaz ve yeniden başlatmak zorunda kalırdım. Yeniden başlattığım zaman da aşırı uzun sürerdi ama 5 dakika geçse de düzelirdi. Şuan SSD aldım bir süredir kullanıyorum ve aynı Windows'u sıfırdan yükledim, Windows 8.1 64-bit kullanıyorum. Laptoptaki HDD'yi söküp SSD'yi onun yerine taktım. Port Sata2 SSD Sata3. Şu anki sorunum yine günün ilk açlışı ve daha sonraki açılışlarda sorunun geçmemesi. İlk açılışta yine o gri bar yerinde olmuyor ve Windows açılıyor. Windows'un normalde başlatması gerektiği arka plan uygulamaları açılmıyor, sonradan taktığım USB'ler çalışmıyor, takılıyken çıkarıp taktığım USB'ler çalışmıyor gibi sorunlar oluyor. Yani Windows bozuk, yarım açılıyor, tam açılamıyor.

Daha sonra yeniden başlatmayı seçiyorum ekranı kapanıyor. Boot zamanı geldiğinde ekran kapalı vaziyette kalıyor, sadece laptop soğutucusu çalışıyor ve kendini boot edemiyor. Bu esnada tek yöntem güç tuşuna basılı tutup kapatmak oluyor. Bunu yapınca her şey düzeliyor. Gri bar geliyor, güç tuşuyla kapattığım için biraz geç açılıyor ama diğerine göre çok hızlı. Windows açılıyor her şey normal, SSD SATA2 de ne kadar hızlı olabilecekse o kadar hızlı. Herhangi bir sorun yok. BIOS'a bakıyorum HDD/SSD ACHI modda her şey normal görünüyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Her açılışta güç tuşuna basıp zorla kapatmak SSD'ye ve diğer parçalara zarar verir mi? (Fotoğraf bana ait değil.)
Eki Görüntüle 311975
Güç tuşuna basılı tutup kapatmanın ssd harddiske veya bilgisayarın donanımlarına zarar vereceğini düşünmüyorum çünkü 2001 yılından kalma ddr1 versiyonlu hurda laptopu halen yedek olarak kullanıyorum.Laptop demeye bin şahit lazım ki 17 yıldır bende ve bu zamana kadar ayakta tutmayı başardım şuanda plastik dış yüzeyi yok anakartı duvara monteleyip ek soğutucu taktım ve açılma şekli adaptörü prize takar takmaz çalışmaya başlıyor kapatmak için ya başlat menüsünden kapatmam gerekiyor yada prizden fişini çekmem lazım.Tabi çok eski sistem olduğu için yaklaşık 7 yıldır her seferinde kapanması uzun sürdüğü için fişini çekerek kapanmasını sağlıyorum ve şuana kadar bir sıkıntısını görmedim. Sizin probleme gelince Bios ayarlarından AHCI modunu değiştirdiniz mi? yani şöyle sorayım: İşletim sisteminizi kurdunuz ardından bios'a girip AHCI modunu değiştirip IDE yaptınız mı veya IDE iken AHCI yada RAID olarak değiştirdiniz mi? yoksa işletim sistemini kurmadan önce IDE/AHCI/RAID ayarlarını yapıp sonradan dokunmadınız mı?

Güç tuşuna basılı tutup kapatmanın ssd harddiske veya bilgisayarın donanımlarına zarar vereceğini düşünmüyorum çünkü 2001 yılından kalma ddr1 versiyonlu hurda laptopu halen yedek olarak kullanıyorum.Laptop demeye bin şahit lazım ki 17 yıldır bende ve bu zamana kadar ayakta tutmayı başardım şuanda plastik dış yüzeyi yok anakartı duvara monteleyip ek soğutucu taktım ve açılma şekli adaptörü prize takar takmaz çalışmaya başlıyor kapatmak için ya başlat menüsünden kapatmam gerekiyor yada prizden fişini çekmem lazım.Tabi çok eski sistem olduğu için yaklaşık 7 yıldır her seferinde kapanması uzun sürdüğü için fişini çekerek kapanmasını sağlıyorum ve şuana kadar bir sıkıntısını görmedim. Sizin probleme gelince Bios ayarlarından AHCI modunu değiştirdiniz mi? yani şöyle sorayım: İşletim sisteminizi kurdunuz ardından bios'a girip AHCI modunu değiştirip IDE yaptınız mı veya IDE iken AHCI yada RAID olarak değiştirdiniz mi? yoksa işletim sistemini kurmadan önce IDE/AHCI/RAID ayarlarını yapıp sonradan dokunmadınız mı?
Burada daha yeniyim, acemiyim kusura bakmayın. Yanlışlıkla alıntı dedim ve silemedim. Güç tuşunun sorun olmayacağına sevindim ama sonuçta bu mekanik disk değil, o yüzden korkuyorum biraz. Bios' a gelecek olursak ben ssd yi takmadan önce bios u hiç kurcalamadım. Ssd yi taktından sonra baktığımda ACHI moddaydı kendisi. IDE yaptım ve başlattım. Mavi ekran hatası verdi, tekrar ACHI yaptım düzeldi. Raid seçeneği bulunmuyor. Bir de e-sata var onunla ilgisi var mıdır?

Son düzenleme:
SSD harddiskler flash bellek gibi çalışır ve mekanik disklere göre kat kat daha iyidir bu yüzden hız olarak verimli olurlar.Bios konusunda ise İşletim sistemini yükledikten sonra AHCI ayarlarını değiştirirseniz aynen dediğiniz gibi mavi ekran hatası verir açılmaz.Fakat AHCI modunu değiştirip o şekilde işletim sistemi yüklerseniz sistem açılır. Sizin yaşadığınız problemle daha önce bende karşılaşmıştım.Benim önerim bilgisayarınız eski nesil (çıkış yılı 2015 den aşağıda) ise IDE modunu kullanıp işletim sistemini yeniden yüklemelisiniz. Eğer ki yeni nesil ise AHCI modunda kullanmanızda bir problem söz konusu değildir.Çünkü bu AHCI/IDE/RAİD modları harddiskin data kanallarıyla alakalı olduğu için standart olarak IDE modunda kullanılır.Zira bu ayarlarla hiç oynamadıysanız ve sadece windows mavi ekran hatası verdi diye eski haline getirdiyseniz AHCI modu olarak kalsın çünkü bilgisayarın anakartı AHCI modunu destekliyor ve çalışmasında bir sıkıntı yaratmıyordur.Genel açıdan bu yaşadığınız sorun işletim sistemini kurduktan sonra yine aynı şekilde devam ediyorsa Biostan AHCI modunu IDE yaparak işletim sistemini yeniden kurmalısınız Emin olun sistem daha sağlıklı çalışacaktır.Bu arada altını çizerek söylüyorum Biostan AHCI/IDE/RAID ayarlarını değiştirdiğinizde windows mavi ekran hatası verir eski haline getirince açılır.Siz bu modu IDE yaptıktan sonra bilgisayarı boot etmeniz ve işletim sistemini kurmanız gerekir.

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bir şeyi belirtmeyi unuttum. Ben SSD yi aldım yaklaşık 1 ay Win 8.1 kullandıktan sonra Bios a girip kurcaladım. Deneme amaçlı eğer düzelirse diye ACHI den IDE ye aldım. Yani Windows yükleyip kullandıktan sonra denedim ama dediğim gibi mavi ekran verince ACHI ye geri çevirdim. Şimdi IDE ye çevirip sıfırdan kurulum mu yapayım yoksa güç tuşuna devam mı edeyim? Evet 2015 den eski bu arada 6-7 senelik. IDE mi ACHI mi daha iyi olur?

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Bir şeyi belirtmeyi unuttum. Ben SSD yi aldım yaklaşık 1 ay Win 8.1 kullandıktan sonra Bios a girip kurcaladım. Deneme amaçlı eğer düzelirse diye ACHI den IDE ye aldım. Yani Windows yükleyip kullandıktan sonra denedim ama dediğim gibi mavi ekran verince ACHI ye geri çevirdim. Şimdi IDE ye çevirip sıfırdan kurulum mu yapayım yoksa güç tuşuna devam mı edeyim? Evet 2015 den eski bu arada 6-7 senelik. IDE mi ACHI mi daha iyi olur?
bilgisayarınız eski nesil olduğu için işletim sistemini kurmadan önce Biostan AHCI modunu değiştirip IDE olarak ayarlayın ve ayarları F10 tuşuyla kaydedip biostan çıkın O şekilde işletim sistemini kurun.Çünkü AHCI modu harddiskler için performans arttırma modudur. IDE modu eski ve halen günümüzde kullanılan mod olduğu için Bios'tan IDE modunu seçip temiz kurulum yapın. Yaşadığınız yavaşlama/kasma/donanım sorunları vs. eser kalmayacaktır.

Bilgisayarınızın anakartı yeni nesil olsaydı Kesinlikle AHCI modu kullanmanızı tavsiye ederdim çünkü AHCI modda harddiskler yüksek performans verir. Ancak anakartınız 2015 sürümüne kıyasla eski DDR2 anakartlardan sayılır bu yüzden IDE modunu kullanmanız gerekir.Okuma ve yazma hızına kıyasla Bilgisayarınızın 3.0 usb çıkışı varsa elbette Okuma ve yazma hızı IDE olduğu için düşecektir. Ancak usb 3.0 port yoksa hem AHCI hemde IDE modunda okuma ve yazma hızında değişiklik olmaz. Mesela örnek vericek olursak SSD harddiskinizin okuma hızı 3200 MB/s olsun Yazma hızı da 1800 MB/s olsun ve Bilgisayarı IDE modunda kullanıyorsunuz. bilgisayarda test yapınca SSD harddiskin bu okuma ve yazma hızını vereceğine okuma da 2200 MB/s ve yazma da 1000 MB/s hız verdiğini görüyorsunuz. Bu hızların düşük olma sebebi IDE modu olarak ayarlı olduğu içindir. Peki Biostan AHCI yaparak bu hızı SSD harddiskin gerçek hızına alamak mümün mü? Eğer ki usb 3.0 destekli bir anakart ise AHCI modunda temiz kurulumla SSD harddiskin gerçek hızına ulaşırsınız, Eğer usb 3.0 destekli anakart değil ise AHCI de olsa IDE moduda olsa standart IDE hızı olarak kullanacaksınız

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı