Laptoptaki fan sayısını öğrenmek

Aynen özellikler öyle. Tek fan olması aşırı bir sıkıntı yaratır mı?
Hocam kullanım şeklinize bağlı. Ayda bir kez açıp fanı temizlerseniz ve 6 ayda bir termal macun yenilerseniz bilgisayarınız ısınmaz. Termal macun olarak Arctic MX-4 öneririm gerçekten en kaliteli termal macunlardan birisi. Notebook soğutucuların çoğu pek bir işe yaramıyor yok 6 fanlı, ışıklı , dokunmatik ekran hiçbirinin soğutmaya bir katkısı yok soğutma bilgisayar ile alakalı bir durum bilgisayar temiz ise zaten serin çalışır. Kaliteli soğutucularda var mesela Zalman'ın şu ürünü : Zalman Notebook Soğutucu Stand Zm-ns2000 | Trendyol. Bu ürünü dizüstü bilgisayarını gerçekten ferah tutmak isteyen herkese en başından beri öneriyorum. Sıvı soğutma veya hava soğutma perfonmansı vermez masaüstü bilgisayarda ki gibi. Lakin ürün gerçekten çok güçlü ve adaptörü ile birlikte geliyor bilgisayarda ki havayı hızlı bir biçimde dağıtarak çok serin çalışmasını sağlıyor bilgisayarınızın altında yeterli hava girişi varsa 10 derece garanti ısı düşürebiliyor. Tabi dediğim işlemleri yaparsanız bilgisayarınız normal olarak serin çalışır.

Hocam kullanım şeklinize bağlı. Ayda bir kez açıp fanı temizlerseniz ve 6 ayda bir termal macun yenilerseniz bilgisayarınız ısınmaz. Termal macun olarak Arctic MX-4 öneririm gerçekten en kaliteli termal macunlardan birisi. Notebook soğutucuların çoğu pek bir işe yaramıyor yok 6 fanlı, ışıklı, dokunmatik ekran hiçbirinin soğutmaya bir katkısı yok soğutma bilgisayar ile alakalı bir durum bilgisayar temiz ise zaten serin çalışır. Kaliteli soğutucularda var mesela Zalman'ın şu ürünü: Zalman Notebook Soğutucu Stand Zm-ns2000 | Trendyol. Bu ürünü dizüstü bilgisayarını gerçekten ferah tutmak isteyen herkese en başından beri öneriyorum. Sıvı soğutma veya hava soğutma performansı vermez masaüstü bilgisayarda ki gibi. Lakin ürün gerçekten çok güçlü ve adaptörü ile birlikte geliyor bilgisayarda ki havayı hızlı bir biçimde dağıtarak çok serin çalışmasını sağlıyor bilgisayarınızın altında yeterli hava girişi varsa 10 derece garanti ısı düşürebiliyor. Tabi dediğim işlemleri yaparsanız bilgisayarınız normal olarak serin çalışır.

Bilgisayarı alalı 2 yıl oldu garantisi var diye içini hiç açamadım. Dışarıdan temizlediğim kadarıyla detaylı bir temizlik yapamadım maalesef.

Bilgisayarı alalı 2 yıl oldu garantisi var diye içini hiç açamadım. Dışarıdan temizlediğim kadarıyla detaylı bir temizlik yapamadım maalesef.
Bazı markaların kapak açmayla ilgili bir sıkıntısı var nedensizce. Hocam 2 yıl olmuş açın temizleyin HP'ye mail atın kapağı açıp fan temizliği yapmak garantiyi bozuyor mu diye. Cidden mantıksız garantisi bitene kadar bilgisayarın temizliğini yapmamak o bilgisayarın ömrünü kısaltır. Dizüstü bilgisayarları cidden serin tutmak lazım. Çünkü eski dizüstü bilgisayarımı yatağın üstünde kullanıyordum bilgisayar deli gibi ısınıyordu asla temizliğini yapmamıştım bir sıkıntı olur diye. Geçen sene eski dizüstü bilgisayarımın harici ekran kartı bozuldu. Nedeni ise harici ekran kartları lehim ile anakarta gömülü olarak gelir ve yüksek sıcaklıklarda zamanla o küçük lehimler gevşemeye başlar. Yüksek ısı dizüstü bilgisayarların ömrünü kısaltır en yakın zamanda içini açıp temizleyin hava çıkışları falan tıkanmıştır, termal macun kurumuştur bilgisayarınızın ömrü kısalır.

Bazı markaların kapak açmayla ilgili bir sıkıntısı var nedensizce. Hocam 2 yıl olmuş açın temizleyin HP'ye mail atın kapağı açıp fan temizliği yapmak garantiyi bozuyor mu diye. Cidden mantıksız garantisi bitene kadar bilgisayarın temizliğini yapmamak o bilgisayarın ömrünü kısaltır. Dizüstü bilgisayarları cidden serin tutmak lazım. Çünkü eski dizüstü bilgisayarımı yatağın üstünde kullanıyordum bilgisayar deli gibi ısınıyordu asla temizliğini yapmamıştım bir sıkıntı olur diye. Geçen sene eski dizüstü bilgisayarımın harici ekran kartı bozuldu. Nedeni ise harici ekran kartları lehim ile anakarta gömülü olarak gelir ve yüksek sıcaklıklarda zamanla o küçük lehimler gevşemeye başlar. Yüksek ısı dizüstü bilgisayarların ömrünü kısaltır en yakın zamanda içini açıp temizleyin hava çıkışları falan tıkanmıştır, termal macun kurumuştur bilgisayarınızın ömrü kısalır.

Enteresan olan da 1 hafta önce garantiye gitmesi.D bir anda kapandı sonra hiç açılmadı umarım ciddi bir şeyi yoktur sistemin. Zaten dün aklıma geldi garantiye gitmişken bakımını da yaparlar diye.

Enteresan olan da 1 hafta önce garantiye gitmesi.D bir anda kapandı sonra hiç açılmadı umarım ciddi bir şeyi yoktur sistemin. Zaten dün aklıma geldi garantiye gitmişken bakımını da yaparlar diye.
Sistemin 2 yıldır temizlenmediğini varsayarsak o bilgisayarın içi korkunç şekilde kirlenmiştir. Yüksek ısıdan dolayı kapanan bilgisayarlar gördüm,bilgisayar açılır açılmaz işlemcinin izin verdiği maksimum sıcaklığa ulaştığı için bilgisayar geri kapanıyordu :D. Temizleyince sorun kalkmıştı. Sizin sisteminizde aynı şekilde olmuştur mutlaka temizlemelerini söyleyin.

Sistemin 2 yıldır temizlenmediğini varsayarsak o bilgisayarın içi korkunç şekilde kirlenmiştir. Yüksek ısıdan dolayı kapanan bilgisayarlar gördüm, bilgisayar açılır açılmaz işlemcinin izin verdiği maksimum sıcaklığa ulaştığı için bilgisayar geri kapanıyordu :D. Temizleyince sorun kalkmıştı. Sizin sisteminizde aynı şekilde olmuştur mutlaka temizlemelerini söyleyin.

Dostum biraz önce HP'nin destek ekibine sordum, açarsanız kasayı donanıma zarar gelmezse garanti dışı kalmaz dediler. Keşke bunu daha önce sorsaydım. Açıp temizlerdim. Yardımın için sağ ol. Bu arada fan sayısının 1 mi 2 mi olduğunu ne kadar araştırsam da bulamadım. Gelince bakarız artık. 😁

Dostum biraz önce HP'nin destek ekibine sordum, açarsanız kasayı donanıma zarar gelmezse garanti dışı kalmaz dediler. Keşke bunu daha önce sorsaydım. Açıp temizlerdim. Yardımın için sağ ol. Bu arada fan sayısının 1 mi 2 mi olduğunu ne kadar araştırsam da bulamadım. Gelince bakarız artık. 😁
İşin biraz zor olacak gibi :D Temizlik yapmadan önce bataryayı mutlaka çıkar. Fanın güç bağlantısını sök öyle temizliğe başla. Kurumuş termal macunu bir mendile izopropil alkol dökerek hafifce temizle. Hava ızgalarını fan arasını falan iyice temizle. Önerdiğim termal macun ile işlemci ve ekran kartının üzerine en fazla bir nohut büyüklüğü kadae sürüp ince tabaka halinde yay. Kasayı vidalamadan önce fanın güç bağlantısını mutlaka yap, alkolü kuru bir bez ile sil. Sistemin artık rahat nefes almış olacak.

İşin biraz zor olacak gibi :D temizlik yapmadan önce bataryayı mutlaka çıkar. Fanın güç bağlantısını sök öyle temizliğe başla. Kurumuş termal macunu bir mendile izopropil alkol dökerek hafifce temizle. Hava ızgalarını fan arasını falan iyice temizle. Önerdiğim termal macun ile işlemci ve ekran kartının üzerine en fazla bir nohut büyüklüğü kadae sürüp ince tabaka halinde yay. Kasayı vidalamadan önce fanın güç bağlantısını mutlaka yap, alkolü kuru bir bez ile sil. Sistemin artık rahat nefes almış olacak.

İzopropil alkol yerine etil alkol kullansam sıkıntı çıkar mı?

İzopropil alkol yerine etil alkol kullansam sıkıntı çıkar mı?
Sıkıntı çıkmaz da etil ve metil alkolun satışı yasaklandı diye biliyorum. Bataryayı çıkardıktan sonra ıslak mendil ve kullanmadığın bir dış fırçası ile bakır boru üzerinde ki kurumuş termal macunları silebilirsiniz. Aynı işlemi çok hafif hareketlerle işlemci ve ekran kartı üzerinde ki termal macunlara da yapabilirsin. Fanın güç bağlantısını temizlik yaparken mutlaka sök.

Sıkıntı çıkmaz da etil ve metil alkolun satışı yasaklandı diye biliyorum. Bataryayı çıkardıktan sonra ıslak mendil ve kullanmadığın bir dış fırçası ile bakır boru üzerinde ki kurumuş termal macunları silebilirsiniz. Aynı işlemi çok hafif hareketlerle işlemci ve ekran kartı üzerinde ki termal macunlara da yapabilirsin. Fanın güç bağlantısını temizlik yaparken mutlaka sök.

Eyvallah hocam yardımınız için.

Yeni konular

Geri
Yukarı