Laptopumun anakartı mı yanık?

SHER-LOCKED

Megapat
Makaleler
2
Daha fazla  
Dostlar birkaç ay önce Laptop'um yere düşerek bozuldu ve geçen ay tamire gönderdim. Adam anakartın yandığını söyleyip tamir etmedi, fakat anakartta tek bir yanık nokta gördüm orası da hiçbir kablonun takılı olmadığı bir soket.

20200915_163044.jpg

Daha sonra kontrol edince üst paneldeki güç tuşunun alttaki güç kartına temas etmediğini fark ettim. Çünkü kart üzerindeki güç tuşuna basınca tık etmesi gerekiyordu. Bunu fark edince güç kartını üst panelden çıkartıp direkt olarak elimle basmayı denedim yine olmadı.(Daha sonra kartı yerine taktım tık sesini veriyordu)

20200915_163719.jpg

20200915_163453.jpg

Sizce nasıl düzeltebilirim? Sorun anakartta mı yoksa güç tuşunda mı? Bu arada işlemciyi çıkarınca dururdum fakat pinlerde bir yamulma gözükmüyor. Sıkıntı olur mu?

Hocam şimdi şöyle bir durum var. Multimetreniz varsa eğer ilk olarak laptopu şarja takarak güç tuşunda 3.3 v var mı onu bir kontrol edin. Ayrıyaten bir de güç girişinden 19V girişi var mı onu da kontrol edin.

Güç tuşuna düz kontok mantığında çalıştırabilirsin. Bir de Flex Kablonun girdiği yere. Ek olarak %99 anakart yanmış diyip sallamışlar çok basit bir hata da olabilir.
Burada bir kablo takılı olması gerekmiyor mu? Kendi laptopumda böyle bir şey vardı çünkü.
Eki Görüntüle 668896
O klavye yada Touchpad kısmıdır büyük ihtimal.
Yanık parçanın resmini atabilir misiniz yada işaretleyebilir misiniz?:)
Adam yanık yok görmedim diyor :D

Güç kablo girişini kontrol edin, açma tuşuna bastığınızda hiç tepki vermiyorsa(ışık yanıp sönmesi dahil) güç düğmesinden de olabilir. Fiziksel bir çatlak- bir parçanın lehimden çıkması var mı? Şarj aletinin çalıştığından emin misin?

Kusura bakmayın ban yemiştim. O kablo girmeyen yer yanık oraya touchpad giriyormuş.

Hocam şimdi şöyle bir durum var. Multimetreniz varsa eğer ilk olarak laptopu şarja takarak güç tuşunda 3.3 v var mı onu bir kontrol edin. Ayrıyaten bir de güç girişinden 19V girişi var mı onu da kontrol edin.

Nasıl kontrol edeceğim? İnternette videosu varsa atabilir misiniz?
Kusura bakmayın ban yemiştim. O kablo girmeyen yer yanık oraya touchpad giriyormuş.

Yeni konular

Geri
Yukarı