Laptopu temizledikten sonra işlemcinin hızı artar mı?

Sarp Demir

Hectopat
Daha fazla  
i5-3337U işlemcili bir bilgisayarım var, oyunları ilk açtığımda turbo hızında çalışıp sıkıntı yaratmıyor ama daha sonra bazen 72 dereceye gelince, bazen 84 dereceye gelince vb. turbodan çıkıyor ve bu darboğaza sebep oluyor. Ben bu konuyla ilgili birçok konu açtım, internetten de baktım, laptop'u açıp temizlemem gerekiyormuş. Peki ben temizledikten sonra işlemcinin turbo hızında kalma süresinde ve sıcaklığında ne kadar fark olur?

84 dereceye gelince Boost u kesiyor diyorsunuz ya işte siz temizliği yapıp yeterli hava akışını sağlarsanız işlemci ısınmayacağı için boost u kesmez.Performansa etkisi budur.

84 dereceye gelince Boost u kesiyor diyorsunuz ya işte siz temizliği yapıp yeterli hava akışını sağlarsanız işlemci ısınmayacağı için boost u kesmez.Performansa etkisi budur.
Termal macunu değişimi de yaparsanız varsa ısınma ortadan kalkar. Eğer ısınma sorununuz yoksa pek de hızlanma olmaz.
İki cevap için de teşekkürler. Bir sorum daha olacak; işlemcinin bazen 82 dereceye falan gelip turbodan çıkmayıp bazen 72 derecede hemen çıkması normal birşey mi?

Turbo boost işlemcinin güce ihtiyaç duyduğu anda devreye girer. İşi bitince çıkar .Normaldir.
Yok, bende oyun oynarken oluyor. Battlefield 1'de mesela...
Yani oyuna turbo açık başlıyorum ancak bazen birkaç dakika içerisinde turbo kapanıyor, bazen ise 1.5 saat oynamama rağmen kapanmıyor.

Tamam işte kalabalık alanlarda genelde devrededir.Multiplayer oynarken diğer oyuncuların yerini işlemci hesaplar.Kalabalık olmayan yerlerde devreden çıkar. Böyle değil mi?

Tamam işte kalabalık alanlarda genelde devrededir.Multiplayer oynarken diğer oyuncuların yerini işlemci hesaplar.Kalabalık olmayan yerlerde devreden çıkar. Böyle değil mi?
Tam olarak değil. İşlemci turboda iken de kasıyor, yani yük altındayken (daha doğrusu az FPS oluyor: 18-22), ama ona rağmen bir süre içerisinde kapanıyor (dediğim gibi bazen de kapanmıyor) ve bu sefer 9-18 FPS alıyorum.
Daha basit açıklayacak olursam işlemci her zaman yük altında.

Yük altında kasıyor ya, işte o zaman boostu açsada az geliyor.Boostlu iken kasması bu sebepten.Boost işlemciyi daha da ısıtırsa frekans düşürmemek için boostu kapatıyor.
Oynadığın oyun kalabalıkta işlemciye yük bindiren oyun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı