Laptopum Aniden Oyunlarda Kasmaya Başladı

ozaerden

Hectopat
Makaleler
1
İyi akşamlar arkadaşlar. Asus X550-LN Laptopum var. FreeDos olarak alıp birkaç ay Windows 8.1 ile kullandıktan sonra birkaç ay da Ubuntu kullandım. Birkaç gün önce yeniden Windows 8.1 kurdum bilgisayarıma. Asus'un sitesindeki Intel sürücüsünden Nvidia'nın sitesindeki güncel GT840M sürücüsüne kadar her şeyi yükledim. Bilgisayarımda sorun yoktu. Ardından birkaç oyun kurdum. Black Flag, PES 2015, Splinter Cell Blacklist gibi oynamamış olduğum oyunları deneyeyim dedim ve birkaç gün sorunsuz oynadım, en ufak bir kasma yaşamadım. Ardından oyunların grafik ayarlarında en ufak bir değişim bile yapmamış olmama rağmen nedense oyunlarda kasma oluyor. Bu bilgisayarla Fifa 15'in demosunu en yüksek ayarlarda neredeyse yağ gibi oynuyordum. PES'i de aynı şekilde oynuyordum zaten ancak kasmalar başladı. Pilin yüksek performansta olmadığını gördüm, artık yüksek performans seçili ama bir işe yaramadı. Nvidia'nın menüsünden hem oyunları hem de oyunların Setting'lerini yüksek performanslı grafik işlemci ile çalıştırıyorum. Hatta garanti olsun diye oyunları açarken sağ tıklayıp Nvidia ile başlatmayı seçiyorum. Hiçbir ayarı falan kurcalamadım aniden böyle olmaya başladı. Sizce sorun nerede olabilir, neleri kontrol etmeliyim?

Gelen bir güncelleme ya da değişen bir ayar buna sebep olabilir. Game experience ile optimize ettiğinde hangi ayarları tavsiye ediyor ? Bilgisayarın tozlanmış,ısınıyor olabilir diyeceğim ama öyle olsa bunu fark ederdin. Orjinal yazılım kullanmıyorsan bence güncelleştirmeleri kapatmalısın. Ve oyunların kasmadığı bir güne sistem geri yükleme yapmayı dene. Onun dışında benim aklıma gelenleri zaten yapmışsın.

İşletim sistemim orijinal değil ama daha önce aynı siteden işletim sistemi indirmiştim. Çok ünlü ve parayla üye olunan bir torrent sitesi ve yorumlardan hiçbirisi negatif değildi. O yüzden işletim sisteminde sıkıntı olduğunu sanmıyorum, ki başlarda kasma yokken aniden başladı. Söylediğiniz gibi güncelleştirmeleri kapatmayı deneyeyim bir de bakalım. Yalnız az önce Black Flag'e girdim 2 dakika boyunca kasmadan oynadım sonra bölüm içindeki bir videonun orta yerinde kasmaya başladı ve geçmedi. Oyunu alta alıp görev yöneticisine geçiyorum hiçbir kaynak %10'un üstünde kullanılmıyor, çok garip bir durum ya ilk kez böyle bir şeyle karşılaşıyorum. :/

Bazı oyunların bazı korsan downloadlarında sıkıntı çıkabiliyor. Daha önceki kaldığınız yerden devam ettiyseniz,sorun bilgisayarda değil oyunun ilerideki bölümlerinden kaynaklanıyor da olabilir. Ama siz yine de bir sistem geri yüklemeyi deneyin. Onun dışında aklıma bir şey gelmiyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı