Laptopu monitöre bağlayınca FPS çok fark ediyor

Hakan_999

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, Forza 5 oynarken Laptop'umun kendi ekranını kullandıgımda Ultra ayarlarda 60-75 FPS gibi değerler alıyorum fakat bugün monitöre bağlayıp oynadığımda aldığım değerler 80-90 FPS'e kadar çıkıyor. Bu kadar farkın nedeni ne olabilir, monitörsüz bir şekilde de bu performansı elde etmem mümkün mü?

Laptop özellikleri:
i7 11600H.
16 GB RAM.
3060 6 GB.
144Hz.

Bağladığım monitör 75Hz.

Merhaba, Forza 5 oynarken Laptop'umun kendi ekranını kullandıgımda Ultra ayarlarda 60-75 FPS gibi değerler alıyorum fakat bugün monitöre bağlayıp oynadığımda aldığım değerler 80-90 FPS'e kadar çıkıyor. Bu kadar farkın nedeni ne olabilir, monitörsüz bir şekilde de bu performansı elde etmem mümkün mü?

Laptop özellikleri:
i7 11600H.
16 GB RAM.
3060 6 GB.
144Hz.

Bağladığım monitör 75Hz.

Çünkü laptop MUX desteklediği için performans artıyor normal şartlarda.

Son düzenleme:
Laptopunuzda MUX Switch yok büyük ihtimalle.
MUX Switch yoksa ekran kartı görüntüyü işleyip direkt ekrana yansıtmak yerine iGPU'ya gönderir ve iGPU görüntüyü ekrana yansıtır.
MUX Switch ise iGPU'yu aradan çıkarır ve FPS artışının sebebi de bu.

Harici monitörler ise direkt harici GPU'ya bağlı, yani iGPU ile uğraşmıyor.
Laptopta MUX Switch olsaydı laptop ekranından da yüksek FPS alabilirdiniz.

MUX olmayan cihazlarda iyi ayarlarla harici monitörde güzel sonuçlar alabilirsiniz. Harici monitör yine harici ekran kartına direkt bağlı olduğu için değerler de iyi oluyor.

Monitöre bağladığında eğer NVIDIA denetim masasında bu özelliklerin hepsi açılıyor ise gücün tamamını harici GPU'dan alıyorsun demektir bu da performans artışına neden oluyor.

1674119733381.png

BIOS'a girip switchable Graphics sekmesi var ise BIOS'ta dGPU aktif edersen monitöre bağlamadan da yüksek performans GPU direk kullanabilirsin.

MUX Switch yoksa ekran kartı görüntüyü işleyip direkt ekrana yansıtmak yerine IGPU'ya gönderir ve iGPU görüntüyü ekrana yansıtır.
MUX Switch ise IGPU'yu aradan çıkarır ve FPS artışının sebebi de bu.

MUX olmayan cihazlarda iyi ayarlarla harici monitörde güzel sonuçlar alabilirsiniz. Harici monitör yine harici ekran kartına direkt bağlı olduğu için değerler de iyi oluyor.

Bu güzel bilgi için sizlere teşekkür ederim.

Harici monitörler her cihazda direkt harici GPU'ya bağlı, değil. Ama sizinki öyle olabilir.
Nvidia denetim masasında PhysX ayarlarındaki gösterdiği sanırım doğru oluyor. Onun dışında Ayarlarda sistem > görüntü (display) > gelişmiş görüntü seçenekleri (advanced display settings) kısmında hangi GPU'ya bağlı olduğu her ekran için yazar. Oradan da bakabilirsiniz.

MUX Switch yoksa ekran kartı görüntüyü işleyip direkt ekrana yansıtmak yerine iGPU'ya gönderir ve iGPU görüntüyü ekrana yansıtır.
MUX Switch ise iGPU'yu aradan çıkarır ve FPS artışının sebebi de bu.

Intel UHD grafik birimini denetim masasından devre dışı bıraksam işe yarama ihtimali var mı acaba?

Yeni konular

Geri
Yukarı