Çözüldü Laptopu şarjdan çıkarınca ekran gidip geliyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

MaviBereli

Femtopat
Arkadaşlar merhaba. Pazartesi günü MSI katana GF 66 11UE-814xtr modelini almıştım. Bugün geldi ve Windows kurdum. Bütün sürücüleri de güncelledim sonrasında. Sorunum şu, laptopa şarj kablosu takılıyken çıkartınca veya tam tersi durumda ekran komple simsiyah oluyor ve 1-2 saniye içinde geri geliyor. Bunu nasıl düzeltebilirim veya sebebi nedir, nasıl çözülür? Yardımcı olabilir misiniz?

Ek olarak GeForce Experience uygulamasında son sürücüyü yüklerken hata alıyorum. Bendeki yüklü sürüm 462.21 (07.19.2021 tarihli) uygulamadaki yükleyemediğim sürüm ise 516.59 muş. NVIDIA Support'tan elle indirdiğimde ise 472.12 sürümünü indiriyor ve "Windows'un bu sürümüyle uyumlu değildir" hatası alıyorum. Acaba yanlış Windows sürümü mü yükledim? Bir yol gösterir misiniz?

Ekte kurduğum Windows sürümü ve sürücüyü elle yüklemeye çalıştığımda aldığım hatanın fotoğrafı var.

Bu arada ilk kez Windows kurulumu ve sürücü güncellemesi yaptım pek bilgili değilim açıkçası.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    179,8 KB · Görüntüleme: 59
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    1,9 KB · Görüntüleme: 66
Çözüm
Şarj aletini söküp taktığında ekran gidip gelmesinin sebebi şudur: Ekranı eğer 144Hz'de kullanıyorsanız şarjdan çıkardığınızda laptop pil ömrünü uzatmak için ekran Hz değerini 60Hz'ye düşürür. O sırada da kısa süreli siyah ekranla karşılaşırsınız.
Şarj aletini söküp taktığında ekran gidip gelmesinin sebebi şudur: Ekranı eğer 144Hz'de kullanıyorsanız şarjdan çıkardığınızda laptop pil ömrünü uzatmak için ekran Hz değerini 60Hz'ye düşürür. O sırada da kısa süreli siyah ekranla karşılaşırsınız.

Çok teşekkür ederim. Hiç aklıma gelmedi küçük bir telaş yaşadım. 144 Hz yapınca kablo takılı değilken düzeldi.

Ben de bunu denemiştim. Yine üstteki görselde olan hata ile karşılaşıyorum. Facebook MSI grubundaki bir kişi "tek çözüm Driver Booster. Ne elle MSI ne de NVIDIA ile yapılamıyor" gibi bir şey dedi ama çok bilgim olmadığı için pek kurcalamak istemiyorum.

Son düzenleme:
Ben de bunu denemiştim. Yine üstteki görselde olanhata ile karşılaşıyorum. Facebook MSI grubundaki bir kişi "tek çözüm Driver Booster. Ne elle MSI ne de NVIDIA ile yapılamıyor" gibi bir şey dedi ama çok bilgim olmadığı için pek kurcalamak istemiyorum.

Driver Booster'ı sakın kullanmayın. Windows Update'den yüklemeyi dener misiniz?

Şarj kablosunu çıkartıp ekranı 144Hz yaptım sonra yeniden kabloyu taktım. Tekrar çıkarttığımda yine ekran gidip geldi ve baktığımda ekran yine 60Hz olmuştu. Bu sürekli böyle olacak mı yoksa düzeltmenin bir yolu var mı? Bir zararı olur mu laptop için?

Driver Booster'ı sakın kullanmayın. Windows Update'den yüklemeyi dener misiniz?
Windows Update'e girdiğimde ve güncelleştirmeleri denetle dediğimde ''Güncelsiniz'' yazısı çıkıyor.

Şarj kablosunu çıkartıp ekranı 144Hz yaptım sonra yeniden kabloyu taktım. Tekrar çıkarttığımda yine ekran gidip geldi ve baktığımda ekran yine 60Hz olmuştu. Bu sürekli böyle olacak mı yoksa düzeltmenin bir yolu var mı? Bir zararı olur mu laptop için?

Windows Update'e girdiğimde ve güncelleştirmeleri denetle dediğimde ''Güncelsiniz'' yazısı çıkıyor.
Herhangi bir zararı olmaz. Sadece takıntı yaparsanız gözünüze batar. Sıkıntı olacak olsa üreticiler çaresine bakardı :). Ekran kartı driverinizi ise DDU ile kaldırıp direkt GeForce Experince üzerinden kurmayı deneyebilirsiniz.

Herhangi bir zararı olmaz. Sadece takıntı yaparsanız gözünüze batar. Sıkıntı olacak olsa üreticiler çaresine bakardı :). Ekran kartı driverinizi ise DDU ile kaldırıp direkt GeForce Experience üzerinden kurmayı deneyebilirsiniz.

Ekran kartı sürücü konusunu NVIDIA TR değil de global siteden indirince sorun çözüldü. Ekranın gidip gelmesinde de sorun olmaz diyorsanız tamamdır. Takıntı yapmam öyle şeyleri de bu devirde o kadar para verince bir ürüne insan merak ediyor.

Ekran kartı sürücü konusunu NVIDIA TR değil de global siteden indirince sorun çözüldü. Ekranın gidip gelmesinde de sorun olmaz diyorsanız tamamdır. Takıntı yapmam öyle şeyleri de bu devirde o kadar para verince bir ürüne insan merak ediyor.
Ekranın gidip gelmesi hertz düşürdüğünden dolayıdır merak etmeyin.

Aynı olay bende de var. Laptopu alalı neredeyse 2 hafta oluyor ve bu olaya sinir olmaya başlamıştım. Dediğiniz gerçekten çok mantıklı. Hem ayarlardan baktım hem de akıcılığa dikkatli şekilde baktım ki gerçekten Hz düşüşü veya artışı oluyor. Ayrıca bazen parlaklık artışı veya azalışı da oluyor. Hepsi bir araya gelince ekranın gidip gelmesi bence de mantıklı.

Aynı olay bende de var. Laptopu alalı neredeyse 2 hafta oluyor ve bu olaya sinir olmaya başlamıştım. Dediğiniz gerçekten çok mantıklı. Hem ayarlardan baktım hem de akıcılığa dikkatli şekilde baktım ki gerçekten Hz düşüşü veya artışı oluyor. Ayrıca bazen parlaklık artışı veya azalışı da oluyor. Hepsi bir araya gelince ekranın gidip gelmesi bence de mantıklı.
Hatta aynı olayı elle değiştirerek yaptım ve ekran gidip gelmesi yine oluyor. Ama ben hala şu olayı anlamıyorum. Telefonlarda hiç böyle sorunlar olmuyorken neden bilgisayarlarda bu tarz sorunlar oluyor çok ilginç. Daha pahalı ve daha teknolojik sistemler olmasına rağmen aynı zamanda daha da sorunlu sistemler.

Yeni konular

Geri
Yukarı