Laptopu hiç sarjdan çıkarmamak bataryayı öldürür mü?

Arkadaşlar ASUS TUF Dash F15 laptopumu daha hiç sarjdan çıkarmadım. Yani hem kullanırken hem de kaplıyken hep şarjda bu bataryayı olumsuz etkiler mi? Bazı diğer forumda arkadaşlar Full şarjda kullanın 1 2 haftada bir sarjı bitirip fulleyin tarzı cümleler kurmuş. Şimdi kısaca sorularım: Oyun oynamak haricinde laptopu kullanırken şarjda mı dursun yoksa pilde mi? Laptop kapalıyken şarjda durması zarar verir mi?
Tam tersine batarya içim daha sağlıklı bir harekette bulunamazsın. Bataryalar her boşalıp doldurulduğunda döngüden tüketir. Döngü sayısı arttıkça bataryanın ömrü azalır. Sen bu şekilde döngüyü bitirmiyorsun, dolayısıyla batarya ömrü de bitmiyor.
Kapalıyken şarjda tabi ki durabilir, şarj olmayı keser zaten.

Pilin şarjı sürekli döngü içinde olacağından pil ömrü kısalabilir.
Sürekli şarjda kullanacaksan pili çıkarıp laptopu sadece güç kablosuyla besleyebilirsin.

ASUS cihazlarda pilin yüzde kaç dolduracağını ayarlayan bir özellik vardı %60 %80 %100 gibi ayarlamaları vardı %80 ayarlarsanız bataryanız %100 dolu olmayıp devam ederseniz daha az batarya ömründen gider.

O zaman laptop bataryasını çıkarıp kullansak (elektrik kesintisi ve diğer kullanımları şu anlık düşünmüyorum) laptop bataryası ömrü o kadar azalmaz ve başka bir yerde işimiz olursa takıp devam edebiliriz. (Genellikle iş ve ofis laptoplarının bataryası çıkarılabilir oluyor.)

O zaman laptop bataryasını çıkarıp kullansak (elektrik kesintisi ve diğer kullanımları şu anlık düşünmüyorum) laptop bataryası ömrü o kadar azalmaz ve başka bir yerde işimiz olursa takıp devam edebiliriz. (Genellikle iş ve ofis laptoplarının bataryası çıkarılabilir oluyor.)
Prize takiliyken bataryayi zaten kullanmiyor. Kaldirip dolaba koysan da gecen zaman icinde sicaklik degisiminin falan da etkisiyle yine omru asagi yukari ayni surede azaliyor. Tursusunu kurmaya gerek yok rahat rahat kullanin verdiginiz paraya degsin.

Arkadaşlar ASUS TUF Dash F15 laptopumu daha hiç sarjdan çıkarmadım. Yani hem kullanırken hem de kaplıyken hep şarjda bu bataryayı olumsuz etkiler mi? Bazı diğer forumda arkadaşlar Full şarjda kullanın 1 2 haftada bir sarjı bitirip fulleyin tarzı cümleler kurmuş. Şimdi kısaca sorularım: Oyun oynamak haricinde laptopu kullanırken şarjda mı dursun yoksa pilde mi? Laptop kapalıyken şarjda durması zarar verir mi?

Sürekli şarjdaysa bataryayı çıkart ben öyle kullanıyorum Monster aldığımdan beri.

Oyun için üretilen laptoplar (diğer laptoplardan emin değilim) şarjda daha fazla performans verir. Benim önerim şarjı 100'de tutun. Gücü prizden çekecektir, pilden değil.

Oyun amaçlı üretilen laptoplarda oyun oynarken özellikle sarja takarak oynanmalı. Yoksa performans düşer. Benim laptopu pilde oynadığım zaman Intel ekran kartını kullanıyor ve oyunlar kasıyor. Ancak, oyun esnasında sarja taktığımda eski performansına geri dönüyor. Gündelik işin varsa pilde kullan oyun oynayacaksan kesinlike şarja takıp oyna. Bataryan er ya da geç bitecek ama şişme vs yaşanmaz telefon değil bunlar çünkü.

Şarjda kullanman daha iyi. Laptop bataryaları telefon gibi değil, şarj dolduktan sonra gücü direkt prizden çekiyor zaten. Ki bunları da geçtim bataryanın orda durması fail safe görevi görüyor denebilir. Yüksek voltajdan dolayı laptobumun şarj aleti ve şarj girişi arızalanmış hatta şarj girişinin etrafındaki plastik erimişti. Yetkili servise gönderdiğimde bana dedikleri pil olmasa sağlam bi anakart parası çıkardı yat kalk gücü direkt pile geçiren sigortaya dua et dediler.3 sene full şarjda kullandığım laptop pil ömrü ise halen 83 fazla söze gerek yok

Sürekli prizde kullanmak pilin ömrünü kısaltmaz, aksine artırır. Çünkü pillerin dolum sayısına göre ömürleri vardır. Dolayısıyla sürekli pilde kullanmak ömrünü daha kısa sürede doldurmasına neden olur.

Laptoplardaki piller, belli aralıklarla şarj seviyesini %1 kadar düşürebilir. %90'a indikten sonra tekrar %100'e şarj eder kendisini. Bu gerilimi azaltmak için aldığı bir reaksiyondur ve olması gerekendir.

Ancak cihaz yük altında iken %90'ın altına iniyor veya 2-3 saatte %2-3'den daha fazla azalma oluyorsa adaptör yetmiyor demektir.

Pili arada deşarj etmek iyidir. En geç ayda 1 defa pilde kullanıp şarjı bitirin.

Onun dışında pil ömrünü artırmak için birçok markada olan pil seçeneklerinden kapasiteyi %60'a ayarlayın. Sürekli prizde kullanıyorsanız en iyisi %60'tır. Bu seçenekte pil %60'ın üzerine çıkmaz ve %50'ye kadar gerileyip tekrar %60'a kadar kendini doldurur. Daha az elektrik olduğu için pilin yıpranması da daha az olacaktır.

Geri
Yukarı