Laptopu şarjda kullanmak zararlı mı?

Bataryayı sokup şarjda oynamak en sağlıklısı.
Eğer her zaman şarjda kullanacaksan bataryan ölür, sadece oyunda da batarya takılıyken şarjda oynarsan yine bataryan ölür: Aynı şeyi ben yaşadım o yüzden laptopu her zaman şarjda tutacaksan bataryayı çıkart oyun oynarken de şarjda tutacaksan bataryayı yine çıkart. Bu dediklerim sizin için önemli uygulamanızı tavsiye ederim.
Bataryayı çıkartın demişsiniz ama elektrik kesintisinde veya voltaj dalgalanmasında ne olacak? Ve çoğu yeni dizüstü modellerinde bataryaya ulaşmak kolay değil.

Bugün 12.sınıf kimya konusunda pilleri işledik ve pillerin, bataryaların tamamen şarj olduktan sonra şarjda bırakılması pil sağlığını olumsuz etkiliyor. Bir de sürekli şu muhabbeti duymuşsunuzdur pil bitince soğuk bir yere buzdolabına koyun diyorlardı heh işte o doğruymuş. Şöyle izah edeyim sıcaklık arttıkça performans düşer ve akım ters yöne gider. Biz bitmiş bir pilin soğukluğunu arttırarak o ters yöne giden iyonları doğru tarafa sokuyoruz ve dengede oluyor tepkimemiz. Bir müddet daha kullanıyoruz. Pili ısırmak ise ağzına acı bir tat gelirse daha kullanılabilir olduğunu gelmezse tamamen bitmiş olduğunu gösterirmiş. Bunun içinde senin sorunun cevabı ve ekstra bilgilerde var. Paylaşmak istedim, bilgi paylaştıkça çoğalır.
Son olarak önerim bataryayı çıkarıp prizde kullanmanızdır.

Bugün 12.sınıf kimya konusunda pilleri işledik ve pillerin, bataryaların tamamen şarj olduktan sonra şarjda bırakılması pil sağlığını olumsuz etkiliyor. Bir de sürekli şu muhabbeti duymuşsunuzdur pil bitince soğuk bir yere buzdolabına koyun diyorlardı heh işte o doğruymuş. Şöyle izah edeyim sıcaklık arttıkça performans düşer ve akım ters yöne gider. Biz bitmiş bir pilin soğukluğunu arttırarak o ters yöne giden iyonları doğru tarafa sokuyoruz ve dengede oluyor tepkimemiz. Bir müddet daha kullanıyoruz. Pili ısırmak ise ağzına acı bir tat gelirse daha kullanılabilir olduğunu gelmezse tamamen bitmiş olduğunu gösterirmiş. Bunun içinde senin sorunun cevabı ve ekstra bilgilerde var. Paylaşmak istedim, bilgi paylaştıkça çoğalır.
Son olarak önerim bataryayı çıkarıp prizde kullanmanızdır.

Alakası bile yok. Yanlış yönlendirme. Bataryayı çıkarıp prizde kullanırsa ani elektrik kesintisi gibi problemlerle anakartı zarar görebilir. Her pilin işleme mantığı farklı ayrıca. İstese de bataryayı çıkaramaz. Büyük ihtimalle gömüktür.

Cihazlar artık yeteri kadar akıllılar. Şarja takılı şekilde kullanılan cihazlar enerjiyi direkt olarak kablodan alırlar. Batarya kullanılmıyor. Ayrıyeten ister çıkarın ister çıkarmayın bataryalar ölür.

Geri
Yukarı