Laptopun 12-13 saat açık durması zararlı mıdır?

Keşke bende öyle bir elektrik faturası görsem. 320 lira ödedim en son.

Yıllardır zorunlu olmadıkça hiç kapatmıyorum. Şehir felan değiştirirken veya bir yere misafirlik için kalmaya giderken kapatıyorum. 1 yıl içerisinde toplasan belki 2 hafta anca kapalı durmuştur.

Herhangi bir sıkıntısını görmedim. Tabi açık durduğu süre içerisinde bir şey çalıştırmıyorum, sadece sistem çalışıyor durumda oluyor.

Konu dışı: Bu arada ne kadar etkili bilmiyorum ama cihazı yoran oyunlar oynadıktan sonra da yaklaşık 10-15 dakika fanı son seviyede çalıştırıyorum.

Yıllardır zorunlu olmadıkça hiç kapatmıyorum. Şehir felan değiştirirken veya bir yere misafirlik için kalmaya giderken kapatıyorum. 1 yıl içerisinde toplasan belki 2 hafta anca kapalı durmuştur.

Herhangi bir sıkıntısını görmedim. Tabi açık durduğu süre içerisinde bir şey çalıştırmıyorum, sadece sistem çalışıyor durumda oluyor.

Konu dışı: Bu arada ne kadar etkili bilmiyorum ama cihazı yoran oyunlar oynadıktan sonra da yaklaşık 10-15 dakika fanı son seviyede çalıştırıyorum.

Sistem zaten sıcaklığa göre fan hızını ayarlıyor. Sadece 1 dakika erken soğutursunuz.

Hocam işlemciler gibi soğutmaya sahip parçalarda sorun olmaz ancak kapasitör gibi soğutmaya sahip olmayan elektronik materyallerin belirli bir servis saati vardır ve açık durduğu sürece bu saatten harcanır. Zaten ekran kartı ve anakartlar üzerinde de bu çalışma saat ömrü belirtilir, sürekli açık kalarak bile uzun yıllar çalışabilecek kapasiteye sahipler ancak bu şartlar altında örneğin 10 yıl sorunsuz kalabilir ise normal kullanımda 25 yılı sorunsuz çıkartır gibi. Isınmıyorsa sorun teşkil etmez işin mühendislik kısmı açısından yanlış bir düşünce.

Dediğiniz gibi ancak çoğu laptopta metal tip kapasitörler kullanılmakta ısıya dayanıksız parçalar değiller ayrıca elektronik kompanentler hiçbir zaman belli ısıya çıkmadan tam performansını sergileyemezler.

Yeni konular

Geri
Yukarı