Laptopumu dışarıda temizletmeli miyim?

Batuhan Bye Bye

Decapat
Merhaba arkadaşlar herkese iyi günler. Benim Asus X555UB model bir dizüstü bilgisayarım var. Yaklaşık 2 yıldır bende ve garantisi bitmiş. Ve çok ısınıyor bunu içindeki toza bağladık madem serviste temizletemiyorum. Dışarıda herhangi bir bilgisayarcıda temizletsem anakarta, ekran kartına zarar gelir mi? Fazla içimden gelmiyor vermek fakat garanti bitmiş.

Laptop masaüstü bilgisayara benzemez.
Ben flex i kabloyu çıkarırken bazı pinleri kırmıstım.
Bazı laptoplarda arka kapağı açtığında işlemci fanına ulaşamazsın.
Komple kasayı sökmen gerekebilir.

Aslında bunu sizin yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Dışarıdaki bakkal niteliğindeki amcalar bu işi pek iyi yapmıyor.

Sizin bilgisayarınızın modeli daha önce birkaç defa gelmediyse, sevgili bilgisayar tamircisi de, deneme yanılma yöntemiyle sonuca gitmeye çalışacaktır. Orasını burasını kırma veya şeklini bozma ihtimali çok yüksek. O yüzden kendi bilgisayarınıza uygun videoları seyredip kendiniz yapabilirsiniz. Risk daha fazla olmaz.

Klasik Asus kasası. Bu kasayı açmak oldukça basittir klavye sökme ile uğraştırmıyor. Basit bir tırnak yapısı var zaten hafif baskıda açılıyor. Alt tarafta sadece RAM kapağı bulunur o kapağı açmanıza gerek yoktur. Kasanın çevresindeki vidaları açın elinize bankamatik kartı alıp kenarından hafif sokup kasanın etrafında gezdirin zaten siz gezdirdikçe tırnaklardan 'tık' diye bırakma sesi gelecektir. Vereceğiniz o 50 TL ye bir kaç kere daha sürmelik kaliteli bir macun alabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu işlerden anlıyorsan kendin yapmalısın. Eğer çok bilgin yoksa sıkıntı olabilir. Bir video yardımıyla yapabilirsin internette bir ton var.

Ben kendim temizledim. PC'nin markasını yazıp videolarını izle nasıl söküldüğünün. Sökerken neyi nerden söktüğünü telefonla foto alıp kaydet. Tekrar toplarken çok yardımı oluyor. Ancak her PC'de farklı olduğundan mutlaka senin PC'nin videolarını izle. Sökmek istemiyorsan istersen kapanan fan deliklerini ince bir şey ile dışarıdan biraz temizlesen bile soğutmada fayda sağlayacaktır. Benim PC'nin delikleri hep dolmuştu açtığımda neredeyse hiç hava çıkış yolu kalmamıştı.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı