Laptoptaki işlemci çekirdeği etrafındaki bandı sökmek zararlı olur mu?

DenBay Tech

Hectopat
Makaleler
5
Merhabalar. Elimde 2015 model bir 13 inçlik retina MacBook Pro bulunmakta. i5 5257U işlemciye sahip ve bu MacBook'un termal macununu değiştirmeye karar verdim lakin bakır boruyu sökünce etrafında beslemeleri kapatan bir siyah bant olduğunu fark ettim. Sizce çıkarsam ve bandı olmadan laptopu çalıştırsam bir hasar oluşur mu?

FEF96476-8602-4DF1-922A-3C5BEE1FBFEC.jpeg

Herhangi bir hasar oluşmaz. Ama çıkarmamanızda fayda var. İşlemcinin üzerinde küçük komponentler varsa onlara termal macun bulaşmasını engeller.

Merhabalar. Elimde 2015 model bir 13 inçlik retina MacBook Pro bulunmakta. i5 5257U işlemciye sahip ve bu MacBook'un termal macununu değiştirmeye karar verdim lakin bakır boruyu sökünce etrafında beslemeleri kapatan bir siyah bant olduğunu fark ettim. Sizce çıkarsam ve bandı olmadan laptopu çalıştırsam bir hasar oluşur mu?

Eki Görüntüle 834590

Kankam çıkarma termal macun bulaşmasını falan engelliyor olabilir.

Neden çıkarmak istediniz, birçok amaca hizmet ediyor olabilir. İslemci ısısının kart üzerinde yayılmadan termal macun üzerindeki bakırlar ile iletilmesi veyahut üzerine takilacak kısmın vidaları fazla sıkılması durumuna önlem gibi. Arada bosluk kalmaması bundan dolayı sökmeden temizleyin ve az miktarda termal macun ekleyin resimdeki cok eklenmiş olmamış.

Çıkartmayın hocam boşuna konmamışdır
Sadece Şekli Farklı ama Aynı Tasarıma sahip bakır borudan kardeşimin A1278 MacBook Pro sunda da var ama onda bu banttan yok. Babamın A1425 2012 Retina MacBook un da da yok ama bunda var zaten ben macunu çok hassas bir şekilde temizledim ancak Sağ Alt Köşedeki Macundan dolayı fark edilmiyor. Isıdan dolayı kendiliğinden soyulduğunu fark ettim sizce birşey olur mu yani elektrik geçirme gibi vb şeyler ?

Yeni konular

Geri
Yukarı