Laptopum kendi kendini kapatıyor

maslow1983

Hectopat
Daha fazla  
Selam arkadaşlar. Forumunuza yeni üye oldum. Daha önce bircok problemimi siz arkadaşlar sayesinde halletmiştim ancak bu kez ne yapsam fayda yok. Bilgisayarla oyuna girdiğim anda 5 dk içerisinde sanki power tuşuna basmıscasına "tak" deyip kapatıyor kendini. Laptopum lenovo z570 ıdeapad. Tamirciye götürdüm macunlarını yenilettim, fanını temizlettim ancak bilgisayar hala aynı şeyi yapıyor.

ısı.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk koydugum görüntü test aşamasındaki sıcaklık değerleri. şimdi ise normal ısı değerlerini koyuyorum.

Valla 2 farklı bilgisayar tamircisine verdim bilgisayarı 2si de yaptık dediler ancak sonuç ortada.

normal ısı.png
upload_2015-3-13_21-23-24.png

Garantiye mi yoksa bir bayiye mi götürdünüz? Garantiniz devam ediyorsa verilerinizi yedekleyip garantiye vermenizi tavsiye ederim.

Valla melih kardeşim garantisi bitti. Ben de güvendiğim 2 yer vardı oralara götürdüm. Ancak sonuç bu. Hala düzelmedi bilgisayar.

Garantiden önce var mıydı bir sorun ? Garantiye yine de verip teknik sorun olup olmadığını anlayabilirsin. Eğer makul bir para isterlerse garantiden yaptırırsın ama 500 TL ve üzeri bir maliyet olursa hiç girme o işe.

Laptop temizlenip macunlarıda yenilendiyse ya montajda heatsink vidaları iyi sıkılmamıştır ve temas etmiyordur yada laptoplarda zamanla bu tür arızalar meydana gelmektedir. Benimde aynı sorunum vardı sonunda chipset sorunu çıkardı ve anakartını değiştirmek zorunda kaldım. Altına bir soğutucu alarak ısınmayı bir nebze azaltabilirsin.

bende de tohhiba satalite a500 19w modeli var, sürekli kapanıyordu, önce ısınma dediler, 3 defa fan değiştirdim, defalarca macun değiştirdim. soğutucunun üstünden kapalıyken bile indirmiyorum ama 2 yıldır bir çözüm bulamadı kimse. bende ısıları kontrol ederken farkettim. ekran kartı ısınınca "tak!" kapanıyor laptop. çözümü ise grafik kartımı underclock yapmakta buldum. lol oynarken deneyerek hem oynamamı engellemeyecek hemde ısınmayı bi nebze de olsun engelleyecek bi değerde grafik kartının bellek ve gpu frekansını kıstım. 3 ay oldu hala kapanmadı bilgisayarım !!! istersen deneyebilirsin. "bazı laptop modellerinde anakartta grafik ayarlarını kontrol etmene izin vermiyorlar. bunun için nvidia kartlarda bi çözüm var. "nvidia system tools" şeklinde google amca'ya sorarsan sana bulur." Kolay gelsin.

@Bor altında soğutucum zaten var dostum. Muhtemelen anakart değişmesi lazım ya da @Silinen üye arkadaşım dediği de çözüm olabilir denemek lazım. Ancak onu yaparken sizlerin yardımı lazım olucak.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı